Connect with us

Dünya

Suriye’de kimyasal saldırı ve Türkiye’nin durumu !

Suriyede kimyasal saldırı

Suriyede Kimyasal Saldırı Dünya’yı Salladı.
Duma’da Cumartesiyi Pazar’a bağlayan gece yaşanan saldırıda 70 civarı kişinin öldüğü bildirilmekte, Suriyede kimyasal saldırı Dünya’yı salladı.

Dünya liderlerinin yaptığı açıklamalar sonucu bu olayı hangi ülkenin yaptığını kestirmek pek mümkün görünmüyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Suriye’de yaşanan kimyasal saldırının tek sorumlusu Esed olduğunu söyledi ve Esed’e “Hayvan” olarak seslendi. Trump; Beyaz Saray’da bakanlar kuru ile yaptığı toplantıda, “bütün seçenekler masada, bu olaya dahil olan tüm ülkeler yapacağımız hamleden muaf olmayacak” şeklinde konuşma yaptı. Ayrıca Trump, 48 saat içinde tüm kararını verip uygulamaya da geçeceğini bildirdi.

Dünya, Suriyede kimyasal saldırı konuşurken Suriye hava üstüne füzeler yağdı. Rusya bu saldırının İsrail işi olduğunu bildirdi. Suriye’de yaşananlar sonucu sirenler çalmaya başladı. Sabaha karşı Tayfur askeri hava Alanı’na füzeler düştü. Şidetli patlamalar yaşandı. Suriye ordusu saldırıyı hava savunma sistemleri ile karşılık verdi. Üstte İran milisleri ve Hizbullah güçleri vardı. Ölen en az 15 kişiden 4’ü İran devrim muhafızlarına bağlı olduğu açıklandı. Saldırı sonrasında gözler son dönemde Suriye’ye karşı tehditlerin dozajını arttıran ABD ve Fransa’ya döndü.

Gözler Esad’a Çevrildi

Bu saldırıdan sonra, Beşar Esad daha önce 200 den fazla saldırı gerçekleştirtiği için gözler Esad’a da çevrildi. Bunun üzerine Rusya Esad’a sahip çıktı ve bu Rus lider Putin bu saldırının bir provokasyon olduğunu savundu.Yaşanan bu olayların ardından Amerika Birleşik Devleti çok sert bir şekilde Esad’a “hayvan” dedi ve Suriye’ye müdahalenin çok yakın bir süre içinde olacağının sinyalini verdi. Rusya ile kriz yaşayan İngiltere’de, bu olayda Esad’a destek verenler de sorumludur şeklinde bildiride bulundu. Saldırını failini Rusya açıkladı : İki adet Lübnan hava sahasını kullanan İsrail jetlerinin bu saldırıyı gerçekleştirdiği bildirdi. Bu saldırıda savaş uçaklarının Suriye topraklarına girmediğini ve atılan 8 füzeden 5’inin havada imha edildiği duyuruldu. Saldırı üzerine Suriye’deki Rus ordusu S400 hava savunma füzelerini çalışır hale getirdi. Rus jetleri devriye uçuşlarına başladı ve yeni bir saldırıda karşılık verileceğini duyurdu. ABD, saldırı öncesi İsrail’in kendilerini bilgilendirdiğini söyledi. Moskova ise kendilerine haber verilmediğini açıkladı. İgiltere, bu saldırının sorumlusunun direk olarak Esad olduğunu söylemektedir.

Bunun yanında ABD ise bu saldırıyı yapanı bulmak için araştırıyoruz dedi. Türkiye, yaşanan bu saldırının tek sorumlunun Esad olduğunu bildiriyor ve doğrudan Esad ismini telafuz ediyor. Rusya dış işleri bakanı Lavrov “En kolay yöntemin Türkler buradaki hedeflerine ulaştıklarını söylediklerinde bu bölgenin Suriye yönetimine verilmesidir.” dedi. Bu açıklama aslında Türkiye’ye, artık Afrin’den çıkın demek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan batıya yüklendi. Suriye’de yaşanan olayları vahşet olarak nitelidiğini ve kabul edilebilir olmadığını söyledi. Suriye’de yaşanan vahim durum sonrası Erdoğan ve Putin bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin ana konusu Duma ve Doğu Guta’da yaşanan saldırı için birlikte çalışmanın önemine değindikleri bildirildi. ABD başkanı Trump yaptığı sert açıklamalarda ciddi ise bundan sonra Türkiye’nin ne yapacağı ve nasıl kararlar alacağı çok önem arz etmektedir.

Suriye’nin başında Esad olduğu sürece Türkiye hep bu sorunlar ile karşı karşıya gelecektir.

Daha da vahimi Putin’in Esad’ı kolladığı alenen ortada iken ileride Rusya ile bile karşı karşıya gelinebileceği de akıllara geliyor. Türkiye stratejik bir şekilde oyunu kuralınca oynamalı ve dik durmalıdır.;

Suriye’de yaşanan bu hadise Almanya ile araları tekrar bozacağa benziyor. Terör örgütü yandaşlarının Almanya’da yaptığı gösteriye karşı çıkan Yusuf Göz isimli Türk vatandaşı Alman polisler tarafından karga tulumba göz altına alındı. Başbakan Yıldırım Almanya’ya seslenerek, “terör örgütlerine göz yumuyorsunuz ve seni seviyorum Recep Tayyip erdoğan diyen vatandaşın üzerine atlıyorsunuz” dedi. Bu olayın Almanya ile araları tekrar bozacağa benzemektedir.

Dünya

Yeni Tip Korona Virüsü Vakalarının Sayısı Artıyor

Yeni tip korana virüsü

Yeni tip korona virüsü sadece iki ayda dünya çapında yaklaşık 10 bin kişiye bulaştı. Kasım 2002 – Temmuz 2003 arasındaki SARS salgınına 8098 kişi yakalanmıştı.

Yeni Tip Korona Virüsü Vakalarının Sayısı Artıyor

Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde aralık ayında saptanan yeni tip korona virüsü; bugün itibarıyla dünya çapında 9800’den fazla kişiye bulaştığı belirtildi.Yine Çin merkezli, korona virüs kaynaklı şiddetli akut solunum yolu sendromu SARS; Kasım 2002 – Temmuz 2003 arası süren salgında 29 ülkede 8098 kişiye bulaşmıştı.

Böylece küresel çapta korona virüs vakalarının sayısı, sadece iki ayda SARS salgınını geçti.

Çin dışında en az 22 ülke ve bölgeye sıçrayan yeni tip korona virüs; bu ülkelerde en az 129 kişide teşhis edildi.

Yeni tip korona virüs, hepsi Çin’de olmak üzere en az 213 can aldı.

SARS ise 9 ayda 17 ülkede 774 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Bağışıklık yok, iyileşen tekrar hastalanabilir

Son olarak Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, yeni tip korona virüsten iyileşenlerin bağışıklık kazandıklarını sanmamaları gerektiği, tekrar hastalanabilecekleri uyarısını yaptı.

Komisyon’un açıklamasında virüse yakalandıktan sonra iyileşen kişilerin vücutlarının antikor geliştirdiği belirtilse de şöyle devam edildi:

“Antikorlar uzun süre hayatta kalmaz. Bu yüzden iyileşmiş hastaların tekrar enfeksiyon kapabileceklerine dair hala risk var. Onlar kendilerini korumaya devam etmeli.”

Başka ülkelere Çin’e seyahat edenler aracılığıyla taşınan virüs, gittiği ülkede kişiden kişiye bulaşma aşamasına geçti.

Taşındığı ülkede kişiden kişiye bulaşma aşamasına geçti

Dün ABD’den ilk kişiden kişiye bulaşma vakasının saptandığı haberi geldi.

Almanya, Japonya, Vietnam ve Güney Kore’den de yeni tip korona virüsün hastadan başkalarına bulaştığı vakaların haberleri geldi.Bu da virüsün yayılma potansiyelini daha da artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) daha önce gerek görmediği ‘küresel sağlık acil durum’ kararını nihayet dün alabildi.

ÇKP yerel yetkilisi: Önlem almakta geciktik

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Vuhan’daki başkanı Ma Guoqiang, bugün yaptığı açıklamada, önlem almakta geciktiklerini itiraf etti.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye konuşan Ma Guoqiang, “Daha önce daha sıkı önlemler alsaydık şimdiki sonuç daha iyi olurdu” dedi.

Hong Kong Üniversitesi: Virüse yakalananların gerçek sayısı kat be kat fazla

BBC’ye göre, Pekin’in hakimiyetine karşı protestolarla sarsılan Hong Kong’daki Hong Kong Üniversitesi; virüse yakalananların gerçek sayısının açıklanan resmi sayıların çok üstünde olduğu tahmininde bulunuyor.

‘Sadece Vuhan’da 75 binden fazla kişiye bulaşmış olabilir’

Hong Kong Üniversitesi uzmanları, salgınla ilgili matematik modellerine dayanarak; virüsün sadece Vuhan’da 75 binden fazla kişiye bulaşmış olması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Devamını Oku

Dünya

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Sarı Yelekliler'in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı. Fransa’nın başkenti Paris’teki sarı yeleklilerin gösterilerinde 3’ü polis 30 kişi yaralandı. Öte yandan, Sarı Yeleklilerin ülke çapında düzenlediği gösterilerde ​gözaltına alınan kişi sayısı 950’yi geçti.

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Fransız polisi, göstericileri dağıtmak için biber gazı, tazyikli su ve sis bombası kullandı.

Yoğunluklu olarak Champs-Elysees Caddesi ve civarındaki ara sokaklarda süren protestolara müdahaleler sırasında 3’ü polis 30 kişi yaralandı.

BİNE YAKIN GÖZALTI

Fransa’da düzenlenen gösterilerde gözaltı sayısının bine yaklaştığı belirtildi.

BFMTV televizyonun haberinde, bugün Fransa genelinde “sarı yeleklilerin” yaptığı protesto gösterilerinde polis tarafından gözaltına alınan kişi sayısının 950’yi geçtiği bildirildi.

Daha önce Fransa İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, bugünkü gösterilere 31 bin kişinin katıldığı ifade edilmişti.

BFMTV’ye konuşan bir kaynak ise protestocu sayısının 76 bini geçtiğini, yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığını söyledi. Aralarından 720’nin tutuklandığı kaydedildi.

Devamını Oku

Dünya

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya'da düştü

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.Uçak Endonezya’da düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.188 yolcusu bulunan uçak düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Devamını Oku

Trendler