Connect with us

Tarım ve Hayvancılık

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Elazığ’a sağladığı hibelerle yapımı tamamlanan 29 yatırım için temsili çek takdimi ve açılış töreni düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyada yaklaşık 13 milyar hektar tarım alanının olduğunu söyledi.Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Bunun 5 milyar hektarının tarıma elverişli olduğunu ifade eden Tunç, şöyle konuştu:

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

“İşlenebilen miktarı ise 1,5 milyar hektar. Ülkemizde de yaklaşık 24,5 milyon hektar tarım alanı var. Bu tarım alanlarının da yüzde 75’ini kullanıyor durumdayız. Tabi, bunları arttırarak sürdürmek bizim amacımızdır. Sahip olduğumuz tarım ve mera alanlarının korunmasıyla alakalı hassasiyetimizi sürdürürken bu konuda sizlerden de destek istiyorum. Devlet ve Bakanlık olarak hep çiftçinin yanında olduk ve tüm imkanları seferber ettik. Elazığ’a son 15 yılda 746 milyon TL tarımsal destekte bulunduk. Elazığ’ın tarımsal üretim değeri son 15 yılda 7 kat arttı. Elazığ, TKDK hibelerinden yararlanan önemli illerimizden bir tanesi olmuştur. Elazığ’da 2013’ten bugüne kadar 300 proje sahibiyle sözleşme imzaladık. 240 milyon TL’si hibe olmak üzere 402 milyon TL’lik yatırım kazandırdık. Bu işletmelerde 2 bin 700 kişiye istihdam sağladık.”

Konuşmasının devamında Tunç, “Sektörün gelişmesi için devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Son 15 yılda tarıma 117 milyar lira destek verildi. 2002 yılında 36,9 milyar lira olan tarımsal hasılamız 2017 yıl sonu itibarıyla 188,6 milyar liraya ulaştı.” dedi.

Elazığ Valisi Kaldırım

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ın ortak akılla ve akıllı şehir konseptiyle yönetildiğini belirtti.

Hedefini sadece Türkiye’de büyüyen değil, dünyaya açılan, dünyayla rekabet edebilme olarak koyduğunu vurgulayan Kaldırım, Elazığ’ın bu açıdan, belli alanlarda ne yapması gerektiğini bildiği için proje odaklı ve tematik çalıştığını vurguladı.

Bu yatırım ikliminin, vizyonun, bakış açısının oluşmasında şehrin tüm aktörlerinin büyük katkısı olduğuna dikkati çeken  Kaldırım, “Sektör olarak, tarım ve hayvancılıkta güzel çalışmalar yapılıyor. Bu 29 tesisi işletmeye alıyoruz. Tabi, çok ciddi katkı sağlayacak. Tabi bunların sadece üretimi değil, işlenmesi ve markalaşarak bir ihracata dönüşmesi yarar sağlayacaktır. İnşallah sayıları artarak devam edecektir.“ değerlendirmelerinde bulundu.

Elazığ Milletvekili Bulut

Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TKDK’nın kentte en iyi ve güzel şeyleri yapan kurumlardan birisi olduğunu dile getirdi.

El birliği ve güç birliğiyle bu istikrarın devam edeceğini aktaran Bulut, Türkiye’nin çeşitli problemlerle mücadele etmesine rağmen gelişme ve kalkınma hızında herhangi bir düşüş olmadığını ifade etti.

TKDK Başkanı Kalender

TKDK Başkanı Hakan Kalender, bugün açılışı gerçekleştirilen projelere 22 milyon lira hibe ayırdıklarını, bu hibelerle Elazığ’a 37 milyon liralık yatırım yapıldığını bildirdi.

Bu sayede yeni iş imkanlarının oluştuğunu vurgulayan Kalender Kalender, şunları kaydetti:

“Sayın Bakanımızın kırsal kalkınmaya verdiği önem, Sayın Müsteşarımızın bu kapsamdaki yatırımların gelişme göstermesi için gösterdiği gayretle, bu çalışmalar artarak devam edecektir. Elazığ, destek verdiğimiz 42 il içerisinde önemsediğimiz ve oldukça da yatırım aldığımız illerimizden birisidir. Elazığ’da üretime güç katmak isteyen yatırımcılarımızı TKDK’ya davet ediyorum.”

Protokol üyeleri, konuşmaların ardından TKDK ile sözleşme imzalayan proje sahiplerine çeklerini takdim etti ve 22 milyon lira hibeyle desteklenen 29 tesisin açılış kurdelesini kesti.

Törene, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, kamu kurumlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, girişimciler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Arıcılık

Kovanların Güçlendirilmesi Karlılık Açısından Önemlidir

Kovanların güçlendirilmesi karlılık açısından önemlidir

Kovanların Güçlendirilmesi

Kovanların güçlendirilmesi ve Güçlü kolonilerle çalışma karlı ve başarılı arıcılığın ilk kuralıdır. Zayıf koloniler hastalık ve zararlılara karşı daha hassas olurken yeteri kadar hızlı gelişemeyip yeterli bal da üretemezler.Aynı zamanda zayıf koloniler, teknik arıcılığın bir kuralı olan flora takibinde (gezginci arıcılıkta) nakil masraflarını artırarak arıcılığın karlılığını düşürürler. Kovanların güçlendirilmesi karlılığın ilk kuralını oluşturmaktadır.

Arılardaki sosyal dayanışma ve iş bölümü gereği söylenebilir ki; 5 çerçeveli 3 kovana sahip olmak yerine 10 çerçeveli 1 kovana sahip olmak daha karlı arıcılığa vesile olur.

Benzer olarak, 20 bin yetişkin arısı bulunan bir koloni ancak 14 kg bal üretirken; 50 bin arısı bulunan koloninin 41 kg bal ürettiği bulunmuştur.

Bal başta olmak üzere diğer tüm arı ürünlerinin ekonomik üretimleri ancak ve ancak güçlü kolonilerle yapılabilir.

Güçlü kolonilere sahip olmak ise; arıcılığın bilgi ve tecrübesine, iyi bir ilkbahar bakımına, genç ve kaliteli ana arılarla çalışmaya, flora takibine, iyi bir kışlatmaya, hastalık ve zararlılara karşı uyanık olmaya bağlıdır.

Bee Culture

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Kaçak ana arı muhafız ekiplerince yakalandı. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda; 1500 adet kaçak ana arı, 1 kilogram esrar ve muhtelif eşyalar yakalandı.

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Türkiye’ye giriş yapmak üzere Sarp Gümrük Kapısına gelen Türk plakalı tır; Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizine tabi tutulmasının ardından, şüpheli görülerek x-ray tarama sistemine yönlendirildi. X-ray görüntülerinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine araç, arama hangarına alındı.

Aramanın genişletilmesi sonucunda aracın muhtelif yerlerine gizlenmiş vaziyette 150 ahşap kutu içerisinde; Türkiye’ye sokulmak istenen 1500 adet canlı kraliçe arı yakalandı. Söz konusu arıların yanı sıra araçta 16 adet oto yedek parçası; 235 adet çakı ve 107 adet çakı kılıfı da ele geçirildi.

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil olduğu aramada; köpeklerin araç içerisinde bulunan bir çantaya tepki vermesi üzerine açılan çantada 1 kilogram esrar bulundu. Ele geçirilen kaçak eşyalara el konulurken, 1500 adet canlı kraliçe arı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda şüpheli görülerek aranan bir tırda, 1500 adet kaçak ana arı, 1 kilogram esrar ve muhtelif eşyalar yakalandı.Türkiye’ye giriş yapmak üzere Sarp Gümrük Kapısına gelen Türk plakalı tır; Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizine tabi tutulmasının ardından, şüpheli görülerek x-ray tarama sistemine yönlendirildi. X-ray görüntülerinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine araç, arama hangarına alındı.

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil olduğu aramada; köpeklerin araç içerisinde bulunan bir çantaya tepki vermesi üzerine açılan çantada 1 kilogram esrar bulundu.

Aramanın genişletilmesi sonucunda aracın muhtelif yerlerine gizlenmiş vaziyette 150 ahşap kutu içerisinde; Türkiye’ye sokulmak istenen 1500 adet canlı kraliçe arı yakalandı. Söz konusu arıların yanı sıra araçta 16 adet oto yedek parçası; 235 adet çakı ve 107 adet çakı kılıfı da ele geçirildi.

Ele geçirilen kaçak eşyalara el konulurken, 1500 adet canlı kraliçe arı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Sorumlular hakkında yürütülen soruşturmaya devam ediliyor.

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imazlandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan “Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım; Paket Arıcılık Sistemi” proje sözleşmesi imzalandı.Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imazlandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan “Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım; Paket Arıcılık Sistemi” proje sözleşmesi imzalandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansının Teknik Destek programına Kasım-Aralık döneminde; Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinin yapmış olduğu; ”Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım: Paket Arıcılık Sistemi” proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imzalandı.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem proje ile ilgili olarak; “Aydın ili Arı Yetiştiricileri Birliği bünyesinde görev yapmakta olan personellerin; ilimizde arıcılık faaliyetini yürütmekte olan üreticilerimizin arıcılık ve paket arıcılık konusunda eğitim düzeylerinin arttırılarak; ilimiz için önemli olan arıcılık ürünleri üretimi ve katkı sağlamak; üreticilerimizin faaliyetlerine teknik destek vererek karlılıklarını arttırmak; personel eğitimi ile üreticilerimize daha bilinçli hizmet verilmesi için kurumsal kapasitemizin arttırılması; arıcılık faaliyetleri ile ön sıralarda yerini koruyan ilimizin bu sektörde; markalaşma yolunda paket arılık gibi modern tekniklerin sahada uygulanabilirliğinin arttırılması amaçlanmıştır dedi.Ökdem konuşmasına şöyle devam etti:

Uygun kışlatma koşullarından dolayı, ülkenin hemen hemen tüm göçer arıcıların kışlak alanı olarak tercih edilen ilimizde; paket arıcılık konusunda sahip olduğu konumun avantajları kullanılarak, proje ile üreticilerimizin eğitiminin sağlanacaktır.

Paket arıcılık konusunda bir model oluşturabileceği ve arı satışlarına bir standart getirilebileceği; özellikle ilimiz arıcılarının arı satışlarını sürdürülebilir duruma getirecek ve ihracat yapabilecek kalite ve standarda ulaştıracağı düşünülmektedir.

Proje kapsamında, görevlendirilen konu uzmanı eğitmen tarafından konuya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesinin planlandığı; eğitim programının tüm ilçelerimizde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerimizin katılımına olanak sağlayacak; Mart ayı içinde gerçekleşmesi planlanan eğitimin kesin tarihleri ilerleyen günlerde netlik kazanacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Trendler