Connect with us

Tarım ve Hayvancılık

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Elazığ’a sağladığı hibelerle yapımı tamamlanan 29 yatırım için temsili çek takdimi ve açılış töreni düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyada yaklaşık 13 milyar hektar tarım alanının olduğunu söyledi.Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Bunun 5 milyar hektarının tarıma elverişli olduğunu ifade eden Tunç, şöyle konuştu:

Tarım Alanlarımızın Yüzde 75’ini Kullanıyoruz

Advertisement

“İşlenebilen miktarı ise 1,5 milyar hektar. Ülkemizde de yaklaşık 24,5 milyon hektar tarım alanı var. Bu tarım alanlarının da yüzde 75’ini kullanıyor durumdayız. Tabi, bunları arttırarak sürdürmek bizim amacımızdır. Sahip olduğumuz tarım ve mera alanlarının korunmasıyla alakalı hassasiyetimizi sürdürürken bu konuda sizlerden de destek istiyorum. Devlet ve Bakanlık olarak hep çiftçinin yanında olduk ve tüm imkanları seferber ettik. Elazığ’a son 15 yılda 746 milyon TL tarımsal destekte bulunduk. Elazığ’ın tarımsal üretim değeri son 15 yılda 7 kat arttı. Elazığ, TKDK hibelerinden yararlanan önemli illerimizden bir tanesi olmuştur. Elazığ’da 2013’ten bugüne kadar 300 proje sahibiyle sözleşme imzaladık. 240 milyon TL’si hibe olmak üzere 402 milyon TL’lik yatırım kazandırdık. Bu işletmelerde 2 bin 700 kişiye istihdam sağladık.”

Konuşmasının devamında Tunç, “Sektörün gelişmesi için devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Son 15 yılda tarıma 117 milyar lira destek verildi. 2002 yılında 36,9 milyar lira olan tarımsal hasılamız 2017 yıl sonu itibarıyla 188,6 milyar liraya ulaştı.” dedi.

Elazığ Valisi Kaldırım

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’ın ortak akılla ve akıllı şehir konseptiyle yönetildiğini belirtti.

Hedefini sadece Türkiye’de büyüyen değil, dünyaya açılan, dünyayla rekabet edebilme olarak koyduğunu vurgulayan Kaldırım, Elazığ’ın bu açıdan, belli alanlarda ne yapması gerektiğini bildiği için proje odaklı ve tematik çalıştığını vurguladı.

Bu yatırım ikliminin, vizyonun, bakış açısının oluşmasında şehrin tüm aktörlerinin büyük katkısı olduğuna dikkati çeken  Kaldırım, “Sektör olarak, tarım ve hayvancılıkta güzel çalışmalar yapılıyor. Bu 29 tesisi işletmeye alıyoruz. Tabi, çok ciddi katkı sağlayacak. Tabi bunların sadece üretimi değil, işlenmesi ve markalaşarak bir ihracata dönüşmesi yarar sağlayacaktır. İnşallah sayıları artarak devam edecektir.“ değerlendirmelerinde bulundu.

Elazığ Milletvekili Bulut

Elazığ Milletvekili Metin Bulut, TKDK’nın kentte en iyi ve güzel şeyleri yapan kurumlardan birisi olduğunu dile getirdi.

Advertisement

El birliği ve güç birliğiyle bu istikrarın devam edeceğini aktaran Bulut, Türkiye’nin çeşitli problemlerle mücadele etmesine rağmen gelişme ve kalkınma hızında herhangi bir düşüş olmadığını ifade etti.

TKDK Başkanı Kalender

TKDK Başkanı Hakan Kalender, bugün açılışı gerçekleştirilen projelere 22 milyon lira hibe ayırdıklarını, bu hibelerle Elazığ’a 37 milyon liralık yatırım yapıldığını bildirdi.

Bu sayede yeni iş imkanlarının oluştuğunu vurgulayan Kalender Kalender, şunları kaydetti:

“Sayın Bakanımızın kırsal kalkınmaya verdiği önem, Sayın Müsteşarımızın bu kapsamdaki yatırımların gelişme göstermesi için gösterdiği gayretle, bu çalışmalar artarak devam edecektir. Elazığ, destek verdiğimiz 42 il içerisinde önemsediğimiz ve oldukça da yatırım aldığımız illerimizden birisidir. Elazığ’da üretime güç katmak isteyen yatırımcılarımızı TKDK’ya davet ediyorum.”

Protokol üyeleri, konuşmaların ardından TKDK ile sözleşme imzalayan proje sahiplerine çeklerini takdim etti ve 22 milyon lira hibeyle desteklenen 29 tesisin açılış kurdelesini kesti.

Advertisement

Törene, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, kamu kurumlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, girişimciler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Marmarabirlik ihracatta 7. ödülünü aldı

Yaptığı yatırımlarla kendini sürekli yenileyen, ürün çeşitliliğini genişleten, kalitesini sürekli artıran, tüketici memnuniyetine büyük önem veren, ortaklarının refah seviyesini artırmak için yetiştirdikleri ürünün değerine değer katan Marmarabirlik, 60 ülkeye yapmış olduğu 9 bin ton ihracat ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2020 yılı ihracat şampiyonları listesinde zeytin ve zeytinyağı sektöründe 7’inci kez ihracat şampiyonu oldu. TİM tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ödül töreninde, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa’ya ihracat şampiyonluğu ödülünü Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve TİM Başkanı İsmail Gülle verdi.

Ödülü üretici ortaklar adına aldığını belirten Asa, “İhracattaki başarımızı daha da artıracağına inandığımız bu ödülü almak bize büyük mutluluk ve güç vermiştir. Bu başarıya ekip çalışmasıyla ulaştık. Çalışma arkadaşlarıma, 30 bin zeytin üreticisi ortak adına teşekkür ediyorum. Marmarabirlik’in geleceği aydınlıktır” dedi

Marmarabirlik’in son 10 yılda ihracatta geldiği noktayı Başkan Asa şu sözlerle özetledi: “Bugüne kadar ihracatı Marmarabirlik’in geleceği olarak gördük.İhracatımız  2010 yılı öncesi 4 bin tonlar seviyesindeyken, 2020 yılında 9 bin ton olarak gerçekleşmesi ve 2011 yılından bu yana aldığımız ödüller ihracata verilen önemin bir göstergesidir. Pandemi nedeniyle birçok sektörde ihracatta sıkıntı yaşanırken, Marmarabirlik bu dönemde ihracatını artırmayı başarmıştır. Bir önceki yıla göre ihracatta miktar olarak  % 25 büyüme gerçekleşmiştir. Toplam ciromuzun % 25’lik kısmını ihracat oluşturmaktadır.”

Yurtiçi ve yurtdışı pazar payını sürekli artıran Marmarabirlik’in global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Asa, “Hedefimiz ihracat yaptığımız 60 ülkede etnik pazar dışında da tercih edilen marka olmaktır. Birçok ülkede ulusal zincir mağazalarının rafında Marmarabirlik ürünleri yer almaktadır. Almanya’da Lidl ve Real, Rusya’da Azbuka Vkusa ve Magnet, Özbekistan’da Korzinka, Avusturya’da Penny,Ukrayna’da Auchan ve Novus, Hollanda’da Alberthein, İsviçre’de Migros, Avustralya’da Coles Mayer, Kırım’da da Yabloko, Klever ve Toçka ulusal zincir marketler olmak üzere, ürünlerimiz farklı ülkelerde önemli market zincirlerin raflarında yer almış, bu da Birliğimize yeni  bir ivme kazandırmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılında 10 bin ton / 30 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Dr. Pakdemirli: AB pazarında daha fazla coğrafi işaretli ürünümüzü görmek istiyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, AB Komisyonu’nun Tarımdan Sorumlu üyesi Janusz Wojciechowski ile yaptığı ikili görüşmede, Türkiye ve AB arasında tarımla ilgili yürütülen pek çok konuyu ele aldıklarını açıkladı. Görüşmeye ilişkin bilgi veren Bakan Pakdemirli, AB ile coğrafi işaretli ürünlerin karşılıklı korunması konusunda 2019 yılından bu yana yürütülen bir iş birliği olduğunu belirterek, “AB’de tescilli ve koruma altına alınmış 7 ürünümüz var. Bunlar Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi, Milas Zeytinyağı, Bayramiç Beyazı ve Taşköprü Sarımsağı. Türkiye olarak AB pazarında daha fazla coğrafi işaretli ürünümüzü görmek istiyoruz. Her iki taraftan da yapılan tescil başvuruları var. Bu projenin gelecekteki iş birliğimizi daha da güçlendireceğini görüşmemizde değerlendirdik” dedi.

 Yeşil, sürdürülebilir ekonomiye geçiş için yol haritası

Bakan Pakdemirli, görüşmede Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın da gündeme geldiğini belirtti. Türkiye’nin hem Avrupa Yeşil Mutabakatı ile entegrasyon hem de küresel zorluklara hazırlıklı olmak için kendi sürecini başlattığını ifade eden Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

“Avrupa Yeşil Mutabakatı Eylem Planı, Ticaret Bakanlığımız tarafından ilgili tüm paydaşların katılımıyla hazırlandı. Bu eylem planı, kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda ülkemizin kaynaklarını verimli kullanan, yeşil ve sürdürülebilir bir ekonomiye geçişini destekleyen bir yol haritası. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu eylem planında üç ana başlık altında 24 aksiyondan sorumluyuz. Bunlar, ‘Yeşil ve Döngüsel Ekonomi’, ‘Sürdürülebilir Tarım’ ve ‘İklim Değişikliği ile Mücadele.’ Özellikle ‘Tarladan Çatala’, ‘Biyoçeşitlilik’ ve ‘Orman’ stratejilerine özel önem veriyoruz. Bu dönüşümle ilgili de karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.”

Pakdemirli, görüşmede Üst Düzey Tarım Diyaloğu platformunun yanı sıra bundan sonraki süreçte karşılıklı neler yapılabileceğine ilişkin gündemlerin de değerlendirildiğini belirtti.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Tarla Günü’nde tarımda organik ve organomineral gübrelerin, olumlu etkileri paylaşıldı

“Kullandığı Doğal Kaynakları, Doğaya Geri Kazandırma” ilkesiyle hareket eden Sütaş,  sürdürülebilir tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla çiftçilerin gübre kullanımının etkilerini görebilecekleri “Organik ve Organomineral Tarla Günleri”nin üçüncüsünü 16 Eylül Perşembe günü düzenledi. 

Çiftçiler, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Doğanköy’de gerçekleşen 3. Organik ve Organomineral Tarla Günü”nde, 31 bin 500 metrekarelik ayçiçeği deneme tarlasında, fermente sıvı ile katı organik ve organomineral gübrelerin toprak ve ürün üzerindeki etkileri konusunda uzmanlardan bilgi aldılar.

Etkinliğe Sütaş Grubu temsilcilerinin yanı sıra Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Bursa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile muhtarlar ve çiftçiler katılım gösterdi.

Etkinlikte konuşan Sütaş Grup Enerji ve Gübre Tesisleri Genel Müdürü İlker İhsan Çabukol, 2020 yılında toplam 45 bin ton organik, 1.636 ton organomineral gübre üreterek yaklaşık 50 bin dekar toprağı zenginleştirdiklerine dikkat çekti. Toprağın organik maddesinin yetersiz olduğu, sulu tarımın yapılmadığı yerlerde sıvı fermente organik gübre uygulamaları ile yüzde 30’a yakın verim artışı elde edildiğini vurgulayan Çabukol, organik ve organomineral gübrenin meyve, sebze ve yem bitkilerinin kalitesini ve aroma özelliklerini de iyileştirdiğini de vurguladı. 

Sütaş, “Organik ve Organomineral Tarla Günleri”nin ilkini Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğiyle 1 Temmuz 2020’de Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Doğanköy’deki buğday deneme tarlasında gerçekleştirmişti.  İkinci Tarla Günü ise Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümü’nün de katılımıyla Türkiye mısır üretiminde önemli bir yere sahip olan Karacabey Bakırköy’de 8 Eylül’de düzenlendi.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler