Connect with us

Saç Bakımı

Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır?

saç açıcı nasıl kullanılır

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve Saçlar Nasıl Açılır?

Bir kadın olarak bazen daha açık renklerde saç tonuna sahip olmayı istemişimdir. Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır, saç açıcı nasıl kullanılır konusundaki tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

Eğer istediğim saç rengi şu anki saçımdan daha açık bir ton ise oryal ile saçlarımı açmayı; eğer istediğim renk sadece birkaç ton açık ise; ve saçımda önceden uygulanmış herhangi bir işlem yoksa boya ile açmayı tercih etmişimdir.

Altını çizerek belirtmek isterim. Eğer istediğiniz saç rengi şu an kullandığınızdan biraz açık bir ton ve saçınıza önceden uygulanmış bir boya var ise; muhakkak oryal ile saçınızı açmanız gerekmektedir.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır : Oryal ile Saç Açılması

Oryal saç açıcı nasıl kullanılır ve nelere dikkat etmeliyiz. Saç açma işlemine başlamadan önce açılacak olan saçın kesinlikle sağlıklı ve dirençli olmasına dikkat etmek gerekir.

Eğer açılacak saç sağlıklı değil ise saçta yanma, dökülme ve kopmalar oluşabilmektedir. Oryal saç açıcı nasıl kullanılır? Şaça uygulanan açıcının saçta bekletme süresi önemlidir.

Çok fazla bekletmemek gerekir. Saçta fazla süre ile açıcının bekletilmesi saçlarınıza muhtemelen zarar verecektir.

Oryal saç açıcı nasıl kullanılır ve aşamaları nelerdir?

Saç açıcı nasıl kullanılır ve aşamaları hakkında detaylı bilgiler şöyledir.

1 – Öncelikle açıcının uygulanacağı saç çok temiz olmamalıdır. En ideali iki üç gün önce yıkanmış, biraz kirlenmiş olan saça açıcıyı uygulamaktır.

2 – Saç açma işlemine başlamadan önce deneme amaçlı olarak saçınızdan bir kaç tel örnek alarak; açma işlemini burada uygulamak size genel uygulamanın nasıl olacağı hakkında bilgi verecektir.

3 – Saçınızı Oryal ile açacağınız günden bir gün önce saçı ve saç derisini korumak için; Hindistan cevizi yağı uygulaması faydalı olacaktır.

4 – Saçınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre ihtiyacınız kadar oryal ve oksidan içeren açıcı karışımınızı hazırlamalısınız. Saçınızı açma işlemine başlamadan önce ve saçı açma işlemi sırasında çalıştığınız yeri iyice havalandırmayı unutmayın.

5 – Hazırlanan açıcı saçınızın her yerine temas edecek şekilde saça uygulanmalıdır. Açıcıyı saçınıza sürdükten sonra bir tarak yardımıyla saçınızın her yerine ulaşmasını sağlamalısınız. Saça uygulanılan açıcı eğer her yere homojen olarak dağıtılmaz ise yoğun alan yer az olan yere göre daha çabuk açılacaktır.Diğer Dikkat edilmesi gerekenler de şöyle sıralanabilir.

1 – Saç açıcı nasıl kullanılır ve nasıl sürülür? Açıcıyı saç köklerinden uçlara doğru uygulamak gerekmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saç derinize pek temas ettirmemeye çalışınız.

Eğer saçınızın bir tarafı diğer tarafa göre daha koyu renkli ise; uygulama işlemini gerçekleştirirken bu durumu göz önünde bulundurun. Ve uygulamayı bu duruma göre yapın.

Eğer saç dipleriniz koyu renkli ve saçınızın üst tarfı, uçlara doğru daha açık renkte ise; saç diplerinizin 20 ya da 30 dakika daha fazla oryal açıcı ile kalması gerekmektedir. Eğer durum bunun aksine ise, yani saç dipleriniz saç uçlarına göre daha açık renkte ise; açıcı uygulamasını koyu yerlerden başlayarak sürmeyi unutmayın.

2 – Saçınıza ilk sürdüğünüz açıcı esnasında saat tutmaya başlayın. Saçınıza sürdüğünüz ilk fırçadan itibaren açıcı saçınızda en fazla 35 ile 40 dakika kadar durmalıdır. 40 dakikayı geçirmeden saçınızı mutlaka yıkamanız gerekmektedir.

Eğer açıcının saçta bekleme süresini geçirirseniz saçınız muhakkak zarar görecektir. Burada yanlış anlaşılmaya neden olmamak için şunu da söylemek istiyorum. Eğer saçınızın 40 dakikadan önce açıldığını düşünüyorsanız kesinlikle 40. dakikaya kadar beklemeyin ve saçınızı yıkayın.

Eğer saçınızın istenildiği gibi açılmadığını düşünüyor iseniz sakın ikinci bir açma işlemi yapmayınız. Bu hali ile saçınıza istediğiniz boyayı uygulayıp, saçınızı açmak için en azından 1 ay bekleyin.

3 – Saçınızı yıkarken saçınızda kalan tüm açıcının tamamen yıkandığından ve saçınızın temizlenmiş olduğundan kesinlikle emin olun. Saçınızı yıkama işlemi yaparken saçınız ile uyumlu şampuan kullanmayı unutmayın.

Boya ile Saç Açıcı Nasıl Kullanılır

Saçınızı açtıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Artık saçınızı istediğiniz renk ile boyayabilirsiniz.

Saçınızı boyadıktan sonra saçınızı tekrar yıkayın ve saç kreminizi de uygulamayı unutmayın. Ara ara saçınıza bakım işlemi yapmayı da unutmayın.

Boya ile saçınızı açmak için saçınızın önceden herhangi bir işlem görmemiş olması ve boyanmamış olması gerekmektedir. Eğer belirttiğim gibi saçınızda herhangi bir işlem ve boya yoksa saçınızı 4 – 5 tona kadar boya ile açabilirsiniz.

Aslında kuaförlere bakarsanız, boya boyayı açmaz derler. Kuaförlerin demek istediğine dikkat edin lütfen. Boyalı saçı boya ile açarsanız çok farklı renkler ortaya çıkar diyorlar aslında. Yani bizim dediğimizin aynısı aslında. Kısacası, saçınızda herhangi bir işlem ve boya yok ise saçınızı boya ile açabilirsiniz. 2018 yılı küllü kumral renkler büyük ilgi görüyor.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Eğer saçınız çok koyu renkli ise boya ile saç işlemi zorlaşmaktadır.

Bir diğeri de, saçınızda önceden yapılmış kına gibi bir uygulama var ise de boya ile saçınızı açma işleminde başarılı olamayacaksınız.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır :  Nelere Dikkat Etmeliyiz

1 – Saçınızı açmaya başlamadan önce saçınız hakkında daha çok bilgi edinin. Şöyle ki, çok ince tel yapısına sahip bir saçınız var ise oryal ile saçınızı açmak saçınıza zarar verecek; saç köklerinde zayıflamalar, dökülmeler ve daha çok kırılmalara neden olacaktır.

2 – Oryal ile açma işlemi yapıldığında uygulamayı saçınızda fazla bekletmeyin. Eğer 40 dakikadan fazla saçınızda oryal kalır ve yıkamaz iseniz saçınız zarar görecek, yanmalar, kopmalar meydana gelecektir.

3 – En önemli noktalardan biri de saçınıza açma işlemi uyguladığınız süre aralığıdır. Çok sık olarak kısa süre aralıklarıyla saçınızı açmayın. Eğer saçınıza açma işlemini çok sık uygularsanız saçlarınız çok daha çabuk yaşlanacaktır.

4 – Kullandığınız saç açıcının teninize ve üzerinizdeki kıyafetlere bulaşmasına izin vermeyin. Uygulama esnasında eldiven kullanmaya unutmayın.

5 – Saçınıza açma işlemini yaptığınız oda iyi hava almıyor ise saç açma işlemini açık bir alanda yapmaya özen gösterin. Eğer hava alan bir oda kullanıyorsanız pencerelerin açık olduğundan emin olun. Saç açma esnasında solunum güçlükleri hissederseniz derhal doktora müracaat ediniz.

6 – Kullandığınız saç açıcının kesinlikle gözünüze temas etmesine izin vermeyin.

7 – Saç açma işlemine başlar başlamaz vinil, plastik bir eldiven kullanın. Ayrıca gözlerinizin açıcının kokusundan etkilenmemesi için koruyucu plastik gözlük de takabilirsiniz.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda size işlemler hakkında bilgi verdim. Gelin şimdi size en önemlisin den bahsedeyim.

Saç açıcı nasıl kullanılır ve istediğimiz tonu nasıl tutturacağız?

Şunu unutmamakta fayda var, işi ehline bırakmak gerekir. Saç açma işlemi kendi başımıza yapabileceğimiz kadar kolay bir uygulama değil; işinde uzman kuaförlerin açtığı ve boyayarak ortaya çıkarttığı renkleri biz bazen kendimiz ortaya çıkaramayabiliriz. Hatta işleme başlamadan önce istediğimiz saç rengi ile sonuçtaki saç rengi arasında dağlar kadar fark olabilir. Hayaller ve gerçekler misali.

Bir diğer konu da, tüm bu işlemleri yaparken hayaller ve gerçeklerden öte saçınıza çok büyük zararlar verebilirsiniz. Bundan dolayıdır ki saçın açılma ve boyanma işlemini kesinlikle profesyonel ellere bırakmanızı tavsiye ederim.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ?

İşinde uzman, sürekli gittiğiniz bir kuaför sizin isteklerinizi çok iyi anlayacak ve isteğiniz doğrultusunda renk ortaya çıkartacaktır.

Tüm saçların yaklaşık 9 tona kadar açılabildiği bilinmektedir. Yani bu demek oluyor ki, uzman bir kuaförün ortaya çıkaracağı renk skalası sizinkinden daha fazla olacaktır.

Bütün söylediklerimize istinaden yine de tüm işlemleri kendiniz evde yapmaya karar verirseniz; muhakkak sizden daha tecrübeli olan arkadaşlarınızdan yardım almayı unutmayın.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır : Sonrası Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Şimdi sıra bakım yapma işlemine geldi. Saçımızı açtık, bakım için kullanmamız gereken en önemli ürün keratin içerikli ürünlerdir. Keratin içerikli ürünler saçınıza nem kazandıracak, parlaklığını arttıracak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Keratin içerikli ürünler biraz pahalı gelebilirler. Böyle bir durumda badem yağı, susam yağı, E vitamini ve B vitaminin karıştırarak saçınıza sürebilirsiniz (E ve B vitaminleri eczanelerde satılıyor). Bu arada zeytin yağını da unutmamak gerekir. Sade zeytin yağı uygulaması da saçınıza çok iyi gelecektir.

Devamını Oku
Advertisement
3 Comments

3 Comments

 1. serap

  21 Temmuz 2018 at 11:19

  ben kullanamadım doğru şekilde ya yaktım saçlarımı şimdi liquid keratin kullanıyorum saçlarım düzeldi nerdeyse yakında tamamen düzelicek o zaman kuaföre yaptırıcam.

  • Ahmet Yiğit Güntürk

   21 Temmuz 2018 at 15:49

   merhaba, saçlarınız düzelince kuaföre yaptırmanız da fayda var.

 2. Pingback: Küllü Kumral Saç Rengi Seçimi ve Saç Boyaları - Rumico Türkiye

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Bakımı

Sıkı ve gür saçlara sahip olmanın yolları

Sıkı ve gür saçlara sahip olmanın yolları

Sıkı ve gür saçlara sahip olmanın yolları arasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu saç dökülmeleridir. Öncelikle saç dökülmeleri iki kısımda oluyor birincisi genetik nedenlerden dolayı dökülme ki bunun da önüne geçilebilir. İkinci neden ise dış etkenlerdir, bunları da zaten biliyorsunuz ama gene de saymamızda fayda var. İçki, sigara, alkol başta olmak üzere stres, heyecan, çeşitli hastalıklar, hava değişimi (mevsimlik değişimler) en önemli nedenlerdir. Saçlara etkili olacak yanlış davranışlar, beslenme bozuklukları, yanlış ve bilinçsiz diyet, uyku problemleri de saçların seyrekleşmesine neden olmaktadır.

Sıkı ve Gür Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Sıkı ve gür saçlara sahip olmanın yolları arasında en önemli olan maddeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.1) Öncelikle sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız kötü alışkanlıklarınızı üstüne basarak terk etmenizi istiyoruz. Çünkü saçlar üzerinde olumsuz etkileri var.

2) Saçlarınızı kesinlikle ve kesinlikle saç kurutma makineleri ile kurutmayın. Birçok insan duştan hemen sonra saçlarını saç kurutma makineleri ile kurutmaktadır.

Bu saç köklerinin zarar görmesine neden oluyor ; çünkü saçlar yakındığı zaman çok hassas bir hal alıyor ve sıcak havanın da etkisiyle dökülmeler artıyor..Saç kurutma makinelerinin ayrıca Radyasyon yaydığı da bir gerçektir..Bundan sonraki hayatınızda saç kurutma ,düzleştirme vs. gibi aletleri hayatınızdan çıkarın.

3) Yukarıdaki maddeyi destekleyici nitelikte saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile çitileme yapmadan kurulayın..Saçlarınızdaki suyu havlu ile aldıktan sonra kuruması için kendi haline bırakın (10-15 dk’da kuruyacaktır)

4) Piyasada dolaşan saç bakım kremleri, jole, sertleştirici spreyler gibi kimyasal ürünleri kesinlikle kullanmayın..Çünkü saç dökülmelerine neden oldukları gibi vücuda da bir sürü zararları var..Saçlarınız için bitkisel (bitkiselliği kanıtlanmış) ürünler kullanın hatta çok gerekmiyorsa bunları da kullanmamanız faydalı olacaktır.

5) Çoğu insan saçlarınını bir-iki gün ara ile yıkamaktadır. Bunun da saçlara zararlı olduğunu biliyor muydunuz ? evet maalesef çok zararlı çünkü saçlarınızın sağlığı için yağlanması gerek. Bu yüzden haftada 2 sefer yıkamaya çalışın.

Masaj Yapmayı Unutmayın

6) Saçlarınızı yıkamadan 3-4 saat önce parmaklarınızla kafa derinize masaj yapın. Her bölgesine Parmaklarınız erişsin, kafa derinizin kemiğin üzerinde hareket etmesi lazım.Bunun ne gibi faydası var diye soracak olursanız, cevabı şöyle. Bu işlem Saç derisindeki saç hücrelerini uyararak saçların çıkmasını ve ölmekte olan hücrelerin canlanmasını sağlamaktadır.7) Saçlarınızı mümkünse ve psikolojiniz kaldırıyorsa birkaç kez kazıtın. (Uzmanlar bunun pek bir yararı olmadığını söylese de birçok yararı olduğu inancındayız) Kazıtma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz : ilk kazıma işleminden sonra, saçlarınız siyahlaşmaya başladığı zaman tekrar kazıtılmalı. Aradan bir hafta süre geçtikten sonra tekrar kazıtın. Hiçbir faydası yoksa bile saç hücreleriniz dinlenmiş olacaktır..

8) Yoğun saç dökülme dönemlerinde saçlarınızı kısa tutmaya çalışın; çünkü uzun saçlar için daha çok güç gerekir.

9) Hiçbir şekilde stres yapmayın.Moraliniz bu konuda çok önemlidir. Dökülen saçların yerine yenileri mutlaka gelecektir, bu saç döngüsünün bir kuralıdır (Her gün 100 tel)

10) En yakın bir sağlık kurumunda kan değerlerinizi ölçtürmeniz ve bir cildiyeciye başvurmanızda da fayda olacaktır.

11) Eğer maddi imkanınız yerindeyse sitemizden size önerdiğimiz bitkisel şampuan ve serumlar sayesinde sıklaştırma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Devamını Oku

Saç Bakımı

Saça Zarar Veren, Saçı Yıpratan Etmenler

Saça Zarar Veren, Saçı Yıpratan Etmenler

Saça zarar veren, saçı yıpratan etmenler nelerdir? Bu yazımızda sizler için detaylı bilgi vermeye çalıştık.Saça Zarar Veren, Saçı Yıpratan Etmenler

 1. Saçlar en fazla zararı kalitesiz boyalardan görür. Sık sık saç boyatmak saçları yorar ve yıpratır. İki boya arasında mümkün olduğu kadar uzun zaman bırakın. Kalitesiz boyaların saçlarınıza daha fazla zarar vereceğini unutmayın.
 2. Güneş ışınları da saçlarınıza büyük zarar verir. Özellikle boyalı saçlar güneşten çabuk etkilenir. Teninizi güneşten koruduğunuz gibi saçlarınızı da koruyun. Saçınıza koruyucu krem sürüp, başınıza geniş kenarlı şapka takın.
 3. Saçlarını toplamak için lastik kullanmayın. Lastik, saç tellerini kırarak saça zarar verir. Pamuklu ya da eşarp kullanın.
 4. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra saçlarını mutlaka tatlı suyla yıkayıp, durulayın. Şayet şampuanla yıkayacaksanız bundan sonra yıkayın.
 5. Saçlarınızı rüzgardan, sigara dumanından ve tozdan koruyun. Sigara içen hanımların saçları daha çabuk ve daha çok dökülür.
 6. Saçlarınızı sık sık beyaz sabunla yıkamayın. Beyaz sabunlarda kimyasal maddeler çoktur. Şampuan kullanın ancak, şampuan mümkün mertebe boyasız, parfümsüz ve alkolsüz olsun. Doğal ürünlerle üretilen şampuanları tercih edin.
 7. Sıcak su en az sıcak hava kadar saçlarınıza ve saç diplerine zarar verir.
 8. Saçlarınızı ılık suyla yıkayın ve kuruturken ılık hava verin.
 9. Saçlarınızı yıkarken diplerine masaj yapın.
 10. Saçlarınızı yumuşak, pamuklu havlu ile kurutabilirsiniz, ancak bunu saçlarınızı ve saç diplerini örselemeden yapmanız gerekir. Hızla ve bastırarak saçlarınızı kurutmaya çalışmak saçlarınızı ve saç diplerini yıpratır.
 11. Hiçbir zaman ıslak saçla yatmayın ve ıslak saçlarınıza şekil vermeye çalışmayın.
 12. Haftada iki kez saçınızı yıkadıktan sonra bir bardak tatlı suya bir bardağın dörtte biri kadar ağız gargarası katıp, bununla saç diplerinizi ovalayın ve saçlarınızı durulamayın.
Devamını Oku

Saç Bakımı

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur, ne kadar sürer?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur? Her yıl yaz sonunda başlayıp, bir-bir buçuk ay devam eden saç dökülmesi bizleri fiziksel olarak rahatsız eder. Fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da rahatsız eder. Kimilerinin fark etmeden geçirdiği bu süreç, bazıları için çok daha sıkıntılı olabilir. Havaların ısınması ile tüm doğa nasıl canlanıyorsa saçlar da canlanır. Saçlardaki canlılık, bahar ayları ile başlayıp tüm yaz devam eder. Saçlardaki canlılık ve büyüme hızı, havaların serinlemeye başladığı Eylül ayı ile birlikte hız keser. Ömrünü dolduran saçlar dökülürken, yenileri yaz aylarında olduğu hızda uzamazlar. Aslında bu döngü son derece doğaldır, birkaç hafta içinde her şey normale döner.Mevsimsel saç dökülmesi nasıl engellenebilir, neler yapılabilir?

Bu süreçte hiçbir şey yapmadan beklemek, tamamı ile saçınızın durumuna bağlıdır. Gerek geçen yıllar, gerekse bazı uygulamalar nedeni ile saç kaybı oluşmaktadır. Saç kalitesinde düşüş zaman içinde daha fazla sorun olabileceğinden, bazı saçlar özellikle yardıma ihtiyaç duyar. Eğer saçınız zaten yoğunluğunu kaybetmekte olan bir tip ise, tamamı ile azalmadan harekete geçerek bazı dış destekler kullanılmalıdır. Bu dış destekler bazı vitaminler olduğu kadar, saç bakım ürünleri de olabilir.

Saç dökülmesini önleyici ürünler zaten ölmüş olan saçlara yarar sağlamaz. Ancak yeni çıkmış ve uzamakta olan saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Saç dökülmesinin mevsimsel olup olmadığına daha çok bir uzmanın yardımı ile karar verilmelidir. Saç dökülmesinin olup olmadığını kendiniz de test edebilirsiniz. Elinizi başınızın üzerine koyun, parmaklarınızı sıkıca kapatarak saçlarınızı avuçlayın ve çekin. Bunu tüm başınıza beş kez uygulayın. Elinize gelen saç tellerini beyaz bir kağıdın üzerine 15′ten fazla saç teli var saç dökülmesi var demektir. Bu durumda bir uzmanın görüş ve tedavisine gereksinim duyuyor olabilirsiniz.

Saç kaybınız mevsimsel ise ve vitamin desteği almaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken, tercih edeceğiniz ürünün tamamen bitkisel kökenli olmasıdır. Sentetik ilaçların, vücutta bıraktığı görünmez izler, zamanla birikerek hücre mutasyonlarına dolayısı ile kansere neden olabilir. Kanserin mutasyona uğramış kendi vücut hücrelerimizden başka bir şey olmadığını aklımızdan çıkartmayalım. Her derde deva olan bir ilaç olmadığı gibi, eğer saç dökülme sebebiniz doğru teşhis edilmezse; kullandığınız en iyi ve en pahalı ürünün bile size faydası olmayabilir.

Vitamin desteği kadar, saç derisine yapılan ve kan dolaşımını hızlandıran masajların da saçların sağlıklı ve kuvvetli uzaması için yararı vardır.


İşte size saç canlandırıcı iki masaj:

Masaj 1

 • Önce ensenizde alnınıza kadar olan kısma,
 • Daha sonra ise kulaklarınızdan başınızın üstüne kadar olan kısma,
 • Parmaklarınızı aşağı yukarı ve yıpratıcı olmayan,
 • Uumuşak hareketlerle oynatarak masaj yapın.

Masaj 2

 • Başınızın üzerine iki santim aralıkla koyduğunuz ellerinizi başınızdan kaldırmadan,
 • Birbirine yaklaştırmaya çalışarak saç derisini sıkıştırın ve bunu tüm başınıza uygulayın.

Her iki masajı da saçlarınız ıslak veya kuru iken yapabilirsiniz, ancak asla banyoda şampuanlı saçlarınıza masaj yaparak, şampuanın saç diplerine kadar nüfuz etmesine izin vermeyin.

Devamını Oku

Trendler

error: İzinsiz Olarak Kopyalama yapamazsınız. !!