Connect with us

Dünya

Suriye ABD tarafından vuruldu. Pentagon Bildirdi

suriye

Suriye Vuruldu

Pentagon: Suriye vuruldu.

ABD savunma bakanlığı yetkilileri Suriye’deki operasyon hakkında açıklamada bulundular. Yaptıkları açıklamada Suriye lideri Esad’ın kendi halkını kimyasal bir saldırı ile öldürdüğünü söylediler.

ABD savunma bakanlığından gelen açıklamada: Amerika Birleşik Devletri, Fransa ve İngiltere birlikte Pentagon’dan yönetilen bir operasyonla savaş uçakları ve savaş gemileri vasıtasıyla Şam ve Humus civarlarında bulunan kimyaasal silahların depolandığı yerlerin vurulduğunu bildirdi. Yapılan operasyonda 120 civarı füzeile bu depoların yok edildiği söylendi.Trump: “Yapılan operasyon çok başarılı omuştur. Bu operasyonda yanımızda yer alan İngiltere ve Fransa’ya teşekkür ederim. Bundan daha başarılı bir operasyon olmazdı. Görev mükemmel ve başarılı olarak tamamlanmıştır.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.  Başkan Trump yaptığı açıklamada eski başkanlardan Bush’a da önceden Irak’da Amerika’nın yaptığı operasyon hakkında pek olumlu şeyler söylemedi.

Advertisement

Amerika Büyükelçisi Haley Rusya tarafından toplanılması istenilen güvenlik konseyinde eğer Suriye ilerleyen tarihlerde tekrar kendi halkına kimyasal saldırı yapacak olursa ABD’nin derhal müdahale edileceğini bildirildi. Ayrıca Haley, Suriye’nin kimyasal silah depolarını yok ettiklerine emin olduklarını ve eğer Suriye bu konuda ABD’nin yapacaklarını sınıyor ise ABD devamlı hazırdır şeklinde açıklamada bulundu.

Bununla birlikte Haley Rusya’ya yüklendi. Rusya ile 2013 tarihinde yapılan anlaşmayı hatırlatarak (Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesi) Rusya sözünü tutmadı dedi.

Suriye’deki bu gelişmeleri dünya tedirgin bir şekilde yakından takip ediyor. Bilindiği üzere Suriye’de yaşanan bu durum ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirdi. Açıklamaya gerek olduğunu düşünmüyorum ama yine de hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Orta Doğu bir petrol ülkesi, Suriye’nin ABD ve Rusya için önemi buradan geliyor. Gelecekte Dünya’daki Petrol varlıklarını elinde tutmak ve yönetmek isteyen Dünya’nın iki büyük gücü işte bu yüzden karşı karşıya.

İnanıyorum ki, iki ülkenin (ABD ve Rusya) yapılan kimyasal saldırı da olsun, ABD’nin düzenlediği operasyonda ölen insanlar umrunda değil. Amaç: Petrol ve Petrol kaynaklarını elinde tutup yönetmek.

İki Dünya devi Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri Petrol için güç gösterisi yapıyor. Unutmayın, filler çarpışır, çimler ezilir. Çim olmamak dileğiyle…

Advertisement

Dünya

‘Kripto Kraliçe’ FBI’ın en çok arananlar listesine girdi

‘Kripto Kraliçe’ olarak anılan Ruja Ignatova isimli dolandırıcı, FBI’ın en çok aranan 10 kişilik listesine alındı.

Ignatova, Bitcoin’e rakip olacak bir kripto para birimi geliştirdiğini söyleyerek binlerce kişiyi milyarlarca euro dolandırdı ve sırra kadem bastı.

Ağustos 2014 ve Mart 2017 yılları arasında Pakistan’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Norveç’e ve hatta Filistin’e, onlarca ülkeden milyarlarca euronun OneCoin’e aktığı hesaplanıyor.

OneCoin soygununun başarısı, yalnızca bir sahte kripto para birimi değil aynı zamanda bir saadet zinciri olmasına bağlanıyor.

Ponzi olarak anılan bu sistemle 2017’de ortadan kaybolana dek, Ignatova 4 milyar dolar elde etti.

Advertisement

Manhattan Federal Savcısı Damian Williams, Ignatova’nın kripto para birimlerinin ilk yıllarındaki kafa karışıklığını mükemmel bir zamanlama ile dolandırıcılık planı için kullandığını söyledi.

FBI kaçak isimleri ‘en çok arananlar listesine’, toplumun daha geniş bir kesiminden ihbar yardımı alabilmek için ekliyor.

Federal Soruşturma Bürosu, Bulgar kadının tutuklanmasına katkı sağlayacak bilgiye 100 bin dolar ödül verileceğini duyurdu.

EN SON YUNANİSTAN’A GİDEN BİR UÇAĞA BİNERKEN GÖRÜNDÜ

Ignatova hakkında 2019 yılında sekiz farklı bankacılık suçu ile dava açıldı.

Advertisement

Ruja Ignatova bu listedeki tek kadın.

BBC için haberi takip eden Jamie Bartlett, FBI listesinin, 2017 yılında Ignatova’nın sırra kadem basması sonrası en önemli gelişme olduğunu söyledi.

Bartlett, dolandırıcı kadının bulunamamasının en önemli sebebi olarak, en az 500 milyon dolarla kaçmış olmasını gösteriyor.

Gazeteci, Bulgar kadının yüksel kalite kimlikler kullandığını ve görünüşünü değiştirdiğine inanıldığını da söylüyor.

Ignatova son kez 2017 yılında Bulgaristan’dan Yunanistan’a giden bir uçağa binerken görüldü.

Advertisement

Kaynak: BBC Türkçe

Londra’da gizlice ev aldığı ortaya çıktı
Bitcoin Safiye serbest!
İnanılmaz rakam: 2 milyar dolar

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Rusya Odesa’ya füze ateşledi: 18 sivil öldü, onlarca yaralı var

Rusya, Ukrayna’da sivil yerleşimleri vurmaya devam ediyor. Rus askerleri, Ukrayna’nın Odessa bölgesindeki Bilhorod-Dnistrovskyi’de bir bina ile konaklama tesisine füze fırlattı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Yardımcısı Kiril Timoşenko, saldırılarda 18 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamaya göre binada 16, konaklama tesisinde 2 kişi yaşamını yitirdi, toplam 38 kişi de yaralandı. Saldırıda binanın bir kısmının yıkıldığı belirtildi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Dünya

Kuzey Kore koronavirüs salgını için Güney Kore’yi suçladı

İlk Covid-19 vakasını 12 Mayıs’ta resmi olarak doğrulayan Kuzey Kore, salgının ülkedeki yayılma rotasının tespit edildiğini duyurdu.

Kore Merkezi Haber Ajansı’nda (KCNA) bugün yer alan haberde, Kangwon Eyaleti’nin Kumgang ilçesindeki Ipho-ri bölgesine işaret edilerek, 18 yaşındaki bir asker ve 5 yaşındaki bir anaokulu öğrencisinin Nisan ayı başlarında bölgedeki bir yabancı cisim ile temas ettikten sonra semptom gösterdiği ve test sonuçlarının pozitif çıktığı ifade edildi. Ayrıca bölgeden başkente gelen birkaç kişide Nisan ayı ortasında ateş belirtisi gözlendiği kaydedilen haberde, ilk kez Ipho-ri bölgesinde bir grup ateşli hastanın ortaya çıkmasıyla, temaslı kişiler arasındaki vakalarda keskin bir artış yaşandığına değinildi.

YABANCI CİSİM UYARISI

Acil Durum Salgın Önleme Merkezi’nin, sınır hattında bulunan bölgelere yönelik rüzgâr ve diğer iklim olayları ve balonlarla gelen yabancı cisimlere karşı dikkatli olma talimatı yayınladığı vurgulanan haberde, halka da buldukları yabancı cisimlerden uzak durmaları ve ilgili birimlere bilgi vermeleri çağrısında bulunuldu.

KCNA, habere konu olan yabancı cisimleri net olarak tanımlamasa da uzmanlar Güney Kore’deki Pyongyang karşıtı sığınmacı gruplar tarafından balonlarla gönderilen propaganda afişleri, taşınabilir radyolar ve yabancı para banknotlarına atıf yapıldığı yorumunda bulundu. Ayrıca Covid-19 krizini dolaylı da olsa Seul ile ilişkilendiren Pyongyang’ın, bu yolla bildiri gönderen aktivistlere ve Güney Kore’ye karşı halkta antipati uyandırmayı ve halkı propaganda malzemelerini almaktan caydırmayı amaçladığı ifade edildi.

VAKA SAYISI 5 BİN ALTINA DÜŞTÜ

KCNA ayrıca, Covid-19 vakalarının günlük sayısının 2 gün boyunca 5 binin altında kaldığını duyurdu. Son 24 saatte 4 bin 570 kişinin belirti gösterdiği ifade edilirken, toplam şüpheli vaka sayısının 4 milyon 744 bin 430’a yükseldiği açıklandı.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler