Connect with us

Dünya

Saint Lucia Hakkında Bilgiler; Saint Lucia Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ada volkanik kökenlidir ve kuzeyden güneye, ağaçlık dağların merkezi bir sırtıyla ikiye bölünmüştür. Adadaki en yüksek nokta Gimie Dağı’dır ve bu dağ 959 metredir. Eski bir volkanın kraterindeki Petit Piton yakınlarındaki Soufriere kasabasının adını aldığı kaynayan kükürt kaynakları bulunmaktadır. Bir turizm bölgesi olan kaynaklar aynı zamanda önemli bir enerji potansiyeli içermektedir.

Saint Lucia Nerededir?

Saint Lucia, Karayip Denizi’ndeki ada eyaletidir.

Saint Lucia Nüfusu 2024 Yılında Ne Kadardır?

Ülkenin nüfusu 2024 yılında 180,251 kişi olarak kaydedilmiştir.

Advertisement

Saint Lucia Başkenti Neresidir?

Saint Lucia’nın başkenti Castries’tir. Bu şehir aynı zamanda ana liman olarak kullanılmaktadır.

Saint Lucia’nın Para Birimi Nedir?

Saint Lucia’nın para birimi Doğu Karayip dolarıdır. Bir Doğu Karayip doları yaklaşık olarak 2,73 Türk Lirasına eşittir.

Saint Lucia’nın Resmi Dili ve Konuşulan Diller Nelerdir?

Advertisement

Saint Lucia’nın resmi dili İngilizcedir. Halk arasında yerel dillerin de konuşulduğu bilinmektedir. Bu yerel dillere örnek olarak Fransızca verilebilir.

Saint Lucia ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Saint Lucia Türkiye saatine göre 6 saat geridedir.

Saint Lucia’nın Tarihçesi Nedir?

Avrupa’nın Saint Lucia keşfinin kesin tarihi bilinmemekle birlikte 1500’lü yıllarda olduğu düşünülmektedir. İlk kolonizasyon girişimleri 1605 ve 1638 yıllarında İngilizler tarafından yapılmıştır. Ancak hastalık ve adanın yerlileriyle yaşadıkları düşmanlıklar yüzünden hüsrana uğramışlardır. Başarılı bir yerleşim 1650 yılında Fransızlar tarafından gerçekleştirildi ve 1660 yılında Fransızlar ile adanın yerlileri arasında anlaşma sağlandı. 1664 yılında Saint Kitts valisinin oğlu Thomas Warner adayı geri aldı.

Advertisement

Ancak Breda Antlaşması ile ada 1667 yılında Fransa’ya geri verildi. 1674 yılında Fransa hükümdarlığı tarafından sahiplenen ada Martinik’e bağımlı hale geldi. Fransızların Saint Lucia’nın gelişimi üzerine etkisi, Roma Katolik Kilisesi’nin egemenliği ve bir Fransız özdeyişinin hayatta kalmasıyla örneklenmektedir. 1763’ü takip eden yıllarda, Fransız çiftçiler Saint Vincent ve Grenada’dan gelerek pamuk ve şeker tarlaları kurmuşlardır.

1834 yılında köleler özgürleştirildiğinde, Saint Lucia’da 13.000 kişiden fazla siyah köle, 2.600 kişiden fazla özgür siyah ve 2.300 beyaz vardı. Refah, şeker kamışı endüstrisinin gerilemesiyle engellendi. Gelişme ise muz ve kakao yetiştiriciliğinin artması ve şeker kamışının yeniden canlanmasıyla geldi.

Saint Lucia ve Bağımsızlık

Temsili hükümet, yasama konseyine seçmeli bir unsur getiren 1924 Anayasası ile elde edildi. 1936 Anayasası konseyde gayri resmi çoğunluk sağladı. 1958 yılında Batı Hint Adaları Federasyonu’na katıldı ancak kolonyal statüsü değişmeden kalmıştır. 1960 Anayasasına göre Windward Adaları valiliği kaldırıldı ve Saint Lucia, federasyon içinde özerk bir birim haline geldi. Aynı zamanda daha büyük bir iç öz yönetim seviyesine ulaştı. Bağımsızlığa 22 Şubat 1979 tarihinde sahip oldu. İngiliz Milletler Topluluğu içinde parlamenter demokrasi olarak kaldı.

Sağlık ve Refah

Advertisement

Ada genelinde birkaç tane genel hastane ve pek çok sağlık merkezi bulunmaktadır. Vieux Fort’ta dini bir tarikat tarafından işletilen özel bir hastane de bulunmaktadır.

Eğitim

İlköğretim ücretsiz ve zorunludur. Castries şehrinde West Indies Üniversitesi’nin bir şubesi bulunmaktadır. Ayrıca bir teknik kolej ve öğretmen yetiştirme koleji de vardır. İlkokulların çoğunluğu dar görüşlüdür ve esas olarak Roma Katolik olarak belirtilmektedir.

Adalet

Saint Lucia, bir temyiz mahkemesi ve bir yüksek mahkemeden oluşan Doğu Karayip Yüksek Mahkemesi ile olan ilişkisini korumaktadır.

Advertisement

Rumico

Dünya

Son dakika… İran’da peş peşe patlamalar

İran devlet televizyonu, İsrail tarafından 2023’ün son günlerinde Şam’daki evinde füzelerle öldürülen general Rıza Musevi’nin mezarı yakınında patlamalar duyulduğunu bildirdi. İlk patlamayı ikincisi izledi.Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamalar Saheb al-Zaman Camii’sinin hemen yakınında oldu.

Ayrıntılar geliyor…

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Suriye Hakkında Bilgiler; Suriye Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Suriye bayrağı Yemen, Mısır, Sudan, Irak ve Ürdün bayraklarına benzemektedir. Geleneksel Pan- Arabizm renklerinden oluşmaktadır. Bayrakta bulunan kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasi ve Araplığı sembolize etmektedir. Bayrağın üzerinde bulunan iki yeşil yıldızı ise Suriye halkını temsil etmektedir.

Suriye Nerede?

Suriye ülkesi Akdeniz’in doğusunda yer almaktadır. Resmi adı ile Suriye Arap Cumhuriyeti Orta Doğu ülkesi olmaktadır. Suriye’nin kuzey ve kuzey doğusunda Türkiye yer almaktadır. Doğusunda Irak yer alırken güneyde Ürdün, Batıda İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile çevrilidir.

Suriye ülkesi coğrafi konumu itibari ile Orta Doğu’da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Güney bölgemizden komşu ülkemizdir. Suriye yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede yer alan insani endeksi bakımından düşük olan Suriye ülkesi devam eden savaş sebebiyle halın gelişimine de engeldir. Ayrıca dünyada en fazla mülteci gönderen ülke konumundadır.

Ülkenin ekonomisi petrole ve tarıma dayanmaktadır. Ülkede iklim sebebiyle birçok tarım ürünü yetişir. Böylece dış ülkelere de ihraç edilir. Ayrıca ülke tarih boyunca pek çok devlet tarafından da yönetilmiştir. Bağımsızlığını ise Osmanlı Döneminden sonra kazanmıştır. Ülkede Kavak, söğüt ve meşe ağaçları bol bulunur. Bitki örtüsü ise Bozkır ve ormandır.

Advertisement

Suriye’nin Nüfusu Ne Kadar?

Ülkenin etnik yapısı genellikle Araplardan oluşmaktadır. %70 oranında Arap nüfus bulunmaktadır. oranındaki nüfus Kürt, geri kalan nüfus ise Türk, Ermeni, Çerkez ve Filistinlilerden oluşmaktadır. Nüfusu ise 2015 yılından sonra düşüş göstermiştir. 2019 yılında 18.528.105 olan nüfus 2020 yılı nüfus tahminlerine göre 16.9 milyon olarak açıklanmıştır. 2024 yılında Suriye nüfusu tahmini verilere göre 23,227,014 kişidir.

Suriye’nin Başkenti Neresidir?

Suriye ülkesinde birçok eyalet bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, aynı zamanda ülkenin başkenti Şam’dır. Şam şehrinin diğer bir ismi ise Dimask’tır. Suriye’nin başkenti olan şehrin resmi adı Şam antik şehridir. Şam aynı zamanda tarih boyunca uzun süre kullanılmış şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca Şam şehri birçok medeniyetin kültürünü yansıtmaktadır.

Suriye’nin Para Birimi nedir?

Advertisement

Suriye Lirası Suriye’nin para birimidir. Günümüzde Suriye Lirasında kuruşlar artık kullanılmamaktadır. Suriye Lirasının ise kısaltılmış hali SYP olmaktadır. Ayrıca Suriye para biriminin üzerinde ihracat kısaltmaları da bulunmaktadır.

Suriye Osmanlı Egemenliği altında iken Türk Lirası para birimi kullanılmaktaydı. Fakat Osmanlı devletinin çökmesi sonucunda Suriye ülkesi de manda yönetimine girerek Fransız ve İngiliz mandaları ile beraber Mısır lirası kullanılmaya başlanmıştır. 1919 yılında ilk kez Suriye lirası çıkarılmıştır. Böylece 20 Suriye Lirası 1 Fransız Frankına sabitlenmiştir. Ayrıca Suriye ve Lübnan ülkelerinin resmi banka olma özelliğini taşıyan Suriye Bankası Suriye ve Lübnan Bankası olarak değiştirilmiştir. 1924 yılında banka Lübnan-Suriye para birimini basmış, 1939 yılında ise Lübnan ile Suriye para birimleri birbirinden ayrılmıştır.

Suriye’nin Resmi Dili Nedir?

Suriye ülkesinin resmi dili Arapça dilidir. Halkın birçoğu tarafından bilinen Arapça dili dışında Fransızca da ülke içerisinde konuşulan başlıca dillerden birisidir. Ayrıca ülkede birçok kişi Müslümandır. Şii mezhebine sahip olan halk dışında en fazla yaygın olan din ise Hristiyanlıktır.

Suriye İle Türkiye Arasında Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Ülkelerin bulundukları konumlarından dolayı aralarında yerel saat farkı bulunabilir. Suriye ile Türkiye arasında ise yerel saat farkı bulunmamaktadır.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Sudan Hakkında Bilgiler; Sudan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ülkenin resmi bayrağı yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşur. Afrika dilinde Sudan’ın sözlük anlamı ”Siyah” olduğu için bayrakta siyah renge yer verilmiştir. Yeşil ve kırmızı ise Pan Afrikan ülkelerinin ortak rengidir. Bayrakta yer alan beyaz, bolluğu, barışı ve bağımsızlığı temsil eder. Sudan bayrağı 20 Mayıs 1970 tarihinde kabul edilmiştir.

Büyük Britanya’nın kolonisi olduğu dönemde (1899 – 1956) yeşil zemin üzerinde bir hilal ve üç yıldız simgesi yer almaktaydı. Ülkenin 1956 – 1970 yılları arasında kullandığı bayrağın renkleri sarı, mavi ve yeşildi. Sudan Cumhuriyeti toplam 16 eyaletten oluşur. En büyük eyaletleri arasında El Cezire, Batı Darfur, Sennar, Kassala ve Nil Nehri Eyaletleri yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehirleri ise Hartum, El Kadarif, Wau, Nyala ve Vad Medeni’dir. Sudan, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Altın, gümüş, bakır, çinko ve kurşun, en çok çıkarılan madenler arasındadır. Ülkenin kuzey kesiminde zengin wollastonit yatakları da bulunuyor.

Sudan Nerededir?

Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Sudan, Kuzey Afrika’da yer almaktadır. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda olan ülkenin sınır komşuları Çad, Mısır, Libya, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Sudan Nüfusu Ne Kadar? (2024)

Advertisement

Resmi olmayan verilere göre Sudan Cumhuriyetinin nüfusu 48,109,006’dır. Afrika kıtasının en genç nüfusuna sahip olan ülkede genç nüfus oranı %40’tan fazladır. %99’u Müslüman ülkede nüfusun yarısını Suud Araplar oluşturur. Ülkenin etnik dağılımında Beriler, Fulaniler ve Nubalar yer alıyor. Sudan’da ortalama yaşam süresi erkeklerde erkeklerde 63, kadınlarda 66’dır.

Sudan’ın Başkenti Neresidir?

Sudan Cumhuriyetinin başkenti Hartum’dur. 1881 yılında kurulan kentin yüz ölçümü 22.142 kilometrekaredir. Başkentte imalat, sanayi, ticaret ve turizm sektörleri gelişmiştir. Hartum’un en ünlü yerleri şunlardır: Ulusal Sudan Müzesi, Tuti Adası, Greek Melkite Katolik Kilisesi ve Nil Caddesidir. Şehrin sınırları içerisinde bulunan Nubian Piramitleri, her yıl 2 milyondan fazla yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Başkentte antik dönemden kalma birçok harabe ve tapınak da yer almaktadır. Hartum’un Asya kıtasında birçok kardeş şehri bulunuyor. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Saink Petersburg ve Amman’dır.

Omdurman, Sudan’ın yüz ölçümü bakımından en büyük şehridir. Ülkenin ekonomi ve ticaret merkezi olan kentte Ahlia, Karary, Ahfad ve Omdurman İslam Üniversitesi yer almaktadır.

Sudan’ın diğer yerleşim yerleri ve önemli şehirleri şunlardır: Port Sudan, El Cuneyna, Suakin, Yeni Halfa, Damazin, Bor, El-Hubeyd, Al Fassir, Sennar ve Rabak.

Advertisement

Sudan’ın Para Birimi Nedir?

Ülkenin resmi para birimi Sudan Sterlini’dir. Central Bank of Sudan’ın bastığı ve dağıttığı Sterlin’de en küçük madeni para 50 qirş, en büyük banknot ise 50 cunaih’tir. Sudan Sterlini 2007 yılında tedavüle girdi. Bu tarihten önce ülkede resmi para birimi olarak Sudan Dinarı kullanılıyordu.

Sudan’da Konuşulan Diller

Sudan’ın 2 resmi dili vardır. Bu diller Arapça ve İngilizcedir. Birçok etnik grubun yer aldığı ülkede 130’dan fazla yerel dil konuşuluyor. Toposa, Otuha, Nuer, Murule ve Abukaya, konuşulan yerel diller arasında yer almaktadır. Ülkenin devlet okullarında İngilizce ve Arapça eğitim zorunludur.

Sudan ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Türkiye ile Sudan arasında sadece 1 saatlik fark vardır. Örneğin Sudan’da saat 14.00 iken Türkiye’de 15.00’dir.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler