Connect with us

Tarım ve Hayvancılık

Tarım ve Hayvancılıkta dışa bağımlılık artıyor

Tarım ve Hayvancılıkta dışa bağımlılık artıyor

Tarım ve Hayvancılıkta dışa bağımlılık artıyor. Tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılık artıyor… Geçen yıla göre buğdayda yüzde 32, mısırda yüzde 50, büyükbaş ve küçükbaş hayvanda ise yüzde 130 ithalat artışı yaşandı…2 bin ton olan kırmızı et ithalatı da, 23 kat artışla, 46 bin tona ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dış ticaret verilerine göre tarımda ithalat arttı.

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “2018 yılında zeytin, kayısı, fındık, tütün, kırmızı mercimek, kuru fasulye, buğday, portakal gibi ana ürünlerde üretim düşüklüklerini takip ettiğini görüyoruz. Üretimdeki düşme ithalatı daha da fazlalaştırıyor. Her ithalat içerdeki üretimi zora sokuyor.”Tarım ve Hayvancılıkta dışa bağımlılık artıyor

2018 yılının 9 ayında buğdayda yüzde 32, mısırda yüzde 50, soyada yüzde 22, ayçiçeğinde yüzde 15 ithalat artışı yaşandı.

İTHALATTA ARTIŞ

Buğday: %32 – 4,1 Milyon Ton
Mısır: %50 – 2,1 Milyon Ton
Soya: %22 – 2,2 Milyon Ton
Ayçiçeği: %15 – 624 Bin Ton

Aynı dönemde büyükbaş ve küçükbaş ithalatı yüzde 130`luk artışla 1 milyon 457 bin başa; 2 bin ton olan kırmızı et ithalatı da 23 kat artışla 46 bin tona ulaştı.

Canlı Hayvan: %130 – 1 Milyon 457 Bin Baş
Kırmızı Et: 23 Kat – 46 Bin Ton

“HAYVAN VARLIĞIMIZDAKİ ARTIŞ İTHALATA BAĞIMLI İÇ ÜRETİMİMİZ HAYVANCILIKTA DA YOK.”

Tarım ürünleri dış ticaretinde verilen açık 2017 yılında 729 milyon dolar iken 2018’in 9 ayında 1,5 milyar dolara yükseldi.TARIMSAL ÜRÜNLERDE DIŞ TİCARET AÇIĞI

2017: 729 Milyon Dolar
2018 9 Ay: 1,5 Milyar Dolar

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık; “Sadece buğday mısır soya ayçiçeği pamuk ithalatına 16 milyar 700 milyon TL ödüyoruz canlı hayvan kırmızı ete 6 milyar 600 milyon TL ödüyoruz 23 milyar TL ediyor. 2018 için bütçeden tarıma ayırdığımız miktara baktığımızda 14 buçuk milyar TL ithalata birkaç ürüne ödediğimiz 23 milyar TL’nin üzerine çıkmış vaziyette.”

İthalata giden paranın, yerli üreticiye verilen tarımsal teşviklerin üzerinde olduğuna dikkati çeken Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Atalık, Türkiye’yi 2019’da da olumsuz bir tablo beklediğini söylüyor.

“Türkiye tarımını teşvik etmek üretimini desteklemek, çiftçisine destek aktarmak yerine kolay yolu seçiyor ithalata yöneliyor kendi tarıma verdiği tarımın çok üstünde ithalata para aktarıyor. Altyapı sorunları çiftçinin örgütsüzlüğü pazarlama kanalları sorunları duruyor maddi desteklerin yetersizliği de göz önüne alındığında Türkiye için 2019 yılı ithalatın artarak devam etme yılı tarım arazilerinin daralması yılı çiftçinin tarımdan kopma yılı olarak da ifade edebiliriz.”

Devamını Oku
Advertisement
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Toplu Arı ölümleri Hastalıktan Değil Zirai ilaçlardan - Rumico Türkiye

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarım ve Hayvancılık

Hayvancılık sektöründe maliyet ve kayıplar arttı

Hayvancılık sektöründe maliyet ve kayıplar arttı. Torosların son yetiştiricileri, son yıllarda yükselen hayvan ölümleri ve maliyetlerle mücadele ederek üretimi sürdürmeye çalışıyor. Üretici temsilcileri, göçe karşı sahada destek politikalarına ihtiyaç olduğunu açıkladı.Hayvancılık Sektöründe Maliyet ve Kayıplar Arttı

Yetiştiricilik maliyetlerinin arttığı hayvancılık sektöründe bölge üreticileri, teşvik politikalarının gözden geçirilmesini istiyor. Sektör temsilcileri, buzağı ölümlerinden maliyetlerdeki artışa, üretimin sürekliliğini tehlikeye sokan tüm engellerle mücadele için üretim sahalarında eğitim ve destek çalışmalarının artırılmasını öneriyor.

Umut Çiftçi ve Besicide

Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların temel nedeninin üretim eksikliği olduğunun altını çizen Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Ata Sönmez, yetiştiriciye kredi desteğinden ziyade buzağı doğum oranına ve hayvan sayısına göre teşvik verilmesini önerdi. Sönmez, “Çiftçilik ve hayvancılık birer sosyal proje olarak görülmeli. Üretici kırsalda aç kalırsa şehirlere göç ediyor. Üretime devam edenin zarar etmesi önlenmeli” dedi.

Buzağı Kabini Önerisi

Yerli ala dana başta olmak üzere besi hayvanlarında ölüm oranının son yıllarda çok yükseldiğine dikkati çeken Ata Sönmez, çözüm için yetiştiricilere hayvan hastalıklarıyla mücadele konusunda eğitim verilmesini ve buzağı koruma kabinlerinin dağıtılmasını istedi.

Sönmez, “Buzağı kabini uygulaması başlasa, komşusundaki buzağının ölmediğini gören diğer üretici de kullanmak ister ve hızla yaygınlaşır.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın temsilcileri sahaya daha çok inmeli” diye konuştu.

Besin Üretimi Arttırılsın

Hayvan besisinde kullanılan tohumluk tahıldan gübreye maliyetlerin hızla arttığını ifade eden ATB Hububat Meslek Komitesi ve meclis üyesi Yusuf Karasu da “Bazı girdi fiyatlarının tarım politikasıyla düşürmesi sağlanmalı. Yonca, küspe, arpa maliyetleri çok yükseldi. Bu ürünlerin üretimi devlet eliyle artırılarak fiyatlarının düşmesi sağlanmalı. Bakanlık et üretiminin maliyetini düşürmek için üreticiye bu alanda destek vermeli” çağrısında bulundu.

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık

Hükümet Tarım ve Hayvancılık alanına büyük destek verecek

Hükümet Tarım ve Hayvancılık alanına büyük destek verecek

Hükümet Tarım ve Hayvancılık alanına büyük destek verecek. Hükümet 2019’da tarım ve hayvancılık reformunu hayata geçiriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, milli tarım ve yerli üretimi desteklemek için tarımsal reforma 17 milyar liraya yakın bütçe ayırdı.Hükümet Tarım ve Hayvancılık Alanına Büyük Destek Verecek

Devletin desteğini arkasına alan köylü üretecek, ihracat yapacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım ve hayvancılık kapsamında üretimi sil baştan ele alıyoruz. Yapacağımız reformlarla tarım ve hayvancılıktaki ithalatı bitireceğiz” dedi.

Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre; çiftçiye 16 milyar TL tarımsal destek sağlanacak. Orman köylüsüne 1.9 milyar dolar ödeme yapılacak.

Hayvan başına 250 TL destek, kooperatif ve köylüye 186 milyonluk hibe-kredi, balıkçılara 12 milyon TL destek, damızlık yetiştiricilerine 62 milyon TL hibe, 200 bin TL’lik tohum dağıtılacak.

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık

Genç Çiftçiler Bedava Verilen Hayvanları Almadı

Genç Çiftçiler Bedava Verilen Hayvanları Almadı

Genç çiftçiler bedava verilen hayvanları almadı. BURSA’nın İnegöl ilçesinde “Genç Çifti Desteklemeleri” kapsamında 7 çiftçiden 4’üne 5’er büyükbaş hayvanın teslimi yapıldı.

Genç Çiftçiler Bedava Verilen Hayvanları Almadı

BURSA’nın İnegöl ilçesinde “Genç Çifti Desteklemeleri” kapsamında 7 çiftçiden 4’üne 5’er büyükbaş hayvanın teslimi yapıldı. 3 çiftçi ise hibe edilen hayvanları söylenen özelliklerde olmadığı için kabul etmedi.Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Genç Çiftçi Desteklemeleri projesi kapsamında, büyükbaş hayvan desteği alan genç girişimcilere, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından Hayvan Pazarı’nda büyükbaş hayvanları teslim edildi. Sabah saatlerinde Kaymakam Şükrü Görücü ile İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Ekren’in katıldığı törende, 7 genç çiftçiden 4’üne 5’er büyükbaş hayvanın teslimi yapıldı. 3 çiftçi ise hibe edilen hayvanları, kendilerine söylenen özelliklerde olmadığı belirterek kabul etmedi.

GELEN HAYVANLAR SÖZLEŞMEYE UYMUYOR

Genç Çifti Desteklemeleri projesine eşi adına başvurduğunu belirten Cemal Özdemir, “Gelen hayvanları gördük, sözleşmede belirtilen şartlarda değil.

Hayvanların canlı ağırlığı 150 kilo yoktur ve ırk bir hayvan değil. Hal böyle olunca biz de gelen hayvanları kabul etmedik. Devletten hayvan başına 6 bin TL alınıyor. Şirketler bunları tedarik ediyor. Bu hayvanların ederi 2 bin ila 2 bin 500 TL eder. Çifti bile 6 bin TL etmiyor.

Aynı şekilde başka yerlerde de böyle sorun yaşandı. Devletimiz bir el atmıştır, bize iyi gelir dedik ama gelen hayvanlar sıkıntılı, ırkı ve geleceği olmayan hayvanlar. Tanesi 6 bin TL’ye mal edilen hayvanların çifti 6 bin TL etmiyor. Devletimiz zarar etmesin diye bunları kabul etmiyoruz” dedi.

‘BU HAYVANLAR İÇİN PARA YATIRANLAR MAĞDUR’

Desteklemeden faydalanan genç çifti Ferhat Çetin ise “Devletimizin kaynaklarını dolandırmaya yönelik yapılan bir hamle olarak düşünüyoruz. İnsanları, 5 tane verdikleri hayvanlara 3 yıl bakmakla yükümlü kılıyorlar ama sonunda hiçbir şey olmuyor.İnsanlar boşuna hayallere kapılıyor. 3 bin TL’lik hayvanı 6 bin TL gösteriyorlar. Devletimiz 30 bin TL hibeyi versin, insanlar kendi hayvanını tedarik etsin. Bu şekilde vatandaşı ve devleti dolandırıyorlar. İnsanların geleceğiyle oynamasınlar. İnsanlar 9 aydır bu hayvanları bekliyor. Ama gelen hayvanlar hiç iç acıcı değil. Bu hayvanlar için para yatıranlar mağdur. Genç çiftçiler olarak gereğinin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘TASARRUF BAKANLIĞIMIZIN’

İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren ise çiftçilerin tepkileri için şunları söyledi:

“Genç Çifti Desteklemeleri kapsamında hayvan dağıtımını yapıyoruz. İlçemizde bu yıl 33 genç çiftimiz desteklendi. Bu kapsamda mandaları genç çiftçilerimize teslim etmiştik. Şu anda 7 genç çiftçimize büyükbaş sığırlarını teslim ediyoruz. 4 vatandaşımız hayvanlarını teslim aldı. Diğer genç çiftçiler, hayvanları beğenmedikleri için teslim almak istemiyorlar. Biz de bununla alakalı gerekli tutanakları düzenleyip iadelerini sağlayacağız. Bundan sonra tasarruf Bakanlığımızın nezdinde olacaktır.”

Devamını Oku

Trendler

error: İzinsiz Olarak Kopyalama yapamazsınız. !!