Connect with us

Dünya

Suriye’de kimyasal saldırı ve Türkiye’nin durumu !

Suriyede kimyasal saldırı

Suriyede Kimyasal Saldırı Dünya’yı Salladı.
Duma’da Cumartesiyi Pazar’a bağlayan gece yaşanan saldırıda 70 civarı kişinin öldüğü bildirilmekte, Suriyede kimyasal saldırı Dünya’yı salladı.

Dünya liderlerinin yaptığı açıklamalar sonucu bu olayı hangi ülkenin yaptığını kestirmek pek mümkün görünmüyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Suriye’de yaşanan kimyasal saldırının tek sorumlusu Esed olduğunu söyledi ve Esed’e “Hayvan” olarak seslendi. Trump; Beyaz Saray’da bakanlar kuru ile yaptığı toplantıda, “bütün seçenekler masada, bu olaya dahil olan tüm ülkeler yapacağımız hamleden muaf olmayacak” şeklinde konuşma yaptı. Ayrıca Trump, 48 saat içinde tüm kararını verip uygulamaya da geçeceğini bildirdi.

Dünya, Suriyede kimyasal saldırı konuşurken Suriye hava üstüne füzeler yağdı. Rusya bu saldırının İsrail işi olduğunu bildirdi. Suriye’de yaşananlar sonucu sirenler çalmaya başladı. Sabaha karşı Tayfur askeri hava Alanı’na füzeler düştü. Şidetli patlamalar yaşandı. Suriye ordusu saldırıyı hava savunma sistemleri ile karşılık verdi. Üstte İran milisleri ve Hizbullah güçleri vardı. Ölen en az 15 kişiden 4’ü İran devrim muhafızlarına bağlı olduğu açıklandı. Saldırı sonrasında gözler son dönemde Suriye’ye karşı tehditlerin dozajını arttıran ABD ve Fransa’ya döndü.

Gözler Esad’a Çevrildi

Bu saldırıdan sonra, Beşar Esad daha önce 200 den fazla saldırı gerçekleştirtiği için gözler Esad’a da çevrildi. Bunun üzerine Rusya Esad’a sahip çıktı ve bu Rus lider Putin bu saldırının bir provokasyon olduğunu savundu.Advertisement

Yaşanan bu olayların ardından Amerika Birleşik Devleti çok sert bir şekilde Esad’a “hayvan” dedi ve Suriye’ye müdahalenin çok yakın bir süre içinde olacağının sinyalini verdi. Rusya ile kriz yaşayan İngiltere’de, bu olayda Esad’a destek verenler de sorumludur şeklinde bildiride bulundu. Saldırını failini Rusya açıkladı : İki adet Lübnan hava sahasını kullanan İsrail jetlerinin bu saldırıyı gerçekleştirdiği bildirdi. Bu saldırıda savaş uçaklarının Suriye topraklarına girmediğini ve atılan 8 füzeden 5’inin havada imha edildiği duyuruldu. Saldırı üzerine Suriye’deki Rus ordusu S400 hava savunma füzelerini çalışır hale getirdi. Rus jetleri devriye uçuşlarına başladı ve yeni bir saldırıda karşılık verileceğini duyurdu. ABD, saldırı öncesi İsrail’in kendilerini bilgilendirdiğini söyledi. Moskova ise kendilerine haber verilmediğini açıkladı. İgiltere, bu saldırının sorumlusunun direk olarak Esad olduğunu söylemektedir.

Bunun yanında ABD ise bu saldırıyı yapanı bulmak için araştırıyoruz dedi. Türkiye, yaşanan bu saldırının tek sorumlunun Esad olduğunu bildiriyor ve doğrudan Esad ismini telafuz ediyor. Rusya dış işleri bakanı Lavrov “En kolay yöntemin Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde bu bölgenin Suriye yönetimine verilmesidir.” dedi. Bu açıklama aslında Türkiye’ye, artık Afrin’den çıkın demek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan batıya yüklendi. Suriye’de yaşanan olayları vahşet olarak nitelidiğini ve kabul edilebilir olmadığını söyledi. Suriye’de yaşanan vahim durum sonrası Erdoğan ve Putin bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin ana konusu Duma ve Doğu Guta’da yaşanan saldırı için birlikte çalışmanın önemine değindikleri bildirildi. ABD başkanı Trump yaptığı sert açıklamalarda ciddi ise bundan sonra Türkiye’nin ne yapacağı ve nasıl kararlar alacağı çok önem arz etmektedir.

Suriye’nin başında Esad olduğu sürece Türkiye hep bu sorunlar ile karşı karşıya gelecektir.

Daha da vahimi Putin’in Esad’ı kolladığı alenen ortada iken ileride Rusya ile bile karşı karşıya gelinebileceği de akıllara geliyor. Türkiye stratejik bir şekilde oyunu kuralınca oynamalı ve dik durmalıdır.;

Suriye’de yaşanan bu hadise Almanya ile araları tekrar bozacağa benziyor. Terör örgütü yandaşlarının Almanya’da yaptığı gösteriye karşı çıkan Yusuf Göz isimli Türk vatandaşı Alman polisler tarafından karga tulumba göz altına alındı. Başbakan Yıldırım Almanya’ya seslenerek, “terör örgütlerine göz yumuyorsunuz ve seni seviyorum Recep Tayyip erdoğan diyen vatandaşın üzerine atlıyorsunuz” dedi. Bu olayın Almanya ile araları tekrar bozacağa benzemektedir.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Büyük savaş yakındır - Suriye - ABD - Rumico Dünya Haberleri

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırakın

Dünya

Son dakika… İran’da peş peşe patlamalar

İran devlet televizyonu, İsrail tarafından 2023’ün son günlerinde Şam’daki evinde füzelerle öldürülen general Rıza Musevi’nin mezarı yakınında patlamalar duyulduğunu bildirdi. İlk patlamayı ikincisi izledi.Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamalar Saheb al-Zaman Camii’sinin hemen yakınında oldu.

Ayrıntılar geliyor…

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Suriye Hakkında Bilgiler; Suriye Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Suriye bayrağı Yemen, Mısır, Sudan, Irak ve Ürdün bayraklarına benzemektedir. Geleneksel Pan- Arabizm renklerinden oluşmaktadır. Bayrakta bulunan kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasi ve Araplığı sembolize etmektedir. Bayrağın üzerinde bulunan iki yeşil yıldızı ise Suriye halkını temsil etmektedir.

Suriye Nerede?

Suriye ülkesi Akdeniz’in doğusunda yer almaktadır. Resmi adı ile Suriye Arap Cumhuriyeti Orta Doğu ülkesi olmaktadır. Suriye’nin kuzey ve kuzey doğusunda Türkiye yer almaktadır. Doğusunda Irak yer alırken güneyde Ürdün, Batıda İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile çevrilidir.

Suriye ülkesi coğrafi konumu itibari ile Orta Doğu’da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Güney bölgemizden komşu ülkemizdir. Suriye yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede yer alan insani endeksi bakımından düşük olan Suriye ülkesi devam eden savaş sebebiyle halın gelişimine de engeldir. Ayrıca dünyada en fazla mülteci gönderen ülke konumundadır.

Ülkenin ekonomisi petrole ve tarıma dayanmaktadır. Ülkede iklim sebebiyle birçok tarım ürünü yetişir. Böylece dış ülkelere de ihraç edilir. Ayrıca ülke tarih boyunca pek çok devlet tarafından da yönetilmiştir. Bağımsızlığını ise Osmanlı Döneminden sonra kazanmıştır. Ülkede Kavak, söğüt ve meşe ağaçları bol bulunur. Bitki örtüsü ise Bozkır ve ormandır.

Advertisement

Suriye’nin Nüfusu Ne Kadar?

Ülkenin etnik yapısı genellikle Araplardan oluşmaktadır. %70 oranında Arap nüfus bulunmaktadır. oranındaki nüfus Kürt, geri kalan nüfus ise Türk, Ermeni, Çerkez ve Filistinlilerden oluşmaktadır. Nüfusu ise 2015 yılından sonra düşüş göstermiştir. 2019 yılında 18.528.105 olan nüfus 2020 yılı nüfus tahminlerine göre 16.9 milyon olarak açıklanmıştır. 2024 yılında Suriye nüfusu tahmini verilere göre 23,227,014 kişidir.

Suriye’nin Başkenti Neresidir?

Suriye ülkesinde birçok eyalet bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, aynı zamanda ülkenin başkenti Şam’dır. Şam şehrinin diğer bir ismi ise Dimask’tır. Suriye’nin başkenti olan şehrin resmi adı Şam antik şehridir. Şam aynı zamanda tarih boyunca uzun süre kullanılmış şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca Şam şehri birçok medeniyetin kültürünü yansıtmaktadır.

Suriye’nin Para Birimi nedir?

Advertisement

Suriye Lirası Suriye’nin para birimidir. Günümüzde Suriye Lirasında kuruşlar artık kullanılmamaktadır. Suriye Lirasının ise kısaltılmış hali SYP olmaktadır. Ayrıca Suriye para biriminin üzerinde ihracat kısaltmaları da bulunmaktadır.

Suriye Osmanlı Egemenliği altında iken Türk Lirası para birimi kullanılmaktaydı. Fakat Osmanlı devletinin çökmesi sonucunda Suriye ülkesi de manda yönetimine girerek Fransız ve İngiliz mandaları ile beraber Mısır lirası kullanılmaya başlanmıştır. 1919 yılında ilk kez Suriye lirası çıkarılmıştır. Böylece 20 Suriye Lirası 1 Fransız Frankına sabitlenmiştir. Ayrıca Suriye ve Lübnan ülkelerinin resmi banka olma özelliğini taşıyan Suriye Bankası Suriye ve Lübnan Bankası olarak değiştirilmiştir. 1924 yılında banka Lübnan-Suriye para birimini basmış, 1939 yılında ise Lübnan ile Suriye para birimleri birbirinden ayrılmıştır.

Suriye’nin Resmi Dili Nedir?

Suriye ülkesinin resmi dili Arapça dilidir. Halkın birçoğu tarafından bilinen Arapça dili dışında Fransızca da ülke içerisinde konuşulan başlıca dillerden birisidir. Ayrıca ülkede birçok kişi Müslümandır. Şii mezhebine sahip olan halk dışında en fazla yaygın olan din ise Hristiyanlıktır.

Suriye İle Türkiye Arasında Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Ülkelerin bulundukları konumlarından dolayı aralarında yerel saat farkı bulunabilir. Suriye ile Türkiye arasında ise yerel saat farkı bulunmamaktadır.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Sudan Hakkında Bilgiler; Sudan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ülkenin resmi bayrağı yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşur. Afrika dilinde Sudan’ın sözlük anlamı ”Siyah” olduğu için bayrakta siyah renge yer verilmiştir. Yeşil ve kırmızı ise Pan Afrikan ülkelerinin ortak rengidir. Bayrakta yer alan beyaz, bolluğu, barışı ve bağımsızlığı temsil eder. Sudan bayrağı 20 Mayıs 1970 tarihinde kabul edilmiştir.

Büyük Britanya’nın kolonisi olduğu dönemde (1899 – 1956) yeşil zemin üzerinde bir hilal ve üç yıldız simgesi yer almaktaydı. Ülkenin 1956 – 1970 yılları arasında kullandığı bayrağın renkleri sarı, mavi ve yeşildi. Sudan Cumhuriyeti toplam 16 eyaletten oluşur. En büyük eyaletleri arasında El Cezire, Batı Darfur, Sennar, Kassala ve Nil Nehri Eyaletleri yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehirleri ise Hartum, El Kadarif, Wau, Nyala ve Vad Medeni’dir. Sudan, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Altın, gümüş, bakır, çinko ve kurşun, en çok çıkarılan madenler arasındadır. Ülkenin kuzey kesiminde zengin wollastonit yatakları da bulunuyor.

Sudan Nerededir?

Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Sudan, Kuzey Afrika’da yer almaktadır. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda olan ülkenin sınır komşuları Çad, Mısır, Libya, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Sudan Nüfusu Ne Kadar? (2024)

Advertisement

Resmi olmayan verilere göre Sudan Cumhuriyetinin nüfusu 48,109,006’dır. Afrika kıtasının en genç nüfusuna sahip olan ülkede genç nüfus oranı %40’tan fazladır. %99’u Müslüman ülkede nüfusun yarısını Suud Araplar oluşturur. Ülkenin etnik dağılımında Beriler, Fulaniler ve Nubalar yer alıyor. Sudan’da ortalama yaşam süresi erkeklerde erkeklerde 63, kadınlarda 66’dır.

Sudan’ın Başkenti Neresidir?

Sudan Cumhuriyetinin başkenti Hartum’dur. 1881 yılında kurulan kentin yüz ölçümü 22.142 kilometrekaredir. Başkentte imalat, sanayi, ticaret ve turizm sektörleri gelişmiştir. Hartum’un en ünlü yerleri şunlardır: Ulusal Sudan Müzesi, Tuti Adası, Greek Melkite Katolik Kilisesi ve Nil Caddesidir. Şehrin sınırları içerisinde bulunan Nubian Piramitleri, her yıl 2 milyondan fazla yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Başkentte antik dönemden kalma birçok harabe ve tapınak da yer almaktadır. Hartum’un Asya kıtasında birçok kardeş şehri bulunuyor. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Saink Petersburg ve Amman’dır.

Omdurman, Sudan’ın yüz ölçümü bakımından en büyük şehridir. Ülkenin ekonomi ve ticaret merkezi olan kentte Ahlia, Karary, Ahfad ve Omdurman İslam Üniversitesi yer almaktadır.

Sudan’ın diğer yerleşim yerleri ve önemli şehirleri şunlardır: Port Sudan, El Cuneyna, Suakin, Yeni Halfa, Damazin, Bor, El-Hubeyd, Al Fassir, Sennar ve Rabak.

Advertisement

Sudan’ın Para Birimi Nedir?

Ülkenin resmi para birimi Sudan Sterlini’dir. Central Bank of Sudan’ın bastığı ve dağıttığı Sterlin’de en küçük madeni para 50 qirş, en büyük banknot ise 50 cunaih’tir. Sudan Sterlini 2007 yılında tedavüle girdi. Bu tarihten önce ülkede resmi para birimi olarak Sudan Dinarı kullanılıyordu.

Sudan’da Konuşulan Diller

Sudan’ın 2 resmi dili vardır. Bu diller Arapça ve İngilizcedir. Birçok etnik grubun yer aldığı ülkede 130’dan fazla yerel dil konuşuluyor. Toposa, Otuha, Nuer, Murule ve Abukaya, konuşulan yerel diller arasında yer almaktadır. Ülkenin devlet okullarında İngilizce ve Arapça eğitim zorunludur.

Sudan ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Türkiye ile Sudan arasında sadece 1 saatlik fark vardır. Örneğin Sudan’da saat 14.00 iken Türkiye’de 15.00’dir.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler