Connect with us

Dünya

Peru Hakkında Bilgiler; Peru Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Peru bayrağının renkleri kırmızı, beyaz, kırmızı renk şeklinde sıralanmaktadır. Tipik bir cumhuriyetçi bayrağı olduğu dikey şerit şeklinden anlaşılmaktadır. Bayrağın efsanesine göre renkler, kurtarıcı olan José de San Martín’in 1820 yılında Peru sahilindeki flamingoları dikkate alması ile oluşan bir ilham sonucunda meydana gelmiştir.

Peru bayrağı 25 Mayıs 1825 tarihinde resmi olarak yürürlüğe girmektedir. Bu renklerden orta kısımda bulunan beyaz alanda durmakta olan devlet arması ile savaş bayrağı, Peru ülkesinin üç tane zenginliğini ifade etmektedir. Bunlar zenginlikler şu şekildedir. Flora yani kinin ağacı, Fauna ve Minerallerdir. Ayrıca devlet bayrağı arması şu şekildedir. Armanın her iki yanında da palmiye ile defne dalları çevrilidir ve arman üzerinde kapalı şekilde bir çelenk resmedilmiştir. Sizler için Peru ülkesi nerededir? Peru ülkesinin para birimi? Peru ülkesinin nüfusu nedir? Peru ülkesinin dili? Gibi Peru ile ilgili bilgileri detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Peru Ülkesi Nerededir?

Peru ülkesi, Güney Amerika’nın batı kısmında kalan bir ülkedir. Peru’nun kuzey kesiminde Ekvador ve Kolombiya ülkeleri bulunur iken, doğu kesiminde Brezilya ülkesi, güneydoğu kesiminde Bolivya, güney kesiminde Şili ve batı kesiminde ise Büyük Okyanus ile sınırlıdır.

Peru Ülkesinin Nüfusu Nedir?

Advertisement

Peru’nun nüfusu tahmini verilere göre, 34,352,719 kişidir.

Peru Ülkesi Başkenti Neresidir?

Peru ülkesinin başkenti Lima şehridir. Lima şehri bu ülkenin en güzel ve de en büyük şehridir.

Peru Ülkesi Para Birimi Nedir?

Peru ülkesinin para birimi tüm ülke genelinde Nuevo Sol (PEN)‘dir.

Advertisement

Peru Ülkesi Resmi Dili Nedir?

Peru ülkesinin resmi dili İspanyolca olmaktadır. Ayrıca ülkede çok fazla sayıda çeşitli etnik gruplar bulunmaktadır. Bu etnik grupların yaklaşık olarak %37’ si Peru Kızılderilileri, %47’ si Mestizo, ’ u Avrupalı ve %3’ ü ise Siyahi, Asyalı gruplar olmaktadır.

Peru Ülkesi İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Peru ülkesi ile Türkiye ülkesi arasında yaklaşık olarak 8 saat fark bulunmaktadır. Yani Türkiye konumu Peru konumundan yaklaşık olarak 8 saat ileride yer almaktadır. Peru ülkesinde saat 01:00 iken Türkiye ülkesinde saat 09:00 olmaktadır.

Peru Ülkesi Şehirleri Neler?

Advertisement

Peru ülkesinde başkent Lima şehri olmak ile birlikte pek çok sayıda şehir bulunmaktadır. Diğer şehirlerden bazıları şu şekildedir. Arequipa, Trujillo, Ica, Chiclayo, Piur, Cusco, Tacna, Puno, Talara, Tumbes, Paita, Pisco gibi şehirler bu ülkeye ait olan şehirlerden bazıları olmaktadır.

Peru Ülkesi İklimi Nasıldır?

Peru ülkesinin ikliminde pek çok çeşitlilik yer almaktadır. Yani sahildeki iklim koşulları çok az miktarda yağışlar ile yarı tropikal iklimi göstermektedir. And Dağları’nda ise hava yaz aylarında oldukça yağışlı ve kış aylarında ise çok kuru ve de serin olup soğuk olan bir iklim gözlemlenmektedir. Buna ilave olarak Doğu ovaları, sıcak olan hava ve yağmur ile yıl boyunca dağılan bir ekvator iklimi hakim olmaktadır.

Kış döneminde bulunan aylar haziran ayı ve eylül ayı arasındaki aylardır. Temmuz ayı ülkede yarı tropikal ve kış mevsiminin görüldüğü en soğuk aydır. Temmuz ayı boyunca Peru ülkesinde sıcaklık ortalaması yaklaşık 17 derecedir. Haziran ayı ile eylül ayı boyunca, dağlık olan alanlar genel olarak gün boyunca güneşli olmaktadır. Fakat geceleri oldukça soğuktur. Haziran ile eylül ayları dönemi ülkede turizm sezonu şeklinde kabul edilmekte olup bu dönemde ülkeyi pek çok sayıda yerli ya da yabancı turist ziyaret etmektedir. Bu nedenle bu dönemlerde konaklama da görülen fiyat artışı da oldukça fazladır.

Advertisement

Rumico

Dünya

Son dakika… İran’da peş peşe patlamalar

İran devlet televizyonu, İsrail tarafından 2023’ün son günlerinde Şam’daki evinde füzelerle öldürülen general Rıza Musevi’nin mezarı yakınında patlamalar duyulduğunu bildirdi. İlk patlamayı ikincisi izledi.Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamalar Saheb al-Zaman Camii’sinin hemen yakınında oldu.

Ayrıntılar geliyor…

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Suriye Hakkında Bilgiler; Suriye Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Suriye bayrağı Yemen, Mısır, Sudan, Irak ve Ürdün bayraklarına benzemektedir. Geleneksel Pan- Arabizm renklerinden oluşmaktadır. Bayrakta bulunan kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasi ve Araplığı sembolize etmektedir. Bayrağın üzerinde bulunan iki yeşil yıldızı ise Suriye halkını temsil etmektedir.

Suriye Nerede?

Suriye ülkesi Akdeniz’in doğusunda yer almaktadır. Resmi adı ile Suriye Arap Cumhuriyeti Orta Doğu ülkesi olmaktadır. Suriye’nin kuzey ve kuzey doğusunda Türkiye yer almaktadır. Doğusunda Irak yer alırken güneyde Ürdün, Batıda İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile çevrilidir.

Suriye ülkesi coğrafi konumu itibari ile Orta Doğu’da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Güney bölgemizden komşu ülkemizdir. Suriye yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede yer alan insani endeksi bakımından düşük olan Suriye ülkesi devam eden savaş sebebiyle halın gelişimine de engeldir. Ayrıca dünyada en fazla mülteci gönderen ülke konumundadır.

Ülkenin ekonomisi petrole ve tarıma dayanmaktadır. Ülkede iklim sebebiyle birçok tarım ürünü yetişir. Böylece dış ülkelere de ihraç edilir. Ayrıca ülke tarih boyunca pek çok devlet tarafından da yönetilmiştir. Bağımsızlığını ise Osmanlı Döneminden sonra kazanmıştır. Ülkede Kavak, söğüt ve meşe ağaçları bol bulunur. Bitki örtüsü ise Bozkır ve ormandır.

Advertisement

Suriye’nin Nüfusu Ne Kadar?

Ülkenin etnik yapısı genellikle Araplardan oluşmaktadır. %70 oranında Arap nüfus bulunmaktadır. oranındaki nüfus Kürt, geri kalan nüfus ise Türk, Ermeni, Çerkez ve Filistinlilerden oluşmaktadır. Nüfusu ise 2015 yılından sonra düşüş göstermiştir. 2019 yılında 18.528.105 olan nüfus 2020 yılı nüfus tahminlerine göre 16.9 milyon olarak açıklanmıştır. 2024 yılında Suriye nüfusu tahmini verilere göre 23,227,014 kişidir.

Suriye’nin Başkenti Neresidir?

Suriye ülkesinde birçok eyalet bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, aynı zamanda ülkenin başkenti Şam’dır. Şam şehrinin diğer bir ismi ise Dimask’tır. Suriye’nin başkenti olan şehrin resmi adı Şam antik şehridir. Şam aynı zamanda tarih boyunca uzun süre kullanılmış şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca Şam şehri birçok medeniyetin kültürünü yansıtmaktadır.

Suriye’nin Para Birimi nedir?

Advertisement

Suriye Lirası Suriye’nin para birimidir. Günümüzde Suriye Lirasında kuruşlar artık kullanılmamaktadır. Suriye Lirasının ise kısaltılmış hali SYP olmaktadır. Ayrıca Suriye para biriminin üzerinde ihracat kısaltmaları da bulunmaktadır.

Suriye Osmanlı Egemenliği altında iken Türk Lirası para birimi kullanılmaktaydı. Fakat Osmanlı devletinin çökmesi sonucunda Suriye ülkesi de manda yönetimine girerek Fransız ve İngiliz mandaları ile beraber Mısır lirası kullanılmaya başlanmıştır. 1919 yılında ilk kez Suriye lirası çıkarılmıştır. Böylece 20 Suriye Lirası 1 Fransız Frankına sabitlenmiştir. Ayrıca Suriye ve Lübnan ülkelerinin resmi banka olma özelliğini taşıyan Suriye Bankası Suriye ve Lübnan Bankası olarak değiştirilmiştir. 1924 yılında banka Lübnan-Suriye para birimini basmış, 1939 yılında ise Lübnan ile Suriye para birimleri birbirinden ayrılmıştır.

Suriye’nin Resmi Dili Nedir?

Suriye ülkesinin resmi dili Arapça dilidir. Halkın birçoğu tarafından bilinen Arapça dili dışında Fransızca da ülke içerisinde konuşulan başlıca dillerden birisidir. Ayrıca ülkede birçok kişi Müslümandır. Şii mezhebine sahip olan halk dışında en fazla yaygın olan din ise Hristiyanlıktır.

Suriye İle Türkiye Arasında Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Ülkelerin bulundukları konumlarından dolayı aralarında yerel saat farkı bulunabilir. Suriye ile Türkiye arasında ise yerel saat farkı bulunmamaktadır.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Sudan Hakkında Bilgiler; Sudan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ülkenin resmi bayrağı yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşur. Afrika dilinde Sudan’ın sözlük anlamı ”Siyah” olduğu için bayrakta siyah renge yer verilmiştir. Yeşil ve kırmızı ise Pan Afrikan ülkelerinin ortak rengidir. Bayrakta yer alan beyaz, bolluğu, barışı ve bağımsızlığı temsil eder. Sudan bayrağı 20 Mayıs 1970 tarihinde kabul edilmiştir.

Büyük Britanya’nın kolonisi olduğu dönemde (1899 – 1956) yeşil zemin üzerinde bir hilal ve üç yıldız simgesi yer almaktaydı. Ülkenin 1956 – 1970 yılları arasında kullandığı bayrağın renkleri sarı, mavi ve yeşildi. Sudan Cumhuriyeti toplam 16 eyaletten oluşur. En büyük eyaletleri arasında El Cezire, Batı Darfur, Sennar, Kassala ve Nil Nehri Eyaletleri yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehirleri ise Hartum, El Kadarif, Wau, Nyala ve Vad Medeni’dir. Sudan, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Altın, gümüş, bakır, çinko ve kurşun, en çok çıkarılan madenler arasındadır. Ülkenin kuzey kesiminde zengin wollastonit yatakları da bulunuyor.

Sudan Nerededir?

Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Sudan, Kuzey Afrika’da yer almaktadır. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda olan ülkenin sınır komşuları Çad, Mısır, Libya, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Sudan Nüfusu Ne Kadar? (2024)

Advertisement

Resmi olmayan verilere göre Sudan Cumhuriyetinin nüfusu 48,109,006’dır. Afrika kıtasının en genç nüfusuna sahip olan ülkede genç nüfus oranı %40’tan fazladır. %99’u Müslüman ülkede nüfusun yarısını Suud Araplar oluşturur. Ülkenin etnik dağılımında Beriler, Fulaniler ve Nubalar yer alıyor. Sudan’da ortalama yaşam süresi erkeklerde erkeklerde 63, kadınlarda 66’dır.

Sudan’ın Başkenti Neresidir?

Sudan Cumhuriyetinin başkenti Hartum’dur. 1881 yılında kurulan kentin yüz ölçümü 22.142 kilometrekaredir. Başkentte imalat, sanayi, ticaret ve turizm sektörleri gelişmiştir. Hartum’un en ünlü yerleri şunlardır: Ulusal Sudan Müzesi, Tuti Adası, Greek Melkite Katolik Kilisesi ve Nil Caddesidir. Şehrin sınırları içerisinde bulunan Nubian Piramitleri, her yıl 2 milyondan fazla yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Başkentte antik dönemden kalma birçok harabe ve tapınak da yer almaktadır. Hartum’un Asya kıtasında birçok kardeş şehri bulunuyor. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Saink Petersburg ve Amman’dır.

Omdurman, Sudan’ın yüz ölçümü bakımından en büyük şehridir. Ülkenin ekonomi ve ticaret merkezi olan kentte Ahlia, Karary, Ahfad ve Omdurman İslam Üniversitesi yer almaktadır.

Sudan’ın diğer yerleşim yerleri ve önemli şehirleri şunlardır: Port Sudan, El Cuneyna, Suakin, Yeni Halfa, Damazin, Bor, El-Hubeyd, Al Fassir, Sennar ve Rabak.

Advertisement

Sudan’ın Para Birimi Nedir?

Ülkenin resmi para birimi Sudan Sterlini’dir. Central Bank of Sudan’ın bastığı ve dağıttığı Sterlin’de en küçük madeni para 50 qirş, en büyük banknot ise 50 cunaih’tir. Sudan Sterlini 2007 yılında tedavüle girdi. Bu tarihten önce ülkede resmi para birimi olarak Sudan Dinarı kullanılıyordu.

Sudan’da Konuşulan Diller

Sudan’ın 2 resmi dili vardır. Bu diller Arapça ve İngilizcedir. Birçok etnik grubun yer aldığı ülkede 130’dan fazla yerel dil konuşuluyor. Toposa, Otuha, Nuer, Murule ve Abukaya, konuşulan yerel diller arasında yer almaktadır. Ülkenin devlet okullarında İngilizce ve Arapça eğitim zorunludur.

Sudan ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Türkiye ile Sudan arasında sadece 1 saatlik fark vardır. Örneğin Sudan’da saat 14.00 iken Türkiye’de 15.00’dir.

Rumico

Devamını Oku

Trendler