Connect with us

Dünya

Ordunun yarısı yok! Putin’e kara haber

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde dördüncü ay sona ererken, savaşın düğümlendiği kilit şehirler Rus işgalciler tarafından yoğun şekilde bombalanıyor. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta yer alan Severodonetsk’i büyük ölçüde kontrol altına alan Rus ordusu, şimdi Severodonetsk’in kardeş şehri Lysychansk’ı savaş uçaklarıyla bombardımana tutuyor.

Şehirdeki AFP muhabirleri, Rus saldırılarının bir polis merkezinde devasa bir delik açtığını ve çevredeki binaların da hasar gördüğünü bildiriyor.

Lugansk bölge valisi Sergey Hayday, sosyal medya hesabından Rus işgalcilerin Lysychansk’taki her şeyi yok ettiğini yazdı. Vali Hayday, “Binaları imha ettiler ve maalesef can kayıpları var” dedi.

Rus işgalciler, Severodonetsk ve Lysychansk’ı ana hedef olarak belirlemiş durumda. İki şehrin düşmesi, Rusların Lugansk’ın tamamını kontrol etmesi anlamına gelecek.

ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), son yayınladığı değerlendiremde Rus birliklerinin Lysychansk’ın güneyinden başarılı bir şekilde ilerlediğini aktarıyor. ISW’ye göre, Ruslar Severodonetsk’ten Lysychansk’a doğrudan bir saldırıdan kaçınıyor.

Advertisement

Rus işgalcilerin gelecek hafta Lysychansk’ın kenar mahallelerine ulaşabiceğini kaydeden ISW, Severodonetsk’e öncelik verildiği için İzyum-Slavyansk hattındaki saldırılarda gerileme olduğunu bildirdi.

İngiliz istihbaratının bu sabah yayınladığı bilgi notunda ise, Rus birliklerinin Severodonetsk’i kuzeyde İzyum, güneyde ise Popasna’dan ilerleyerek kuşatmaya çalıştığı belirtildi. İngilizlere göre, Ruslar Donbas’taki savaşa çok sayıda yedek asker gönderebilir.

MİLİS ORDUSUNUN YARISI ÖLDÜ YA DA YARALANDI

Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırmadan iki gün önce bağımsızlığını tanıdığı kağıt üstündeki Donetsk Halk Cumhuriyeti, savaşta şimdiye kadar 2 bin 128 askerinin öldüğünü açıkladı. Açıklanan yaralı sayısı ise 9 bin 800.

Bu rakam, İngiliz istihbaratına göre Donets Halk Cumhuriyeti’nin milis ordusunun yarısının öldüğü ya da yaralandığını gösteriyor.

Advertisement

MOSKOVA’DAKİ İSİMSİZ MEYDANA YENİ AD

Lugansk ve Donetsk’ten oluşan Donbas bölgesinin bir kısmı, 2014 yılında patlak veren çatışmaların ardından Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolüne girmişti.

‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’, Rusya’nın başkenti Moskova’da da gündemde. Moskova belediye başkanı, ABD Büyükelçiliği önündeki isimsiz meydana Donetsk Halk Cumhuriyeti adını verdiklerini açıkladı. Meydana verilecek isim için internet üstünden oylama yapıldı.

MESAFE 15 KİLOMETRE

Rusya’nın Rostov bölgesindeki Novoşahtinsk (Novoshakhtinsk) şehrinde ise Ukrayna tarafından insansız hava aracıyla bir saldırı düzenlendi. Novoşahtinsk’teki petrol rafinerisini hedef alan kamikaze dronelar, büyük bir patlamaya yol açtı.

Advertisement

Rafineriden yükselen alevler şehrin her yerinden görüldü, yerel yetkililer yangının öğle saatlerinde söndürülebildiğini duyurdu.

Petrol rafinerisinin vurulduğu Novoşahtinsk şehri, Ukrayna sınırına kuş uçuşu yaklaşık 15 kilometre.

Bugün Rusya’da bir başka patlama gerçekleşen yer, başkent Moskova’nın hemen yanındaki Vladimir bölgesi oldu. Bir cephanelikteki bombanın infilak etmesiyle dört kişi hayatını kaybetti.

24 Şubat’ta başlayan işgalin ardından benzer saldırılar, Rus topraklarında daha önce de gerçekleşti.Nisan ayında, Bryansk kentinde yer alan petrol depoları havaya uçurulmuştu. Ana Roket ve Topçu Müdürlüğü’nün 120’nci cephaneliğine ait askeri birliğin bulunduğu bölgedeki üste çıkan ikinci yangın, bir süre doğrulanamadı. Ancak daha sonra Ruslara ait devlet televizyonu patlamaın gerçekleştiğini doğruladı.

Rus devlet televizyonundaki haberde, ilk patlamanın 10 bin ton yakıtın bulunduğu sivil bir tesiste ikinci yangının ise, 10-15 dakika sonra yaklaşık 5 bin ton yakıtın bulunduğu bir askeri depoda çıktığı aktarıldı.

Advertisement

Söz konusu petrol depoları, Ukrayna sınırına 150 kilometre mesafedeydi.

Ukrayna helikopterlerinin sınıra yakın Belgorod bölgesinde bir Rus akaryakıt deposuna ateş açtığı yönünde haberler de yine aynı dönemde geldi.

Mayıs ayı başında ise yine Belgorod bölgesinde yer alan Streletskoe ve Tomarovka’da patlamalar gerçekleşti. Video görüntülerinde bir binadan duman ve alevler yükseldiği görüldü. Arka arkaya meydana gelen patlamalar nedeniyle binanın bir silah deposu olduğu belirtildi ancak Ruslar resmi bir açıklama yayınlamadı.

Rus helikopteri NATO toprağına girdi!
Putin’den tek yön bilet!
Suwalki Boşluğu yeni bir savaşı tetikleyebilir

Rumico

Advertisement

Dünya

Etiyopya 12 gün sonra 338 kişinin öldürüldüğünü açıkladıc

Afrika ülkesi Etiyopya’nın Oromia bölgesinde 18 Haziran’da 338 insanın öldürüldüğü bildiriliyor.

Etiyopyalı yetkililer, daha önce silahlı saldırganların 260 insanı öldürdüğünü duyurmuştu.

Yerel medyada, kurbanların cenazelerinin toplu mezarlara gömüldüğü yönünde haberler yayımlanmıştı.

İsmini vermeyen görgü tanıkları, saldırıda öldürülenlerin Amhara olduğunu aktarmıştı.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Dünya

1300’den fazla tur atmıştı… Çin görüntüleri paylaştı!

Mürettebatsız uzay aracıyla Mars yüzeyinin büyüleyici fotoğraflarını çeken Çin, görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.

Devlete bağlı medya kuruluşunun haberine göre Tianwen-1 uzay aracı, güney kutbu da dahil tüm Mars gezegenini kapsayan görüntü verilerini başarıyla elde etti.

Mars’ın güney kutbu bilim insanlarının özellikle ilgisini çekiyor çünkü bu buzlu bölge, gezegenin uzaylı yaşamına ev sahipliği yapıp yapamayacağını keşfetmede kritik bir rol oynayabilir.

Şimdi Çin, uzay aracını kullanarak o bölgeyi ve gezegenin geri kalanını çok detaylı şekilde fotoğrafladı. Araç, geçen yılın başlarında Mars’a ulaştığından beri gezegenin etrafında 1300’den fazla tur attı.

Çin’in Mars’taki ilk misyonunda Tianwen-1 uzay aracı, Şubat 2021’de Kızıl Gezegen’e başarıyla ulaştı. Robotik bir keşif aracı yüzeye gönderilirken yörüngedeki araç da o zamandan beri gezegeni uzaydan inceliyor.

Advertisement

Uzaydan çekilen görüntüler arasında Çin’in Mars’ın güney kutbundan çektiği ilk fotoğraflar da var. Gezegenin su kaynaklarının neredeyse tamamı burada hapsolmuş durumda.

Avrupa Uzay Ajansı’nın kontrolündeki bir yörünge aracı, 2018’de gezegenin güney kutbundaki buzun altında su keşfetmişti.

Yeraltı suyunun yerinin saptanması, gezegenin yaşam barındırma potansiyelini belirlemenin yanı sıra oradaki keşif faaliyetleri için insanlara kalıcı kaynak sağlamanın anahtarı.

Tianwen-1’den gelen diğer görüntüler, 4 bin kilometre uzunluğundaki Valles Marineris kanyonunun ve Mars’ın kuzeyindeki Arabia Terra olarak bilinen dağlık arazinin çarpma kraterlerinin fotoğraflarını içeriyor.

Çok sayıda ‘mor kayaç’ tespit edildi…

Tianwen-1, uçsuz bucaksız Maunder kraterinin kenarının yüksek çözünürlüklü görüntülerini ve ilk kez 50 yıldan uzun süre önce NASA’nın Mariner 9 uzay aracı tarafından tespit edilen büyük bir kalkan yanardağı olan 18 bin metre yüksekliğindeki Ascraeus Mons’un yukarıdan aşağıya görüntüsünü de Dünya’ya gönderdi.

NASA YÜZEYİN ALTINA İNECEK

Advertisement

NASA yetkilileri, önceki gün yaptıkları açıklamada, Mars’ta olası yaşam belirtilerini tespit etmek için kazı yaparak yüzeyin altına inmek gerekebileceğini açıkladı.

Uzay ajansının Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Alexander Pavlov liderliğindeki bir ekip, Mars yüzeyinin en üst 10 santimetrelik katmanındaki amino asitlerin büyük olasılıkla kozmik ışınlar nedeniyle yok olduğunu tespit etti.

Mars aracı emekli olmaya hazırlanıyor

Ekibin bulguları, Mars’ta bugüne dek ulaşmayı başaran eski yaşam formlarını bulmak için Kızıl Gezegen toprağının en az iki metre kazılması gerektiği anlamına geliyor. Bu sonuç, şimdiye dek Kızıl Gezegen’de örnek toplayan uzay araçlarının yaşam tespitinde yetersiz kalabileceği anlamına geliyor. Zira NASA’nın örnek toplamakla görevli uzay aracı Perseverance’ın delici aletleri, Mars yüzeyinin yalnızca birkaç santim altına inebiliyor.

Hakemli bilimsel dergi Astrobiology’de yayımlanan araştırmanın yazarları, “Mars, birkaç metre derinliğe nüfuz edebilen kozmik ışınlara maruz kalabiliyor. Bu da o katmanların bozulacağı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı:

“Deneysel bulgularımız, Mars yüzeyinin en üstündeki eski amino asitlerin ve diğer potansiyel organik biyolojik izlerin araştırılmasında ciddi zorluklar olduğunu gösteriyor.”

Advertisement

Dünya, yeterli yoğunluğa sahip atmosferi ve manyetik alanı sayesinde yüzeyini Güneş’ten ve diğer kozmik nesnelerden gelen radyoaktif parçacıklardan ve ışınlardan koruyabiliyor. Ancak bilim insanları, Mars’ın atmosferini ve manyetik alanını henüz yeni oluştuğu dönemlerde kaybettiğini biliyor. Bu da uzay havası olaylarının zararlı etkilerine karşı gezegen yüzeyini savunmasız bırakıyor.

Pavlov ve meslektaşlarının yeni araştırmasında Mars’ta yaygın olan iki bileşiğin (silikatlar ve perkloratlar) yaşam için gerekli amino asitlerin bozulmasını düşünüldüğünden daha çok şiddetlendirdiği ve hızlandırdığı ortaya kondu.

Bu yaşam formlarının hayatta kalmasını imkansız kıldığı gibi, yok olmuş canlıların fosillerinin korunması önünde de büyük bir engel teşkil ediyor.

Mars’ta ‘izleyen göz’ bulundu

Pavlov, konuyla ilgili açıklamasında, “Mevcut Mars araçları yaklaşık 5 santimetre kadar kazıyor. Bu derinliklerde amino asitleri tamamen yok etmek sadece 20 milyon yıl alır” ifadelerini kullandı:

“Perkloratların ve suyun eklenmesi, amino asit yıkım oranını daha da artırır.”

Araştırmacılara göre 20 milyon yıl yaşam arayışı için nispeten kısa bir süre çünkü uzay araçları, Mars’ın Dünya’ya daha çok benzediği milyarlarca yıl önce var olan eski yaşam formlarının kanıtlarını arıyor. Ancak bu araştırma Mars’ta olası yaşamın kanıtlarına asla ulaşılamayacağı anlamına da gelmiyor.

Advertisement

Perseverance ve diğer uzay araçlarının göktaşı çarpmalarıyla oluşan nispeten derin kraterlerde bu fosillere ulaşması yine de mümkün olabilir.

Kaynak: Independent Türkçe

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Japonya’da aşırı sıcaklar can aldı

Japonya’da başkenti Tokyo’da sıcaklık rekoru kırdı. Japonya Meteoroloji Ajansı’ndan (JMA) yapılan açıklamada, bugün 1875 yılında söz konusu alanda verilerin toplanmaya başlamasından bu yana Haziran ayında görülen en yüksek değer olan 36.4 derecelik sıcaklığın ölçüldüğü bildirildi. Japonya’nın Saitama eyaletinde 39.9, Gunma eyaletinde 39.7 ve Shizuoka’da 39.4’ü bulan sıcaklar, en az 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Tokushima eyaletindeki Naruto şehrinde yaşayan 80’li yaşlarında 1 adamın dün evinde ölü bulunduğu açıklanırken, yapılan detaylı incelemede şahsın sıcak çarpması sonucu yaşamını yitirdiğinin tespit edildiği bildirildi. Evde klima ya da vantilatör bulunmadığı öğrenildi.

Tokyo Adli Tıp Kurumu ise, başkentte Haziran ayında en az 11 kişinin sıcak çarpmasından öldüğünü duyurdu. JMA, aşırı sıcaklar nedeniyle mecbur olmadıkça dışarıya çıkmama çağrısında bulunurken, uzmanlar ise bol sıvı tüketilmesi, klima kullanılması ve yakın temas bulunmayan açık alanlarda maske takılmaması konusunda uyardı.

Tokyo’nun kuzeybatısındaki Isesaki şehri dün Japonya’da Haziran ayında kaydedilen en yüksek değer olan 40.2 derece ile sıcaklık rekoru kırmış, pazartesi ve salı günleri elektrik tasarrufu çağrısı yapan hükümet, gereksiz enerji kullanımından kaçınma uyarısını dün de yinelemişti. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), aşırı sıcakların önümüzdeki günlerde de etkisini sürdüreceğini açıklarken, uzmanlar sıcak çarpması riskine dikkat çekmişti.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler