Connect with us

Saç Bakımı

Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır?

saç açıcı nasıl kullanılır

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve Saçlar Nasıl Açılır?

Bir kadın olarak bazen daha açık renklerde saç tonuna sahip olmayı istemişimdir. Saç açıcı ile saçlar nasıl açılır. Saç açıcı nasıl kullanılır konusundaki tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

Eğer istediğim saç rengi şu anki saçımdan daha açık bir ton ise oryal ile saçlarımı açmayı; eğer istediğim renk sadece birkaç ton açık ise; ve saçımda önceden uygulanmış herhangi bir işlem yoksa boya ile açmayı tercih etmişimdir.

Altını çizerek belirtmek isterim. Eğer istediğiniz saç rengi şu an kullandığınızdan biraz açık bir ton ve saçınıza önceden uygulanmış bir boya var ise; muhakkak oryal ile saçınızı açmanız gerekmektedir.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır : Oryal ile Saç Açılması

Oryal saç açıcı nasıl kullanılır ve nelere dikkat etmeliyiz. Saç açma işlemine başlamadan önce; açılacak olan saçın kesinlikle sağlıklı ve dirençli olmasına dikkat etmek gerekir.

Eğer açılacak saç sağlıklı değil ise saçta yanma, dökülme ve kopmalar oluşabilmektedir. Oryal saç açıcı nasıl kullanılır? Şaça uygulanan açıcının saçta bekletme süresi önemlidir.

Advertisement

Çok fazla bekletmemek gerekir. Saçta fazla süre ile açıcının bekletilmesi saçlarınıza muhtemelen zarar verecektir.

Oryal saç açıcı nasıl kullanılır ve aşamaları nelerdir?

Saç açıcı nasıl kullanılır ve aşamaları hakkında detaylı bilgiler şöyledir.

1 – Öncelikle açıcının uygulanacağı saç çok temiz olmamalıdır.

2 – Saç açma işlemine başlamadan önce deneme amaçlı olarak saçınızdan bir kaç tel örnek alarak; açma işlemini burada uygulamak size genel uygulamanın nasıl olacağı hakkında bilgi verecektir.

3 – Saçınızı Oryal ile açacağınız günden bir gün önce saçı ve saç derisini korumak için; Hindistan cevizi yağı uygulaması faydalı olacaktır.

Advertisement

4 – Saçınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre ihtiyacınız kadar oryal ve oksidan içeren açıcı karışımınızı hazırlamalısınız. Saçınızı açma işlemine başlamadan önce ve saçı açma işlemi sırasında çalıştığınız yeri iyice havalandırmayı unutmayın.

5 – Hazırlanan açıcı saçınızın her yerine temas edecek şekilde saça uygulanmalıdır. Açıcıyı saçınıza sürdükten sonra bir tarak yardımıyla saçınızın her yerine ulaşmasını sağlamalısınız.Diğer Dikkat edilmesi gerekenler konular:

1 – Saç açıcı nasıl kullanılır, nasıl sürülür? Açıcıyı saç köklerinden uçlara doğru uygulamak gerekmektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saç derinize pek temas ettirmemeye çalışınız.

Eğer saçınızın bir tarafı diğer tarafa göre daha koyu renkli ise; uygulama işlemini gerçekleştirirken bu durumu göz önünde bulundurun. Ve uygulamayı bu duruma göre yapın.

Advertisement

Eğer saç dipleriniz koyu renkli ve saçınızın üst tarfı, uçlara doğru daha açık renkte ise; saç diplerinizin 20 ya da 30 dakika daha fazla oryal açıcı ile kalması gerekmektedir. Eğer durum bunun aksine ise, yani saç dipleriniz saç uçlarına göre daha açık renkte ise; açıcı uygulamasını koyu yerlerden başlayarak sürmeyi unutmayın.

2 – Saçınıza ilk sürdüğünüz açıcı esnasında saat tutmaya başlayın. Saçınıza sürdüğünüz ilk fırçadan itibaren açıcı saçınızda en fazla 35 ile 40 dakika kadar durmalıdır. 40 dakikayı geçirmeden saçınızı mutlaka yıkamanız gerekmektedir.

Eğer açıcının saçta bekleme süresini geçirirseniz saçınız muhakkak zarar görecektir. Burada yanlış anlaşılmaya neden olmamak için şunu da söylemek istiyorum. Eğer saçınızın 40 dakikadan önce açıldığını düşünüyorsanız kesinlikle 40. dakikaya kadar beklemeyin ve saçınızı yıkayın.

Saçınızın istenildiği gibi açılmadığını düşünüyorsanız kesinlikle ikinci bir açma işlemi yapmayınız. Bu hali ile saçınıza istediğiniz boyayı uygulayıp, saçınızı açmak için en azından 1 ay bekleyin.3 – Saçınızı yıkarken saçınızda kalan tüm açıcının tamamen yıkandığından kesinlikle emin olun. Saçınızı yıkama işlemi yaparken saçınız ile uyumlu şampuan kullanmayı unutmayın.

Advertisement

Boya ile Saç Açıcı Nasıl Kullanılır

Saçınızı açtıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Artık saçınızı istediğiniz renk ile boyayabilirsiniz.

Saçınızı boyadıktan sonra saçınızı tekrar yıkayın ve saç kreminizi de uygulamayı unutmayın. Ara ara saçınıza bakım işlemi yapmayı da unutmayın.

Boya ile saçınızı açmak için saçınızın önceden herhangi bir işlem görmemiş olması ve boyanmamış olması gerekmektedir. Eğer belirttiğim gibi saçınızda herhangi bir işlem ve boya yoksa saçınızı 4 – 5 tona kadar boya ile açabilirsiniz.

Aslında kuaförlere bakarsanız, boya boyayı açmaz derler. Kuaförlerin demek istediğine dikkat edin lütfen. Boyalı saçı boya ile açarsanız çok farklı renkler ortaya çıkar diyorlar aslında. Yani bizim dediğimizin aynısı aslında. Kısacası, saçınızda herhangi bir işlem ve boya yok ise saçınızı boya ile açabilirsiniz. 2018 yılı küllü kumral renkler büyük ilgi görüyor.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Eğer saçınız çok koyu renkli ise boya ile saç işlemi zorlaşmaktadır.

AdvertisementSaç Açıcı Nasıl Kullanılır:  Nelere Dikkat Etmeliyiz

1 – Saçınızı açmaya başlamadan önce saçınız hakkında daha çok bilgi edinin. Şöyle ki, çok ince tel yapısına sahip bir saçınız var ise oryal ile saçınızı açmak saçınıza zarar verecek; saç köklerinde zayıflamalar, dökülmeler ve daha çok kırılmalara neden olacaktır.

2 – Oryal ile açma işlemi yapıldığında uygulamayı saçınızda fazla bekletmeyin. Eğer 40 dakikadan fazla saçınızda oryal kalır ve yıkamaz iseniz saçınız zarar görecek, yanmalar, kopmalar meydana gelecektir.

3 – En önemli noktalardan biri de saçınıza açma işlemi uyguladığınız süre aralığıdır. Çok sık olarak kısa süre aralıklarıyla saçınızı açmayın. Eğer saçınıza açma işlemini çok sık uygularsanız saçlarınız çok daha çabuk yaşlanacaktır.

4 – Kullandığınız saç açıcının teninize ve üzerinizdeki kıyafetlere bulaşmasına izin vermeyin. Uygulama esnasında eldiven kullanmaya unutmayın.

5 – Saçınıza açma işlemini yaptığınız oda iyi hava almıyor ise saç açma işlemini açık bir alanda yapmaya özen gösterin. Eğer hava alan bir oda kullanıyorsanız pencerelerin açık olduğundan emin olun. Saç açma esnasında solunum güçlükleri hissederseniz derhal doktora müracaat ediniz.

Advertisement

6 – Kullandığınız saç açıcının kesinlikle gözünüze temas etmesine izin vermeyin.

7 – Saç açma işlemine başlar başlamaz vinil, plastik bir eldiven kullanın. Ayrıca gözlerinizin açıcının kokusundan etkilenmemesi için koruyucu plastik gözlük de takabilirsiniz.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda size işlemler hakkında bilgi verdim. Gelin şimdi size en önemlisin den bahsedeyim.

Saç açıcı nasıl kullanılır ve istediğimiz tonu nasıl tutturacağız?

Şunu unutmamakta fayda var, işi ehline bırakmak gerekir. Saç açma işlemi kendi başımıza yapabileceğimiz kadar kolay bir uygulama değil; işinde uzman kuaförlerin açtığı ve boyayarak ortaya çıkarttığı renkleri biz bazen kendimiz ortaya çıkaramayabiliriz. Hatta işleme başlamadan önce, istediğimiz saç rengi ile sonuçtaki saç rengi arasında dağlar kadar fark olabilir. Hayaller ve gerçekler misali.

Advertisement

Bir diğer konu da, tüm bu işlemleri yaparken hayaller ve gerçeklerden öte saçınıza çok büyük zararlar verebilirsiniz. Bundan dolayıdır ki saçın açılma ve boyanma işlemini kesinlikle profesyonel ellere bırakmanızı tavsiye ederim.Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

İşinde uzman, sürekli gittiğiniz bir kuaför sizin isteklerinizi çok iyi anlayacak ve isteğiniz doğrultusunda renk ortaya çıkartacaktır.

Tüm saçların yaklaşık 9 tona kadar açılabildiği bilinmektedir. Yani bu demek oluyor ki, uzman bir kuaförün ortaya çıkaracağı renk skalası sizinkinden daha fazla olacaktır.

Bütün söylediklerimize istinaden yine de tüm işlemleri kendiniz evde yapmaya karar verirseniz; muhakkak sizden daha tecrübeli olan arkadaşlarınızdan yardım almayı unutmayın.

Advertisement

Saç Açıcı Sonrası Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Şimdi sıra bakım yapma işlemine geldi. Saçımızı açtık, bakım için kullanmamız gereken en önemli ürün keratin içerikli ürünlerdir. Keratin içerikli ürünler saçınıza nem kazandıracak, parlaklığını arttıracak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Keratin içerikli ürünler biraz pahalı gelebilirler. Böyle bir durumda badem yağı, susam yağı, E vitamini ve B vitaminin karıştırarak saçınıza sürebilirsiniz (E ve B vitaminleri eczanelerde satılıyor). Bu arada zeytin yağını da unutmamak gerekir. Sade zeytin yağı uygulaması da saçınıza çok iyi gelecektir.Devamını Oku
Advertisement
3 Comments

3 Comments

 1. serap

  21 Temmuz 2018 at 11:19

  ben kullanamadım doğru şekilde ya yaktım saçlarımı şimdi liquid keratin kullanıyorum saçlarım düzeldi nerdeyse yakında tamamen düzelicek o zaman kuaföre yaptırıcam.

  • Ahmet Yiğit Güntürk

   21 Temmuz 2018 at 15:49

   merhaba, saçlarınız düzelince kuaföre yaptırmanız da fayda var.

 2. Pingback: Küllü Kumral Saç Rengi Seçimi ve Saç Boyaları - Rumico Türkiye

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırakın

Saç Bakımı

Saçkıran Tedavisi, Saçkıran Nedir, Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran Tedavisi, Saçkıran Nedir, Saçkıran Neden Olur

Saçkıran Tedavisi, Saçkıran Nedir, Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran tedavisi saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür.Saç kıran nedir, nasıl geçer?

Kaş, kirpik ve vücudun tüyle kaplı bölgelerinde kıl kaybı yapan bir hastalık olan saç kıran’ın tedavisi mümkündür.

Saçlı deride yama veya bozuk para şeklinde saçsız kalmış alanlar görülmektedir.

Saçkıran hastalığının nedenleri bilinmemektedir.

Bununla birlikte stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

Advertisement

Saçkıran hastalarında tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıranın nedeni değil, şiddetlendiren faktörlerdir.

Saç kıran tedavisi genellikle iyileşme ile sonuçlanır.

Hastalarının bazılarında tırnak hastalıkları görülür.

Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler başlıca tırnak bozukluklarıdr.

Yani, saçkıranda tırnak bozuklukları hastalığın seyrinin şiddetli olacağının bir bulgusudur.

Advertisement

Saçkıran tedavisi için rutin yapılan laboratuvar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.Saçkıran Bulaşıcı mıdır?

Hayır saçkıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Yiyeceklerle ,içecekler veya teneffüs yoluyla saçkıranın herhangi bir bulaşma belirtisi gözlenmemiştir.

Saçkıran Tedavisi, Saçkıran Nasıl Geçer?

Topikal(Deriye Sürülerek Uygulanan) Kortikosteroidler:

Kortizonlu krem ve losyonlar tedavide kullanılır.

İntralezyoner Kortikosteroidler:

Saç kaybı olan bölgeye; belli oranlarda kortizon enjekte edilir. Başka bir deyişle çok yaygın saç dökülmesi olmayan hastalarda güzel sonuçlar verir.

Advertisement

Sistemil Kortikosteroidler:

Kısa süreli kullanılması gereklidir.

Topikal Antralin:

Antralin maddesi; belli oranlarda deriye uygulanır. Üstelik kumaşları mor renge boyayabileceği için kullanırken kıyafet ve çarşaflara dikkat edilmelidir.

Topikal Minoxidil:

Saç dökülmesi tedavisinde yaygın kullanılan %5 minoxidil, tedavi için de faydalı bulunmuştur. Diğer tedavilerle birlikte kullanılmaktadır.

Saçkıran Tedavisi için Topikal İmmunoterapi:

Psoralenli Ultraviyole Tedavisi (Puva):

Ultraviyole A ışınları, psoralen maddesi içilerek veya saçkıran bölgesine sürülerek hastalıklı bölgeye uygulanır. Bu durum diğer tedavilerden yanıt alınamamış hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.Advertisement

Topikal Pimecrolismus, Tacrolimus:

Saç kıran tedavisi için yeni denenmeye başlamış ilaçlardır. Tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Saçkıran Tedavisi – Sarımsak:

Saç kıran tedavisi için sarımsak da etkili sonuçlar verebiliyor. Bunun için havana 3 diş sarımsak ve bir miktar tuz ekleyip dövün içine 1-2 damla alkol ekleyin, saçkıran olan bölgeyi temiz bir havlu kızarıncaya kadar silin, tuzla birlikte ezdiğiniz sarımsağı merhem sürer gibi saçkıranlı bölgeye sürünüz. Bu işlemi haftada 1 gün deneyin, en geç 3 hafta sonunda saçkıranlı bölgede kılların çıkmaya başlayacaktır.

 

İbrahim Saraçoğlu’ndan saçkıran tedavisi

Advertisement
Devamını Oku

Saç Bakımı

Saç Kepeklenmesi ve Kepek Tedavisi

Saç Kepeklenmesi ve Kepek Tedavisi

Saç Kepeklenmesi ve Kepek Tedavisi

Saç kepeklenmesi rahatsız edici bir durumdur. Saçın derisindeki ölü deri hücrelerinin dökülüp yenilerinin oluşması normaldir. Saçı besleyen deri de diğer cilt yüzeyleri gibi sürekli yenilenmektedir. Bu dökülme aşırı oranda olduğunda, buna kepek denir.Saç kepeklenmesi herhangi bir yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra kötü saç bakımı ile hiçbir ilgisi yoktur. Saçlar çok sık yıkansa bile kepek oluşabilir.

Kepekler saçlardan dökülerek omuzlara düşer ve bazı durumlarda ağrı yaratır.

Saç Kepeklenmesi Neden Olur

Stres, kötü beslenme, dinlenme eksikliği ve yorgunluk,  jöle,  jel ve saç spreyleri, saç kıvırma maşaları, ütülerin ve fönün sık kullanılması kepek oluşumu nedenlerindendir. Bu arada saçta oluşan kepek kış aylarında daha şiddetli görülmektedir. Kepek yaz aylarında ise daha seyrek görülür.

Advertisement

Kepeklenmenin kalıcı bir tedavisi yoktur. Ancak kepeklenme kontrol edilebilir.

Kepeğin tedavisi için en iyi yöntem kepek şampuanı kullanmaktır. Bu nedenle kafa derinize en uygun şampuanı bulmak için deneme yanılma yöntemi kullanabilirsiniz. Sonuç olarak bu tedaviyi bıraktığınızda kepekler geri gelir. Ağır vakalarda bir dermatolog ile görüşülmelidir.

Soğuk kış günlerinde kuruyan ciltte döküntüler oluşur; oluşan bu döküntüler kaşıntıya neden olur.  Bu nedenle görülen dökülmeler ve kurumalar kepekten kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak yağ bezleri gibi kafa derisi, kaş ve burun kenarları, kulak, göğüs, sırt, kasık ve koltuk altında beyaz ve kırmızı pullanmalar görülebilmektedir.

Kepek şampuanları şunlardır

Kömür- katran içeren şampuanlar, Pyrithione çinko içeren şampuanlar, Salisilik asit içeren şampuanlar, Selenyum sülfıt içeren şampuanlar, Kükürt içeren şampuanlar.

Saçtaki kepeğe ne iyi gelir?

Kepeğin miktarını azaltmak ve kepek tedavisini desteklemek için çeşitli bitkisel ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte yaşam tarzlarında değişiklikler yapılmalıdır. Bununla birlikte; saçtaki kepekten kurtulmak için bazı önlemler alınmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken çok sayıda durum da söz konusudur.

İşte kepeğe iyi gelen doğal yöntemler ve bitkisel çözümler.

AdvertisementDoğru şampuan kullanımı

Eğer inatçı, tekrarlayan ve şiddetli bir kepek sorunu var ise saç derisindeki sebum dengesini sağlayan kalıcı kepeği yok etmek için yoğun ve mikro soyucu etkisi olan şampuanları kullanılmalıdır. Bu durumda kaşıntıyı engellemek için kullanılan şampuanların Vitamin PP içermesine önem gösterilmelidir.

Parabenden uzak durulması

Saç derisinin kuru olmasından dolayı kepek sorunu yaşanabilmektedir. Buna istinaden selenyum içeren, paraben içermeyen şampuanlar kullanılmalıdır.

Bakım yağı kullanımı

Saç derisindeki kuruluğu önlemek için doktora danışılmalıdır. Ayrıca saç derisine çiçek yağları içeren saç bakım yağları ile masaj yapılabilirsiniz. Yapılan bu masaj saç derisini nemlendirir ve besler.

Isıdan uzak durulması

Saç derisini kurutup, tahriş olmasına neden olacak fön makinesi, düzleştirici ve maşa gibi aletleri bu dönemde kullanılmamalı.

Advertisement

Saçların çok sık yıkanmaması

Saçlar her gün yıkanırsa kepeğe sebep olur. Sonuç olarak saçlar her gün yerine gün aşırı yıkanmalıdır.Devamını Oku

Saç Bakımı

Saç Bakımı için Bıttım Sabunu ve Faydaları

Bıttım sabunu ile saç bakımı

Bıttım sabunu ile saç bakımı faydaları

Bıttım sabunu ile saç bakımı oldukça gündemde. Gelin, bıttım sabunu ile saç bakımı faydalarını beraber inceleyelim.Bıttım sabunu Siirt ilinde yetişen özel çitlembik yapraklarından elde edilen çitlembik yağından yapılmaktadır.

Siirt ilinde üretilen ve oldukça rağbet gören bıttım sabunu ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Özellikle kellik sorunuyla uğraşan vatandaşlarımızın ilgi gösterdiği bıttım sabununa dair en çok araştırılan Bıttım sabunu nedir, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını ve bıttım sabunu faydalarını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz…

Siirt’de bıttım sabunu satıcıları, bu sabunun kelliği önlediğini dile getirerek, piyasada büyük rağbet gördüğünü söyledi.

Advertisement

Bıttım nedir?

Bıttım, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişen bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. Bıttım Siirt fıstığının aşılanmamış halidir.

Siirt’e özgü bir sabundur. Bıttım sabunu tamamen elle yapılır, bıttım sabunu yapımında kimyasal madde kullanılmaz.

Siirt halkı yıllardır bıttım sabununu kullanmaktadır. Bıttım sabunu saç için kullanıldığı gibi cilt içinde kullanılabilir. Bir çok kişinin şikayeti olan saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırır. İçeriğini bilmediğimiz kimyasal şampuanları kullanmaktansa bıttım sabununu kullanmakta her zaman fayda vardır.

Bıttım sabununun bir diğer mucizesi antiseptik mikrop öldürücü özelliği olmasıdır. Her türlü deri hastalıklarına bıttım sabunu kullanılabilir.

Bıttım sabunu nasıl kullanılır?

Bıttım sabununu bol köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak kullanın. Bıttım sabununu kullanırken yanında kimyasal bir ürün kullanılmaması gerekiyor.

Bıttım sabununu düzenli kullanmaya mümkün olduğunca özen göstermede fayda var 1 gün bıttım sabunu kullanıp 2. gün şampuan kullanmayınız.

Advertisement

Saçlarınızı her gün yıkamayın bıttım sabunuyla yıkadıktan sonra 2 gün yıkamayın çünkü saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Ancak her gün yıkanmanız gerekiyorsa saçlarınızı bıttım sabunuyla yıkayın.Bıttım sabunu ile saç bakımı faydaları

Bıttım sabunu saç dökülmesini tamamen durdurur bıttım sabunu kullanarak saçlarınızı geri kazanabilirsiniz.

Bıttım sabunu kepek oluşumunu tamamen yok eder.

Beyazlaşmış saçlar için kullanıldığında 7-8 ay içerisinde doğal güç vererek eski rengini alır.

Advertisement

Saç derisindeki bakteriler tamamen yok eder.

Saçı besleyerek yumuşak hale getirir.

Antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde deri hastalıklarının çoğuna çok iyi gelir.

Egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine vücuttaki yara ve tahrişlere karşı etkilidir.

Gözenekleri açar varisleri iyi derecede rahatlatır.

Advertisement

Doğal ürünler den üretildiği için hiç bir yan etkisi olmaz kimyasal madde içermez.

Bıttım sabunu saçlara canlı bir görünüm parlaklık hissi verir kuru saçları nemlendir.

Bıttım sabunu vücuttaki kaşıntıya iyi gelir.

Bıttım sabunu ham maddesi ve yapılışı

Bıttım sabununun ham maddesi Siirt’e bıttım ağaçlarında yetişiyor ufak taneli fıstığın yabani hali yani Türkçesi menengiç meyvesinden yapılıyor Siirt’te ürünün yetiştiği ay eylül ayı veya eylülün sonudur bu aydan sonra bıttımlar bağ ve bahçelerden toplanır toplandıktan, sonra gerekli işlemler yapılır bu işlemler önce bıttımlar tane tane ayıklanır çürükler çıkarılır, bıttımlar daha sonra yıkanır ve kuruması için 5-10 gün bekletilir bıttımlar kuruduktan sonra değirmende öğütülür, öğütüldükten sonra orta sıcaklıkta suyla yoğrulmaya başlanır.Advertisement

Yoğurma işlemi özenle yapılmaktadır bu işlem ortalama 2 saat sürer. Bıttım sabununu 2 saat boyunca yoğurduktan sonra bıttımlardan çıkan yağlar ayrı bir kaba konulur. Bıttımlar bir gün daha sıcak ortamda bırakılıp yağının tamamen süzülmesi sağlanır fakat bıttımlardaki yağın tamamı ayrılmadığı için bıttımlar için farklı bir denenir.

Bir kazana sıcak su ile birlikte kül konulur ve kaynaması beklenir su kaynadıktan sonra kazana azar azar bıttım yağı ilave edilip karıştırılır bu kazandaki, su bu sayede buharlaştırılarak kazandan atılır.

Ezilmiş ve yoğrulmuş bıttımlardaki yağlı karışım karıştırıldıkça su buharı yüzeyden buharlaşırken; bir miktar su yüze çıkar alınıp bir kaba konulur. Yağlı çözeltiden su yüzeyine çıkmaya devam ettikçe bu işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra kazanda kalanlar atılarak kazan temizlenmeye alınır. Kazan yıkanıp temizlenir tamamen, bıttım kabuklarından arındırılır.

Bıttım yağının bulunduğu kazan kaynamaya devam ederken; bir başka kapta 24 litre su ile sabunlaşma reaksiyonlarının şimdilerde kimyasalı olan 5 kilo Payet Kostik karıştırılarak bir çözelti hazırlanır (Eski dönemlerde ve de Sümerlerde bu kül suyuydu. ‘KOH çözeltisi’).

Kazandaki yağ kaynayınca hazırlanan çözelti düzenli aralıklarla eklenerek karıştırılmaya devam edilirken sabunlaşma reaksiyonu hızlandırılır.

Yaklaşık 12-16 saat boyunca kazandaki karışım kaynatılır bu sürenin sonunda sabunlaşma reaksiyonu sonlanır sabun toplanır sabunu daha sıcakken soğumadan yarı sıvıyken kazandan alınıp kaplara konulur kaplara konulan bıttım sabunları açık havada 3 gün boyunca bekletilir ortaya çıkan bıttım sabunları, bıttımlardan alınan yağlarla orantılıdır.

Büyük kalıplar halinde elde edilen Siirt bıttım sabunu küçük dilimler halinde kesilerek tüketicilere sunulur. Yüzde yüz menengiç yağından imal edilmiştir. İnsan vücudunun temizliğinde birebir etkili olup insanları rahatlatan doğal ve hoş bir koku veren bir sabun çeşididir.

Advertisement

Bıttım sabunu vücuttaki bakteri ve mantar oluşumlarını engeller. Saçı besler canlandırır ve sağlıklı uzamasını sağlar, bıttım sabunu İçeriğindeki menengiç yağı ile hoş ve ferah bir koku verir bıttım ilaç değildir doğaldır bıttım bir meyvedir.
Bıttım sabunu ile saç bakımı faydalarını özetlemek gerekirse;

• Saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler.
• Antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği olduğundan deri hastalıklarının pek çoğuna, egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahrişlere karşı çok etkilidir.
• Varisleri rahatlatmak için kullanılır.
• Gözenekleri açar.
• Vücudu rahatlatır.
• Doğal kabak lifi ile kullanılması tavsiye edilmektedir.
• %100 doğal ve bitkiseldir.
• Tamamen doğal ürünlerden üretildiğinden yan etkisi yoktur.
• Saçları besleyerek yumuşak hale getirir.
• Beyazlaşmış saçlara doğal güç verip zamanla siyahlaştırır.
• El yapımıdır.
• Saçları besler.
• Saç dökülmesini önler.
• İnce ve kırılan saçları güçlendirir.
• Saçlara tabi parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır. Kuru saçları nemlendirir.
• Saç diplerinde bakteri oluşumunu önler.
• Kepek oluşumunu giderir.
• Kaşıntıya iyi gelir.


Devamını Oku

Trendler