Connect with us

Dünya

Rusya, işgal ettiği Yılan Adası’ndan çekildi

Rusya Ukrayna kıyısında bulunan Yılan Adası’ndaki askerlerini geri çekiyor. Savunma Bakanlığı, söz konusu adımın tahıl koridorunun açılması için atıldığını duyurdu.

Kiev yönetimi de Rus askerlerinin adadan ayrıldığını doğruladı.

Rusya çekilmeyi bir ‘iyi niyet’ göstergesi olarak sunuyor ancak Ukrayna Yılan Adası’na gece yarısı düzenlenen saldırının ardından bu sabah çekilmiş fotoğrafları paylaşıyor. Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı Andriy Yermak, patlama efektiyle başladığı Twitter mesajında Yılan Adası’nda artık hiçbir Rus askerinin kalmadığını yazdı.

Rus ordusunun Telegram hesabı ise, Ukrayna tarafından ateşlenen Fransız Ceasar toplarının adayı vurduğunu ve söz konusu şartlar altında Yılan Adası’nı kontrol etmenin bir intihar görevi olduğunu kaydetti.

Rusya, aylardır önemli bir tahıl ihracatçısı olan Ukrayna’nın ürünlerinin Karadeniz’e açılmasını bloke ediyordu.

Advertisement

Ukrayna işgalinin başladığı ilk günlerden bu yana Yılan Adası, sembolik anlamı ve coğrafi önemi ile savaşın önemli başlıklarından biriydi. Rusya tarafından ele geçirilen bu küçük kayalık ada, Karadeniz’deki stratejik konumu nedeniyle savaşın bir cephesi haline geldi.

Yalnızca yarım kilometrekare büyüklüğündeki Yılan Adası’nın, Karadeniz’in batı bölümünün kontrolü açısından önemi hayli büyük.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna tahılının ülke dışına çıkışını engellemesini ‘gerçek bir savaş suçu’ diye nitelemişti. Borrell, “Dünyanın diğer bölgelerinde insanlar açlık çekerken, Ukrayna’da milyonlarca ton buğdayın tutulmasını anlamak mümkün değil” demişti.

Kriz, on milyonlarca insanın açlık riskiyle karşıya olduğu uyarılarının artmasına ve gıda fiyatlarının artmasına neden olmuştu.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vassily Nebenzia ise, yine Haziran ayı içerisinde ülkesinin Ukrayna’daki tahılın çıkarılıp Karadeniz üzerinden taşınması için ‘güvenli geçiş’ sağlayabilceğini söylemişti. Nebenzia, “Ancak güvenlik koridoru oluşturmak bizim sorumluluğumuzda değil” demişti.

Advertisement
Dünya 13 askerin Ruslara karşı yaptığını konuşuyor!

Rumico

Dünya

Sudan’ı sel vurdu: 51 ölü, 24 yaralı

Sudan’ın Beyaz Nil ve Nil Nehri eyaletlerinde şiddetli yağışlar selde neden oldu. Yetkililer 51 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 kişinin ise yaralandığını duyurdu.
Nil Nehri Eyaleti hükümeti, eyaleti diğer şehirlere bağlayan ana yolların sel nedeniyle aşındığını belirtti.

Sudan Ulusal Sivil Savunma Konseyi Sözcüsü Tuğgeneral Abdul Jalil Abdul Rahim ise sel nedeniyle 5 bin 345 evin 2 bin 845’inin kısmen, 16 kamu tesisinin ise tamamen çöktüğünü açıkladı.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

İngiltere’de orman yangını sonrası ‘şeytan hortumu’

İngiltere’nin kuzeydoğusunda yer alan Durham Kontluğunda çıkan orman yangınının ardından bölgede “şeytan hortumu” çıktı. O anlar bölgede çalışma yapan bir itfaiyecinin cep telefonu kamerasına yansıdı.

Şeytan hortumu, diğer hortumlardan farkı aşağı doğru değil, yerden yukarı doğru oluşuyor ve bulutlarla bağlantısı bulunmuyor. Söz konusu hortum, genellikle kurak ve yarı kurak alanlarda havanın açık ve kuru olduğu, öğle saatlerinde aşırı ve hızlı ısınmanın gerçekleştiği durumlarda görülüyor.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

İspanya’da festivalde sahne çöktü: 1 ölü, 40 yaralı

İspanya’nın Valencia bölgesinde yer alan Cullera kenti yakınlarında düzenlenen Medusa Festivali’nde, şiddetli rüzgar nedeniyle sahnenin bir kısmı çöktü. Olayda 1 kişinin hayatını kaybettiği, en az 40 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Yetkililer yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğunu belirtti.
Şiddetli rüzgar ayrıca 6 gün boyunca sürmesi planlanan festivalin altyapısına da zarar verdi.

Medusa Festivali’nin organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, “Yaşanan olaydan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz” denildi. Yetkililer, olumsuz hava koşulları nedeniyle festivalin askıya alındığını bildirdi.

Rumico

Devamını Oku

Trendler