Connect with us

Dünya

Son dakika: Putin’in en yakınları ve ‘geçmişi’ hedefte! ‘Gölgeli ağ ifşa oluyor’

İngiltere hükümeti, Ukrayna’daki saldırıları nedeniyle bugün Rusya’ya yeni yaptırım kararı alındığını duyurdu. İngiltere’nin son yaptırımlarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski eşi ve kuzenleri de dahil olmak üzere Putin’in finans ağını hedef aldığı belirtildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bugünkü yaptırımlar, Putin’in yakın çevresindeki aile üyelerini ve finansörlerini izole ederken, Ukrayna’ya yönelik anlamsız işgalini sürdüren Putin üzerindeki baskıyı artırıyor” denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss yaptığı açıklamada, “Putin’in lüks yaşamını destekleyen ve yakın çevresindeki gölgeli ağı ifşa ediyor ve hedefliyoruz. Ukrayna galip gelene kadar Putin’in saldırganlığına yardım ve yataklık eden herkese yaptırım uygulamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yaptırım uygulananlar arasında Putin’in eski eşi Lyudmila Ocheretnaya, Putin’in kuzenleri Igor Putin, Roman Putin, Mihail Shelomov ve akrabası Mihail Putin’in yer aldığı belirtildi. Yaptırım uygulananlar arasında ayrıca Putin ile yakın bir ilişkisi olduğu iddia edilen ve özel Rus medya şirketi olan Ulusal Medya Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Alina Kabaeva ve büyükannesi Anna Zatseplina, Putin’in yakın arkadaşı Alexander Plekhov ve Mikhail Klishin, Vladimir Kolbin, Viktor Khmarin, Yuri Shamalov’un yer aldığı belirtildi. İngiltere hükümeti, Rusya’ya yönelik yaptırımlar çerçevesinde hakkında yaptırım kararı aldığı kişilere varlık dondurması ve seyahat yasağı uyguluyor.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırılardan bu yana İngiltere’nin net küresel değeri toplamda 117 milyar sterlinin üzerinde olan Rus oligarkların hedef alındığını belirterek, binden fazla kişiye ve 100 kuruma yaptırım uygulandığını açıkladı.

62 yaşındaki silahsız adamı infaz etti!

SCHOLZ, PUTİN’LE 75 DAKİKA GÖRÜŞTÜ

Advertisement

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 75 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki liderin 75 dakika süren görüşmesine ilişkin açıklama ise Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit’ten geldi. Açıklamada, iki liderin görüşmede Ukrayna konusunu ele aldığı kaydedildi.

NATO üyeliğine yönelik açıklama…

Başbakan Scholz’un 11 Mayıs’ta Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin’e Ukrayna’da devam eden savaşı ve savaşı sona erdirme çabalarını dile getirdiği aktarıldı. Ayrıca Alman Şansölye’nin Mariupol’daki savaşın sonuçları göz önüne alındığında en kısa sürede bir ateşkese varılması, insani durumun iyileştirilmesi, diplomatik bir çözüm bulunmasını isteğini ilettiği belirtildi.

UKRAYNA VE MOLDOVA DIŞİŞLERİ BAKANLARI, G7 DIŞİŞLERİ BAKANLARI İLE GÖRÜŞTÜ

G7 Dışişleri Bakanları toplantısının 2. gününde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ve Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, Almanya’da G7 Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi. G7 Dışişleri Bakanları, Almanya’daki Schleswig-Hostein eyaletinin Wangels bölgesinde dün başlayan toplantının ardından Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını görüşmek üzere bugün tekrar bir araya geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un ev sahipliğinde gerçekleşen oturuma bugün İngiltere, Almanya, Kanada, Fransa, İtalya, ABD ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının yanı sıra Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları da katıldı. Toplantının gündeminde Ukrayna’daki savaşın neden olduğu gıda güvenliği endişelerinin olduğu belirtildi.

Advertisement

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın Odesa limanında şu anda engellenmiş 25 milyon ton tahıl var. Bu da başta Afrika ülkeleri ve Orta Doğu olmak üzere dünyada milyonlarca insan için gıda anlamına geliyor. İşte bu yüzden bugün net bir mesaj gönderiyoruz. Sizi görüyoruz, duyuyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Baerbock, “Şimdi, daha önce tartıştığımız gibi dünya çapındaki sonuçlara bakıyoruz. Savaş sadece tanklarla, füzelerle, yalan haber ve propagandalarla değil, aynı zamanda dünyanın her yerinde gördüğümüz bir gıda savaşıdır. Rusya’nın dünyaya milyonlarca ton mısır ihraç edilmesine izin vermemesi ve mısırın Ukrayna’da tutulması büyük bir tehlike. Bu nedenle, şimdi ufukta görünen küresel gıda krizine odaklanmamız gerekiyor. Dünyanın en sanayileşmiş ülkeleri, Batı demokrasileri olan G7 olarak siyasi bir cevap vermemiz gerektiği konusunda zaten hemfikirdik. Yaklaşan bu krizlere meydan okumak ve hızlı hareket etmek için üzerimize düşen sorumluluğu üstleniyoruz. Bugün sadece tartışmakla kalmayıp, sonunda G7 ülkeleri olarak bu gıda savaşına karşı koymaya hazır olduğumuzu gösteren taahhütlerimizin çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Putin üzerindeki baskıyı artırmak çok önemli”

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün gerçekleşen toplantıya ilişkin yapılan açıklamada ise, “G7 Dışişleri Bakanları, Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, Ukrayna’daki mevcut durumu ve G7’nin Ukrayna’yı Rus saldırganlığına karşı mücadelede nasıl destekleyebileceğini tartışacaklar” denildi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ise, “Bugün, G7 için Almanya’dayım. Ukrayna’ya daha fazla silah sağlayarak, Rusya’ya yaptırımları arttırarak Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artırmak çok önemli. G7, bu kriz sırasında özgürlük ve demokrasiyi korumak için hayati önem taşıyor ve bunu yapmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, toplantı öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile bir araya geldiğini belirterek, “İngiltere ve Ukrayna arasındaki stratejik ortaklığı görüşmek, Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım, Rusya’ya yeni yaptırımlar ve Rusya’yı sorumlu tutmanın yollarına odaklandık” dedi.

Advertisement

Kuleba, G7’den Rus varlıklarını dondurmasını ve Ukrayna’nın yeniden inşa edilmesi için Ukrayna’ya yardım etmelerini istediğini söyleyerek, “Rusya, ekonomik, siyasi ve finansal olarak ödemek zorunda” ifadelerini kullandı. Kuleba ayrıca, “Tartışmalara müdahale etmiyoruz, ancak Avrupa Birliği’nin (AB) devam edip etmeyeceğini göreceğimiz kritik bir an” dedi.

G7 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu ise yaptığı açıklamada, “Transdinyester çatışmasını barışçıl bir diyalog ve diplomasi yoluyla çözmek istiyoruz. Gördüğümüz şu ki, Transdinyester bölgesindeki vatandaşların çoğu bir savaş bölgesinde yaşamak isteniyor, barış istiyorlar” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve küresel gıda krizinin ele alındığı G7 Dışişleri Bakanları toplantısının yarın da devam etmesi bekleniyor.

Rumico

Advertisement

Dünya

ABD’de hortum felaketi! Acil durum ilan edildi

ABD’nin Michigan eyaletinde yer alan Gaylord kentinde hortum etkili oldu. Araçları savurup ağaçları yerinden söken hortum, bir benzin istasyonu, depolar ve evlerde büyük hasara yol açtı. Gaylord Belediye Başkanı Todd Sharrad yaptığı açıklamada, en az 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 44 kişinin de yaralandığını bildirdi. Sharrard, “Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” sözleriyle yaşadığı şoku dile getirdi.

Acil durum ilan edildi

Michigan Valisi Gretchen Whitmer da Gaylord’a gelerek acil durum ilan edildiğini duyurdu. “Michigan’ın kuzeyi için zor bir hafta oldu” diyen Vali Whitmer, “Gaylord’da zor bir hafta sonu olacağını biliyorum. Biz Michiganlılarız ve güçlüyüz. Özellikle son birkaç yılda birlikte çok zor şeyler atlattık ve bunun da üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Hasar tespit çalışmalarının günler süreceği belirtiliyor.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Dünya

Son dakika… Fransız jetleriyle Rus savaş uçakları burun buruna!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi gelecek hafta üçüncü ayını dolduracak, Vladimir Putin’in verdiği saldırı emri dünyayı geri dönülemez şekilde değiştirdi.

Henüz 2021 bitmeden Rus birliklerinin Ukrayna sınırına yığılmasıyla alarm durumuna geçen NATO, 24 Şubat’ta başlayan işgalle birlikte Avrupa’da seferberlik ilan etti.

Toplu savunma için Mukabele Kuvveti’ni ilk kez Avrupa’da görevlendiren ittifak, doğu kanadındaki ülkelere binlerce asker konuşlandırdı.

Avrupa kıtasındaki asker sayısını 60 binden 100 bine çıkaran NATO’nun bir numaralı gücü ABD, söz konusu 100 bin askeri çekmeyi planlamıyor. ABD’li yetkililer, Avrupa’daki 100 bin Amerikan askerinin tutulmasının planlandığını söyledi.

CNN International’ın adı açıklanmayan yetkililere dayandırdığı haberde, NATO’nun bölgede daha fazla askeri tatbikat yapması halinde asker sayısı geçici de olsa artabilecek. Rusya’nın saldırganlığını artırması halinde ABD Avrupa’da ek üsler de kurabilir.

Advertisement

Rusya ile 1340 kilometre kara sınırı bulunan Finlandiya ve komşusu İsveç’in tarafsızlıklarına son vererek NATO’ya üyelik başvurusu yapması, bir diğer dönüm noktası oldu.

Türkiye’nin veto edeceğini açıkladığı İskandinav ülkelerinin NATO üyeliğini, ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler destekliyor.

Rusya ise ‘büyük bir hata’ olarak tanımladığı katılım başvurusuna yanıtını, batı sınırlarına yeni 12 askeri üs kurarak göstereceğini duyurdu.

Hem Finlandiya hem de İsveç orduları, son haftalarda birçok tatbikat gerçekleştirdi. Uluslararası haber ajansları, İskandinav ülkelerinin tatbikat fotoğraflarını dünyaya servis etti.

AMERİKAN BÜYÜKELÇİSİ TANKIN ÜSTÜNDE

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silah yardımları için kilit rol oynayan bir diğer Doğu Avrupa ülkesi Polonya’da ise, halihazırda NATO’nun DEFENDER-Europe 2022 tatbikatı devam ediyor.

Advertisement

Gövde gösterisinin adresi, Avrupa’daki Rus toprağı Kaliningrad’a oldukça yakın konumda yer alan Polonya üssü Nowogrod.

ABD, Fransa ve İsveç’ten birliklerin katıldığı tatbikatı Polonya lideri Andrzej Duda ve Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak yerinde izledi.

ABD’nin Polonya Büyükelçisi Marek Brzezinski ise, bir Amerikan tankının üstüne çıkıp askerlerle birlikte poz verdi.

ESTONYA SEMALARINDA KAPIŞMA


Fransa, Ukrayna işgalinin ardından bir diğer eski Sovyet cumhuriyeti Estonya’ya Mart ayında savaş uçakları gönderdi. NATO’nun Baltık Hava Polisliği görev gücüne katılan dört Fransız Mirage-2000 jeti, Amira Hava Üssü’ne indi.

ABD ve İngiltere’nin de ek F-35 savaş uçakları konuşlandırdığı Amari’deki Fransız jetleri, sık sık Ruslarla karşı karşıya geldi.

Advertisement

Mayıs ayı başında Estonya hava sahasına giren Rus jetlerini önlemek için kalkış yapan Fransız Mirage’ları, Cuma günü yine yıldırım hızıyla havalandı.

Fransız ordusu, Twitter hesabından iki Mirage savaş uçağının Rusya’ya ait üç jetin önünü kestiğini duyurdu. Rus jetleri, NATO radarları tarafından tespit edildi. Savaş uçaklarının karşılaştığı nokta ise, Baltık hava sahasının yakını.

TASS: SU-57’LER UKRAYNA’DA SALDIRI DÜZENLİYOR

Ukrayna’da batağa saplanan Rus ordusu ise, Kiev ve Harkov çevresinden püskürtülmesinin ardından yeni nesil savaş uçağı Su-57’yi devreye soktu. Rus haber ajansı TASS, kaynağını açıklamadığı haberinde Rusya’nın Su-57 Felon’ları Ukrayna’daki saldırılarda kullandığını duyurdu.

TASS’ın haberi henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil.

Ukrayna’da en az 15 bin askeri öldürülen Putin, yalnızca asker değil son model silahlarını da işgale giriştiği topraklarda yitiriyor. Rusya’nın son model tankı T-90M, Ukrayna’da cepheye sürüldükten birkaç gün sonra Mayıs ayı başında havaya uçuruldu.

Advertisement

Ukrayna birlikleri, 1000’i aşkın Rus tankını özellikle Batılı ülkelerin gönderdiği füzelerle vurdu. Rus tanklarını imha eden Javelin ve NLAW’ın füzelerinin ardından İngiltere’nin yolladığı Brimstone füzeleri de Donbas’ta ateşlendi. Brimstone’lar, bu hafta ilk kez Rus tanklarını hedef aldı.

5 milyon dolarlık yeni nesil tank, Rusya sınırına yalnızca 27 kilometre uzaklıkta yer alan Harkov yakınlarında vuruldu.

Putin, T-90M’in ardından tank destek muharebe aracı BMPT’yi Ukrayna’ya gönderdi. ‘Terminatör’ olarak bilinen BMPT, top mermileri ve tanksavar füzeleri taşıyor. Donbas’taki Lugansk bölgesinde yer alan Severodonetsk yakınlarında görünen ‘Terminatör’e, beş asker komuta ediyor.

Rus ordusu tarafından daha önce Suriye’de de kullanılan silah, Şubat ayında Ukrayna sınırında görüntülenmişti. Terminatör, son olarak 9 Mayıs’ta kutlanan Zafer Günü’nde Rusya’nın başkenti Moskova’nın sembolü Kızıl Meydan’dan geçmişti.

PUTİN KOMUTANLARINI KOVDU


Ukrayna’daki savaşa ilişkin her gün düzenli istihbarat bilgisi paylaşan İngiltere, Karadeniz’de iki savaş gemisi batırılan ve Donbas’ta hiçbir kaydadeğer ilerleme sağlayamayan Putin’in bazı komutanları kovduğunu bildirmişti.

Advertisement

Putin’in görevden aldığı komutanlar arasında en dikkat çekici isim, Karadeniz Filosu’nun başındaki Koramiral Igor Osipov. İngiliz istihbaratı, Nisan ayında Ukraynalıların füzelerle batırdığı Karadeniz Filosu’nun en büyük savaş gemisi Moskva’nın ardından Koramiral Osipov’un koltuğunu kaybettiğini belirtiyor.

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkov’u işgal etme görevi verilen Korgeneral Serhiy Kisel de Putin tarafından kovuldu. Rusların seçkin birliği 1’inci Muhafız Tank Ordusu’na komuta eden Korgeneral Kisel, Harkov’u ele geçiremedi. Dahası, karşı saldırıya geçen Ukraynalılar Harkov çevresindeki Rus işgalcileri püskürttü ve Rusya sınırına kadar ilerledi.

İngiliz istihbaratı ayrıca, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’un koltuğunu korduğunu ancak Putin’in generale güveninin sürüp sürmediğinin belirsiz olduğunu kaydediyor.

Kırmızı halıda soyunarak Rusya’yı protesto etti
Adım adım infaza! Dünyayı sarsan görüntüler
Çin yapay zekalı drone gemisini suya indirdi

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Dünya

Çin yapay zekalı drone gemisini suya indirdi: ‘Yeni bir deniz türü’

Çin’in, deniz araştırmaları ve gözlemleri yürütecek onlarca otonom drone, gemi ve sualtı araçları içeren, türünün tek örneği yapay zeka sistemine sahip bir drone taşıma gemisini denize indirdiği bildirildi.

The South China Morning Post’un haberine göre 88 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindeki gemi uzaktan kontrol edilebiliyor ya da açık suda otonom olarak seyredebiliyor. Gemi, hedefleri gözlemlemek ve deniz güvenliğinin sağlanmasında rol oynamak için bir ağ da oluşturabiliyor.

Çin dergisi Science and Technology Daily’ye göre, geminin denizdeki kazaların önlenmesine, deniz ortamının izlenmesine ve açık deniz rüzgar çiftliği bakımına yardımcı olması bekleniyor.

Zhu Hai Yun adlı gemi, Sun Yat-sen Üniversitesi’nin “Güney Okyanus Laboratuvarı” olarak da bilinen Güney Deniz Bilimi ve Mühendisliği Guangdong Laboratuvarı’nın (Zhuhai) geliştirdiği, Akıllı Mobil Okyanus Stereo Gözlem Sistemi (IMOSOS) adlı, dünyada türünün ilk örneği olan bir yapay zeka sistemine sahip.

Alıntı Metni

Devlete ait China Daily gazetesinin haberine göre, 18 knot’a veya saatte yaklaşık 33 km’ye eşdeğer hızlara çıkması için tasarlanan geminin yıl sonuna kadar kullanıma sunulması bekleniyor.

Advertisement

Gemiyi inşa eden CSSC Huangpu Wenchong Shipping Co. şirketi yaptığı açıklamada, taşıma gemisinin bir hedef deniz bölgesinde konuşlandırılabileceğini ve otonom dronelar, gemiler ve sualtı araçlarından oluşan sürüsünü kullanarak “üç boyutlu dinamik gözlemler” gerçekleştirebileceğini söyledi.

Alıntı Metni

Şirket, geminin okyanus gözleminin verimliliğini ve seviyesini artırmanın yanı sıra daha iyi deniz bilimsel ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesine, inovasyonun daha da iyileştirilmesine yardımcı olmasının beklendiğini söyledi.

Taşıma gemisi ve itici güç, güç sistemleri, araştırma sistemleri ve otomasyon sistemleri de dahil parçalarının yurtiçinde inşa edildiği bildirildi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler