Connect with us

Dünya

Suriye ABD tarafından vuruldu. Pentagon Bildirdi

suriye

Suriye Vuruldu

Pentagon: Suriye vuruldu.

ABD savunma bakanlığı yetkilileri Suriye’deki operasyon hakkında açıklamada bulundular. Yaptıkları açıklamada Suriye lideri Esad’ın kendi halkını kimyasal bir saldırı ile öldürdüğünü söylediler.

ABD savunma bakanlığından gelen açıklamada: Amerika Birleşik Devletri, Fransa ve İngiltere birlikte Pentagon’dan yönetilen bir operasyonla savaş uçakları ve savaş gemileri vasıtasıyla Şam ve Humus civarlarında bulunan kimyaasal silahların depolandığı yerlerin vurulduğunu bildirdi. Yapılan operasyonda 120 civarı füzeile bu depoların yok edildiği söylendi.Trump: “Yapılan operasyon çok başarılı omuştur. Bu operasyonda yanımızda yer alan İngiltere ve Fransa’ya teşekkür ederim. Bundan daha başarılı bir operasyon olmazdı. Görev mükemmel ve başarılı olarak tamamlanmıştır.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.  Başkan Trump yaptığı açıklamada eski başkanlardan Bush’a da önceden Irak’da Amerika’nın yaptığı operasyon hakkında pek olumlu şeyler söylemedi.

Advertisement

Amerika Büyükelçisi Haley Rusya tarafından toplanılması istenilen güvenlik konseyinde eğer Suriye ilerleyen tarihlerde tekrar kendi halkına kimyasal saldırı yapacak olursa ABD’nin derhal müdahale edileceğini bildirildi. Ayrıca Haley, Suriye’nin kimyasal silah depolarını yok ettiklerine emin olduklarını ve eğer Suriye bu konuda ABD’nin yapacaklarını sınıyor ise ABD devamlı hazırdır şeklinde açıklamada bulundu.

Bununla birlikte Haley Rusya’ya yüklendi. Rusya ile 2013 tarihinde yapılan anlaşmayı hatırlatarak (Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesi) Rusya sözünü tutmadı dedi.

Suriye’deki bu gelişmeleri dünya tedirgin bir şekilde yakından takip ediyor. Bilindiği üzere Suriye’de yaşanan bu durum ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirdi. Açıklamaya gerek olduğunu düşünmüyorum ama yine de hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Orta Doğu bir petrol ülkesi, Suriye’nin ABD ve Rusya için önemi buradan geliyor. Gelecekte Dünya’daki Petrol varlıklarını elinde tutmak ve yönetmek isteyen Dünya’nın iki büyük gücü işte bu yüzden karşı karşıya.

İnanıyorum ki, iki ülkenin (ABD ve Rusya) yapılan kimyasal saldırı da olsun, ABD’nin düzenlediği operasyonda ölen insanlar umrunda değil. Amaç: Petrol ve Petrol kaynaklarını elinde tutup yönetmek.

İki Dünya devi Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri Petrol için güç gösterisi yapıyor. Unutmayın, filler çarpışır, çimler ezilir. Çim olmamak dileğiyle…

Advertisement

Dünya

IMF’den El Salvador’a “Bitcoin” uyarısı

IMF'den El Salvador'a

IMF, El Salvador’a Bitcoin’in resmi para birimi statüsünün kaldırılması ve Bitcoin yasasının kapsamının daraltılması çağrısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’a kripto paralarla ilgili riskleri göz önünde bulundurarak Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmama uyarısında bulundu.

IMF’den yapılan açıklamada, El Salvador ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

El Salvador’un Eylül 2021’den bu yana kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullandığına işaret edilen açıklamada, bir kripto para biriminin resmi para birimi olarak kabul edilmesinin piyasa ile finansal bütünlük, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerdiği ifade edildi.

IMF yetkililerinin ülkede Bitcoin’in resmi para birimi statüsünün kaldırılması ve Bitcoin yasasının kapsamının daraltılması çağrısında bulunduğu belirtilen açıklamada, Bitcoin’e dayalı tahvil ihracı ile ilgili riskler konusunda da endişelerin dile getirildiği aktarıldı.

Advertisement

Açıklamada, geçen yıl yüzde 10 büyüdüğü tahmin edilen El Salvador ekonomisinin bu yıl ise yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador, Eylül 2021’de kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başlamıştı.

Bitcoin’i resmen tedavüle sokarak dünyada bir ilke imza atan El Salvador, volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapma, “Bitcoin Şehri” kurma ve Bitcoin tahvili çıkarma gibi girişimleriyle kripto para alanındaki adımlarını hızlandırmıştı.
Rumico

Devamını Oku

Dünya

Biden: Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Putin’e yaptırım uygulayabiliriz

Biden: Ukrayna'yı işgal etmesi halinde Putin'e yaptırım uygulayabiliriz

ABD Başkanı Biden, “Ukrayna’yı işgal ederse Putin’in kendisine yaptırım uygular mısınız?” sorusuna Biden, “Evet” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

Biden, başkent Washington’da küçük bir işletmeye yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Ukrayna’yı işgal ederse Putin’in kendisine yaptırım uygular mısınız?” sorusuna Biden, “Evet” yanıtını verdi.

Biden, NATO’nun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa’ya hareket edebileceğini belirterek, “Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz” dedi.

Advertisement

Olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını belirten Biden, “Ukrayna’ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok” diye konuştu.

Biden, Putin’i de işgalin bedelinin “çok ağır” olacağı konusunda uyardığını vurgulayarak, “Ona eğer Ukrayna’ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir” dedi.
Rumico

Devamını Oku

Dünya

Fransa’da bir günde yarım milyonu aşkın yeni vaka

Fransa'da bir günde yarım milyonu aşkın yeni vaka

Fransa’da son 24 saatte 501 bin 635 Covid-19 vakası belirlendi. Ülkede son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 366 bin 179’a yükseldi. Hastanede tedavi görenlerin sayısı da 30 bini aştı.

Fransa’da Covid-19 salgınında son 24 saatte 501 bin 635 yeni vaka kaydedildi.
Fransa Halk Sağlığı Kurumunun açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 364 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkede virüse bağlı can kaybı sayısı 129 bin 489’a çıktı.

Ülkede bir günde 501 bin 635 kişide virüs tespit edildi. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 366 bin 179’a yükseldi.

Hastanelerde 3 bin 741’i yoğun bakımda olmak üzere 30 bin 189 kişinin tedavisine devam ediliyor. Bu sayı 27 Nisan 2021’den bu yana ilk kez 30 bini geçti.Rumico

Devamını Oku

Trendler