Connect with us

Saç Bakımı

Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır?

saç açıcı nasıl kullanılır

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve Saçlar Nasıl Açılır?

Bir kadın olarak bazen daha açık renklerde saç tonuna sahip olmayı istemişimdir. Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır, saç açıcı nasıl kullanılır konusundaki tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

Eğer istediğim saç rengi şu anki saçımdan daha açık bir ton ise oryal ile saçlarımı açmayı; eğer istediğim renk sadece birkaç ton açık ise; ve saçımda önceden uygulanmış herhangi bir işlem yoksa boya ile açmayı tercih etmişimdir.

Altını çizerek belirtmek isterim. Eğer istediğiniz saç rengi şu an kullandığınızdan biraz açık bir ton ve saçınıza önceden uygulanmış bir boya var ise; muhakkak oryal ile saçınızı açmanız gerekmektedir.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır : Oryal ile Saç Açılması

Oryal saç açıcı nasıl kullanılır ve nelere dikkat etmeliyiz. Saç açma işlemine başlamadan önce açılacak olan saçın kesinlikle sağlıklı ve dirençli olmasına dikkat etmek gerekir.

Eğer açılacak saç sağlıklı değil ise saçta yanma, dökülme ve kopmalar oluşabilmektedir. Oryal saç açıcı nasıl kullanılır? Şaça uygulanan açıcının saçta bekletme süresi önemlidir.

Çok fazla bekletmemek gerekir. Saçta fazla süre ile açıcının bekletilmesi saçlarınıza muhtemelen zarar verecektir.

Oryal saç açıcı nasıl kullanılır ve aşamaları nelerdir?

Saç açıcı nasıl kullanılır ve aşamaları hakkında detaylı bilgiler şöyledir.

1 – Öncelikle açıcının uygulanacağı saç çok temiz olmamalıdır. En ideali iki üç gün önce yıkanmış, biraz kirlenmiş olan saça açıcıyı uygulamaktır.

2 – Saç açma işlemine başlamadan önce deneme amaçlı olarak saçınızdan bir kaç tel örnek alarak; açma işlemini burada uygulamak size genel uygulamanın nasıl olacağı hakkında bilgi verecektir.

3 – Saçınızı Oryal ile açacağınız günden bir gün önce saçı ve saç derisini korumak için; Hindistan cevizi yağı uygulaması faydalı olacaktır.

4 – Saçınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre ihtiyacınız kadar oryal ve oksidan içeren açıcı karışımınızı hazırlamalısınız. Saçınızı açma işlemine başlamadan önce ve saçı açma işlemi sırasında çalıştığınız yeri iyice havalandırmayı unutmayın.

5 – Hazırlanan açıcı saçınızın her yerine temas edecek şekilde saça uygulanmalıdır. Açıcıyı saçınıza sürdükten sonra bir tarak yardımıyla saçınızın her yerine ulaşmasını sağlamalısınız. Saça uygulanılan açıcı eğer her yere homojen olarak dağıtılmaz ise yoğun alan yer az olan yere göre daha çabuk açılacaktır.Diğer Dikkat edilmesi gerekenler de şöyle sıralanabilir.

1 – Saç açıcı nasıl kullanılır ve nasıl sürülür? Açıcıyı saç köklerinden uçlara doğru uygulamak gerekmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saç derinize pek temas ettirmemeye çalışınız.

Eğer saçınızın bir tarafı diğer tarafa göre daha koyu renkli ise; uygulama işlemini gerçekleştirirken bu durumu göz önünde bulundurun. Ve uygulamayı bu duruma göre yapın.

Eğer saç dipleriniz koyu renkli ve saçınızın üst tarfı, uçlara doğru daha açık renkte ise; saç diplerinizin 20 ya da 30 dakika daha fazla oryal açıcı ile kalması gerekmektedir. Eğer durum bunun aksine ise, yani saç dipleriniz saç uçlarına göre daha açık renkte ise; açıcı uygulamasını koyu yerlerden başlayarak sürmeyi unutmayın.

2 – Saçınıza ilk sürdüğünüz açıcı esnasında saat tutmaya başlayın. Saçınıza sürdüğünüz ilk fırçadan itibaren açıcı saçınızda en fazla 35 ile 40 dakika kadar durmalıdır. 40 dakikayı geçirmeden saçınızı mutlaka yıkamanız gerekmektedir.

Eğer açıcının saçta bekleme süresini geçirirseniz saçınız muhakkak zarar görecektir. Burada yanlış anlaşılmaya neden olmamak için şunu da söylemek istiyorum. Eğer saçınızın 40 dakikadan önce açıldığını düşünüyorsanız kesinlikle 40. dakikaya kadar beklemeyin ve saçınızı yıkayın.

Eğer saçınızın istenildiği gibi açılmadığını düşünüyor iseniz sakın ikinci bir açma işlemi yapmayınız. Bu hali ile saçınıza istediğiniz boyayı uygulayıp, saçınızı açmak için en azından 1 ay bekleyin.

3 – Saçınızı yıkarken saçınızda kalan tüm açıcının tamamen yıkandığından ve saçınızın temizlenmiş olduğundan kesinlikle emin olun. Saçınızı yıkama işlemi yaparken saçınız ile uyumlu şampuan kullanmayı unutmayın.

Boya ile Saç Açıcı Nasıl Kullanılır

Saçınızı açtıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Artık saçınızı istediğiniz renk ile boyayabilirsiniz.

Saçınızı boyadıktan sonra saçınızı tekrar yıkayın ve saç kreminizi de uygulamayı unutmayın. Ara ara saçınıza bakım işlemi yapmayı da unutmayın.

Boya ile saçınızı açmak için saçınızın önceden herhangi bir işlem görmemiş olması ve boyanmamış olması gerekmektedir. Eğer belirttiğim gibi saçınızda herhangi bir işlem ve boya yoksa saçınızı 4 – 5 tona kadar boya ile açabilirsiniz.

Aslında kuaförlere bakarsanız, boya boyayı açmaz derler. Kuaförlerin demek istediğine dikkat edin lütfen. Boyalı saçı boya ile açarsanız çok farklı renkler ortaya çıkar diyorlar aslında. Yani bizim dediğimizin aynısı aslında. Kısacası, saçınızda herhangi bir işlem ve boya yok ise saçınızı boya ile açabilirsiniz. 2018 yılı küllü kumral renkler büyük ilgi görüyor.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Eğer saçınız çok koyu renkli ise boya ile saç işlemi zorlaşmaktadır.

Bir diğeri de, saçınızda önceden yapılmış kına gibi bir uygulama var ise de boya ile saçınızı açma işleminde başarılı olamayacaksınız.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır :  Nelere Dikkat Etmeliyiz

1 – Saçınızı açmaya başlamadan önce saçınız hakkında daha çok bilgi edinin. Şöyle ki, çok ince tel yapısına sahip bir saçınız var ise oryal ile saçınızı açmak saçınıza zarar verecek; saç köklerinde zayıflamalar, dökülmeler ve daha çok kırılmalara neden olacaktır.

2 – Oryal ile açma işlemi yapıldığında uygulamayı saçınızda fazla bekletmeyin. Eğer 40 dakikadan fazla saçınızda oryal kalır ve yıkamaz iseniz saçınız zarar görecek, yanmalar, kopmalar meydana gelecektir.

3 – En önemli noktalardan biri de saçınıza açma işlemi uyguladığınız süre aralığıdır. Çok sık olarak kısa süre aralıklarıyla saçınızı açmayın. Eğer saçınıza açma işlemini çok sık uygularsanız saçlarınız çok daha çabuk yaşlanacaktır.

4 – Kullandığınız saç açıcının teninize ve üzerinizdeki kıyafetlere bulaşmasına izin vermeyin. Uygulama esnasında eldiven kullanmaya unutmayın.

5 – Saçınıza açma işlemini yaptığınız oda iyi hava almıyor ise saç açma işlemini açık bir alanda yapmaya özen gösterin. Eğer hava alan bir oda kullanıyorsanız pencerelerin açık olduğundan emin olun. Saç açma esnasında solunum güçlükleri hissederseniz derhal doktora müracaat ediniz.

6 – Kullandığınız saç açıcının kesinlikle gözünüze temas etmesine izin vermeyin.

7 – Saç açma işlemine başlar başlamaz vinil, plastik bir eldiven kullanın. Ayrıca gözlerinizin açıcının kokusundan etkilenmemesi için koruyucu plastik gözlük de takabilirsiniz.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda size işlemler hakkında bilgi verdim. Gelin şimdi size en önemlisin den bahsedeyim.

Saç açıcı nasıl kullanılır ve istediğimiz tonu nasıl tutturacağız?

Şunu unutmamakta fayda var, işi ehline bırakmak gerekir. Saç açma işlemi kendi başımıza yapabileceğimiz kadar kolay bir uygulama değil; işinde uzman kuaförlerin açtığı ve boyayarak ortaya çıkarttığı renkleri biz bazen kendimiz ortaya çıkaramayabiliriz. Hatta işleme başlamadan önce istediğimiz saç rengi ile sonuçtaki saç rengi arasında dağlar kadar fark olabilir. Hayaller ve gerçekler misali.

Bir diğer konu da, tüm bu işlemleri yaparken hayaller ve gerçeklerden öte saçınıza çok büyük zararlar verebilirsiniz. Bundan dolayıdır ki saçın açılma ve boyanma işlemini kesinlikle profesyonel ellere bırakmanızı tavsiye ederim.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ?

İşinde uzman, sürekli gittiğiniz bir kuaför sizin isteklerinizi çok iyi anlayacak ve isteğiniz doğrultusunda renk ortaya çıkartacaktır.

Tüm saçların yaklaşık 9 tona kadar açılabildiği bilinmektedir. Yani bu demek oluyor ki, uzman bir kuaförün ortaya çıkaracağı renk skalası sizinkinden daha fazla olacaktır.

Bütün söylediklerimize istinaden yine de tüm işlemleri kendiniz evde yapmaya karar verirseniz; muhakkak sizden daha tecrübeli olan arkadaşlarınızdan yardım almayı unutmayın.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır : Sonrası Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Şimdi sıra bakım yapma işlemine geldi. Saçımızı açtık, bakım için kullanmamız gereken en önemli ürün keratin içerikli ürünlerdir. Keratin içerikli ürünler saçınıza nem kazandıracak, parlaklığını arttıracak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Keratin içerikli ürünler biraz pahalı gelebilirler. Böyle bir durumda badem yağı, susam yağı, E vitamini ve B vitaminin karıştırarak saçınıza sürebilirsiniz (E ve B vitaminleri eczanelerde satılıyor). Bu arada zeytin yağını da unutmamak gerekir. Sade zeytin yağı uygulaması da saçınıza çok iyi gelecektir.

Devamını Oku
Advertisement
3 Comments

3 Comments

 1. serap

  21 Temmuz 2018 at 11:19

  ben kullanamadım doğru şekilde ya yaktım saçlarımı şimdi liquid keratin kullanıyorum saçlarım düzeldi nerdeyse yakında tamamen düzelicek o zaman kuaföre yaptırıcam.

  • Ahmet Yiğit Güntürk

   21 Temmuz 2018 at 15:49

   merhaba, saçlarınız düzelince kuaföre yaptırmanız da fayda var.

 2. Pingback: Küllü Kumral Saç Rengi Seçimi ve Saç Boyaları - Rumico Türkiye

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırakın

Saç Bakımı

Mevsime Göre Saç Bakımı

Mevsime Göre Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Mevsime göre saç bakımı farklılık göstermektedir. Daha güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak herkesin hayali…

Ancak bu hayale ulaşabilmeniz için biraz çaba gerekir. Yeter ki saçlarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı doğru zamanda uygulayın, farkı hissedeceksiniz.

Mevsime Göre Saç Bakımı

Mevsime göre saç bakımı farklılık göstermektedir. Değişen mevsimlerle birlikte vücudumuzu korumak için giysilerimizi, cildimizi korumak için cilt bakım ürünlerimizi değiştiririz. İşte tıpkı bu örneklerde olduğu gibi saçlarımızın da ilgiye ve korunmaya ihtiyaçları vardır. Her saç, farklı mevsimlerde farklı bir bakıma ihtiyaç duyar… Çünkü farklı problemler farklı çözümler gerektirir…Bahara ışıltılı saçlarla girin

Bütün bir kış boyunca eğer saçlarınıza özel bir itina göstermediyseniz, şimdi onların kurumuş ve yıpranmış olduklarını eminiz fark etmişsinizdir. Bu nedenle bahar ayları saçlarınız için bayram havasında geçmeli. Zira eğer onları güçlendirecek ve canlandıracak formülleri bulamazsanız, yazın kavurucu güneşi saçlarınızı daha da içinden çıkılmaz sorunlara itecektir.

Ekstra bakımlarla saçlarınızı kurtarmak için önünüzde 3 aylık bir bahar dönemi var. Peki, öncelikle ne yapmalısınız? Unutmayın ki saçlarınızın da cildiniz gibi yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Saçlarınızın iç yapılarında, geçirdikleri işlemler karşısında zayıflamalar meydana gelir, saç boyları ve uçlarında çatallaşmalar olur. Artık saçlarınız kırılmaya daha da fazla müsaittirler. Bunun sonucunda ise esneklik ve güzelliklerini kaybederler.

Saçlar uzadıkça yıpranma oranları artar. Çatallaşmalar saçların uçlarından başlayarak üst noktalarına doğru tırmanır. Bu türden sorunlarla karşılaştığınızda ilk iş olarak bir kuaföre gidip; saçlarınızdaki kırıkları aldırmalı ve hatta saç boyunuzu sağlıklı kısımlarına kadar kısaltmalısınız.

Daha detaylı ve profesyonel bir yardım için saç bakım merkezlerine başvurabilirsiniz. Saç boyunuz kısaldıktan sonra onları bir süre için aşırı fön ısısından korumaya çalışın. En azından kendilerini biraz olsun toparlayıncaya kadar. Bu arada saç türünüze uygun bakım ürünleri kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.Yaz aylarında özel koruma

Mevsime göre saç bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli sezonlardan biri yazdır.Yaz aylarında saçlarınızın en büyük düşmanları; güneş ışınları ile deniz ve havuz suları…

Bütün bu zararlı etkenler saçlarınızın kurumasına, renklerinin açılmasına ve uçlarının kırılmasına neden oluyorlar. Dolayısıyla saç uzmanları deniz ve havuza girerken bone kullanımını öneriyorlar. Böylelikle saçlarınız deniz suyunun tuzundan ya da havuzun klorundan etkilenmiyor, saç renginiz düzensiz bir biçimde açılmıyor.

Yaz mevsiminde özellikle boyalı saçlara sahipseniz bone kullanımını ihmal etmemelisiniz. Zira boyalı saçlar, havuz suyuyla temas ettiklerinde ortaya hiç de iç açıcı görüntüler çıkmıyor. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan UV filtreli, koruyucu özellikli şampuanlar ve bakım ürünleri de saçların doğal yapısını korumada etkili oluyorlar.

Sonbaharda saç dökülmelerine dikkat

Deniz, klor ve güneşin saçlar üzerindeki yıpratıcı etkilerinden bahsetmiştik. Dolayısıyla yaz mevsiminde korumasız bırakılan saçları sonbaharda, kötü bir görünümle birlikte sağlık sorunları bekliyor. Zira mevsim değişikliği zaten saçların dökülmelerine yol açıyor.

Kuru ve cansız saçlar ise mevsim değişikliğinin etkilerinden fazlasıyla nasiplerini alıyorlar. Saçlar matlaşıyor, saç boylarında ise çatallaşma ve kırılmalar göze çarpıyor. Bütün bunları engellemek için yaz aylarında saçları korumak gerekiyordu. Peki, şimdi ne yapılabilir?

Öncelikle saçlarınızın durumu gerçekten çok kötüyse bir saç uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Büyük bir ihtimalle saç boylarınızı mümkün olduğu kadar kısaltmanız gerekecek.

İkinci aşamada ise yoğun nemlendiricili bakım maskeleri saçlarınızın imdadına yetişecek. Düzenli olarak saç dökülmesine karşı güvenilir bir ürünün kullanılması da kaçınılmaz. Böylelikle hem saçlarınızı yazın bıraktığı kötü izlerden kurtaracak, hem de kış aylarına karşı güçlendirmiş olacaksınız.Saçlarda kış bakımı 

Soğuk kış aylarında saçlarınızı bekleyen koşulların mükemmel olduğu söylenemez. İsli ve ağır havadan yalnızca cildiniz değil, saçlarınız da etkilenir. Soğuğun ne derece büyük bir düşman olduğunu anlamak için aynaya bakmanız yeter. Hele bir de saçlarınız sağlıklı değilse, o zaman işiniz var demektir. Sonbaharda başlayan saç sorunları, kışın gelmesi ile birlikte giderek artar.

Örneğin; yağlı saçlardaki yağ oranı yükselir, kuru saçlar ise daha da kurur. Mevsim değişikliğinin saç dökülmesini hızlandırdığı yine unutulmamalıdır. Kış aylarında saçlarınızı yıkadıktan sonra iyice kurutmadan dışarı çıkamazsınız ve doğal olarak yoğun fön ısısı da saçlarınıza zarar verebilir. Peki, saçlarınızı bütün bu olumsuz etkenlerden korumak için neler yapabilirsiniz? İşte size bazı ipuçları…

-Saçlarınızı daima az şampuan kullanarak yıkayın, çok fazla şampuan kullanıldığında saçlarınız daha temiz veya bakımlı olmuyor. Buna karşın fazla miktarda kullanılan şampuan; iyi durulanamadığı takdirde kepek sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz: Avucunuza aldığınız şampuanı bir miktar ılık suyla sulandırıp, saçlarınıza güzelce yayın.

-Saçınızı yıkadıktan sonra mutlaka bakım yapan bir saç kremi uygulayın. Kremi henüz nemli saçlarınıza yaydıktan sonra, yumuşak bir havlu yardımıyla tampon yapın. Etkisini göstermesi için en az 2 dakika kadar bekleyin.

-Nemini kaybetmiş her boyda saça, özellikle uç kısımlara özen göstererek maske uygulayabilirsiniz.

-Maskenin etkisini artırmak için, saçınızda beklettiğiniz süre içinde neler yapabilirsiniz? Başınıza bir bone giyin. Sıcak bir ortamda, örneğin kalorifer yanında oturarak bekleme süresini doldurun.

-Konsantre ürünler veya ampul kullanıyorsanız, kutu üzerinde belirtilen doza mutlaka uyun. Saç derisine parmak uçlarınızla uzun uzun masaj yaparak iyice nüfuz etmesini sağlayın.

Böylece saçınız kısa süre içinde yaz aylarında kaybettiği eski güç ve yumuşaklığına kavuşacaktır.

Kaynak: Evergreen Beaty College

Devamını Oku

Saç Bakımı

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yolları

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yolları

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yolları nelerdir ?Her beş kadından birinde ani saç dökülmesi görünür. Peki saç dökülmesinin en önemli nedenlerini ve bunları nasıl engelleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Bilim adamları her 5 kadından birinin saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığını; ve böylelikle bunun sadece bir erkek sorunu olmadığını belirlediklerini söylüyorlar. Ancak korkmayın, çünkü kadınların erkeklerden farkı; saç dökülmesi nedeninin saptandıktan sonra engellenebilir olması. İşte size 10 neden ve 10 çözüm…Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yolları

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yolları nelerdir ? İşte size 10 neden ve 10 çözüm…

Erkeklik hormonları:

Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni; erkek cinsellik hormonlarıdır. Saçın gelişmesini sağlayan hücreler androjen hormonuna karşı hassasiyet göstererek aniden işlevlerini kaybetmeye başlarlar.

Androjen hormonundan kaynaklanan saç dökülmesi kalıtsaldır.

İyi haber; hormon terapisi saç dökülmesini durdurabilir.

Antiandrojen ve östrojen içeren doğum kontrol hapları ile doktor kontrolünde tedavi sağlanabilir.

Doğum:

Gebelik sırasında birçok kadının saçları gürleşir ve güzelleşir. Bunun nedeni; vücudun östrojen hormonunu daha fazla salgılamasıdır.

Doğumdan sonra östrojen hormonunun miktarı azaldığından saçlar da dökülmeye başlar. Endişelenmenize gerek yok; çünkü bu saçlar östrojenin gebelik sırasında koruduğu saçlardır.

Tiroid bezi bozuklukları:

Tiroid bezinin az ya da aşırır çalışması saç dökülmesine yol açan önemli bir faktördür. Yorgunluk ya da asabiyet, hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme tiroid bezi bozukluğunun belirtilerindendir.

Bu durumda doktor kontrolünde hormon ya da iyot tabletleri kullanarak sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral eksikliği:

Bilinçsiz beslenme ve diyetler saçı olumsuz etkiler. Vitamin, mineral ve protein eksikliği saçı cansızlaştırarak dökülmesine yol açar.

Sağlıklı saçlar için B6; B12; C; E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, kalyum, çinko, bakır ve demir gibi amnioasitler de çok önemlidir.

Eğer bu maddeler sağlıklı bir beslenme ile elde edilemiyorsa tabletlerden yararlanabilirsiniz.

Kepek:

Sağlıksız bir saç derisi, saç köklerini besleyen maddelerin köklere ulaşmasını engeller. Bu da saçların dökülmesine neden olur. Saç dökülmesini engellemek için kepeğe karşı etkili bir şampuanın düzenli olarak kullanılması gerekir.

İlaçlar:

Bazı tıbbi maddeler saçların dökülmesine yol açabilir. Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi, hipertansiyon ilaçları ve kolestrol düşürücü ilaçlar saçın gelişimini engelleyebilir.

Bu durumda doktorla görüşülerek mümkünse ilaçların değiştirilmesi istenebilir.Amalgam:

Hemen hemen bütün ağır metaller gibi, diş dolgusunda kullanılan amalgamdaki civa da saç dökülmesine neden olabilir.

Böyle bir saç dökülmesinin söz konusu olup olmadığı saç minerali analiziyle anlaşılabilir.

Bu metalin vücuttan uzaklaştırılmasıyla birlikte saç dökülmesi durur.

Stres:

Stres ve diğer psikolojik sorunlar vücut işlevlerini sekteye uğratırlar. Bu durum saçlara da yansır; saçlar daha hızlı dökülmeye ve daha yavaş uzamaya başlar.

Bu durumda tek çözüm yolu vardır; stresten uzak durmak.

Mevsim Değişikliği:

Bazı kişilerde ilkbahar ve sonbaharda normalden daha fazla saç dökülmesi görülür. Ancak bu endişe edilecek bir durum değildir. Saçlar bir süre sonra kendilerini toparlarlar.

Bağışıklık Sisteminde Sorun:

Saçların aniden tutam tutam dökülmesi ve saç derisinde açıklıkların oluşması saçkıranın belirtileridir.

Uzmanlar bu durumu şöyle açıklarlar. “Saç kökleri vücut tarafından adeta yabancı bir madde gibi zarar görürüler.” Saçlar genellikle kendiliğinden eski haline dönerler; bazen bu onarım için aylar gerekebilir. Çinko tabletleri tedaviyi kolaylaştırabilir.

Devamını Oku

Saç Bakımı

Saç bakımı nasıl yapılır, Saç yıkama, Saç boyama nasıl yapılmalıdır?

Saç bakımı nasıl yapılır ?

Saç bakımı nasıl yapılır ? Saçı düz olanların genel şikayeti, saçın yağlanmasıdır. Bu durumda, sağlıklı bir saç sahip olmak için günlük olarak etkili temizleyici bir şampuan ile yıkanmalı; ve her hafta yağ birikimini engelleyen bir jel kullanılmalıdır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Uzun saçın aksine kıvırcık saçlarda muhtemelen kuruluk problemi vardır. Bunun için nemlendirici kremler ve şampuanlar kullanılmalıdır.

Dalgaları saçlarda ise parlaklık arttırıcı saç bakım ürünleri kullanılabilir. Geniş dişli bir tarakla saçlarınızın uçlarını açıp uçlardan köklere kadar silikon bazlı parlaklık verici bir sprey uygulayın. Önüne bigo takılmış bir fön makinesiyle saçlarınızı kurutun.Yaz mevsiminde saçların daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Yaz aylarında sıcaklık ve toz saçları yıpratır. Özellikle boyalı ve permalı saçlara bu mevsimde daha iyi bakım yapılmalıdır. Saç bakım ürünleri güneş korumalı olmalıdır ve saçın nem ihtiyacına cevap verebilecek bakım maskeleri uygulanmalıdır.

Saç Yıkama

Saçlarınızın güzelliğini ortaya çıkarmanız için şaçınızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Saç temizlik ürünlerinin etkisini ve saçın hijyenini arttırmak için tarak ve fırçalarınızı sık sık değiştirin; ya da saçınızı sıcak sabunlu suyla yıkayın.

Saç bakım ürünlerini kullanmadan önce saçınızı kirden ve tozdan arındırmak için fırçalamalısınız. Böylece saç bakım ürünlerinin etkisi artacaktır.

Saç kremi uygularken, saç derinse temas etmeden saç uçlarına uygulanmalı ve bol suyla durulanmalıdır.

Saç, derisinde bulunan asit fazlalığı nedeniyle ciltten farklıdır ve bazı sabunların saça uygulanması zarar verir. Saç tellerinin kurumasına ve kepeklenmeye neden olur.

Saç Boyama

Doğru rengi bulduğunuzdan veya ilk defa uygulayacağınız üründen emin olmak için, işin şansa bırakılmaması gerekir.Bir tutam saç alınarak boya uygulanmalıdır.

Boyama sırasında, saç diplerine dudak besleyici sürerseniz, boyanın saç diplerine yayılmasını önlemiş olursunuz.

Saçınızı boyamaya başlamadan önce alnınıza ve boynunuza krem sürerseniz; yüzünüze akan boyalardan çabuk kurtulabilirsiniz. Boya sonrasında da saçınıza ışıltı ve parlaklık kazandırmak için boyalı saçlar için hazırlanmış olan şampuanları tercih ediniz.

Kaynak: Keeping that healty hair

Devamını Oku

Trendler

error: İzinsiz Olarak Kopyalama yapamazsınız. !!