Connect with us

Teknoloji

Telefonlardaki Saklı Bilgilere Ulaşmanızı Sağlayacak Gizli Kodlar

Telefonlardaki Saklı Bilgilere Ulaşmanızı Sağlayacak Gizli Kodlar

Telefonlardaki Saklı Bilgilere Ulaşmanızı Sağlayacak Gizli Kodlar. Çoğu kullanıcı bilmese de akıllı telefonların da arka kapıları bulunur. Bu kapılar, akıllı telefonumuz hakkında kolaylıkla elde edemeyeceğimiz bilgileri ve testleri gerçekleştirmemizi sağlar.Neredeyse hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz. Hatta bu makaleyi bile pek çoğunuz Android ya da iOS mobil uygulamasını kullanarak ya da mobil tarayıcı üzerinden bir akıllı telefon ile okuyoruz. Peki akıllı telefonlarımızın bizim bilmediğimiz özellikleri olabilir mi?

Telefonlardaki Saklı Bilgilere Ulaşmanızı Sağlayacak Gizli Kodlar

Akıllı telefonların ‘arka kapıları’ olarak bilinen bazı kodlar sayesinde akıllı telefonunuz hakkında normal şartlarda öğrenemeyeceğiniz bilgilere ya da özelliklere erişebilirsiniz. Fakat bu kodların marka, model ya da operatörlere göre çalışıp çalışmama durumunun değişiklik gösterebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Aşağıdaki listedeki kodları kullanmak için tek yapmanız gereken telefonunuzun numara çevirme uygulamasını açmak ve kodda yazan sembol ve numaraları tuşlamak. Akıllı telefonunuza bağlı olarak kodların geçerli olması için girdikten sonra arama tuşuna basmanız gerekebilir.

Android Kodları

 • *#*#4636#*#* – Bu kod ile akıllı telefonunuz hakkında detaylı bilgilere, veri kullanım istatistiklerine ulaşabilirsiniz.
 • *#*#0842#*#* – Analog ve arka ışık testi yapabilirsiniz.
 • *#06# – Telefonunuzun IMEI numarasını kontrol edebilirsiniz.
 • *#*#0*#*#* – LCD ekran testi gerçekleştirebilirsiniz.
 • *#*#34971539#*#* – Kamera bilgilerini gösterir.
 • *2767*3855# – Telefonunuzu tamamen sıfırlayarak yazılımı baştan yükleyebilirsiniz.
 • *#*#232338#*#* – MAC adresini gösterir.
 • *#*#232337#*# – Bluetooth adresini gösterir.
 • *#*#7262626#*#* – Telefonunuzun sinyal kalitesini görüntüleyebilirsiniz.
 • *#*#1472365#*#* – Hızlı GPS testi.iOS Kodları

 • *3001#12345# – Operatörünüzden aldığınız sinyalin kalitesini görüntüleyebilirsiniz.
 • *#67# – Çağrı yönlendirme numaranızı kontrol edebilirsiniz.
 • *#06# – IMEI numarasını kontrol edebilirsiniz.
 • *43# – Arama bekletmeyi aktif edebilirsiniz.
 • #43# – Arama bekletmeyi devre dışı bırakabilirsiniz.
 • *3370# – EFR modunu aktif eder. Batarya ömrünü uzatır.
 • Arama yapmadan önce arayacağınız numaranın önüne *67 eklerseniz gizli arama gerçekleştirebilirsiniz.

Teknoloji

Uçan araba uçuşa elverişlilik sertifikası aldı

Uçan araba uçuşa elverişlilik sertifikası aldı

“AirCar” isimli araç, saatte 160 km üzerinde bir hıza ve 2500 metre üzerindeki irtifaya ulaşabiliyor. Aracın elverişlilik sertifikası Slovak Ulaştırma Otoritesi tarafından verildi.

Hibrit bir otomobil uçağı olan AirCar, bir BMW motoruyla donatılmış ve normal benzin pompası yakıtıyla çalışıyor.
Arabadan uçağa dönüşmesi iki dakika 15 saniye sürüyor.
Şirket, sertifikanın 70 saatlik uçuş testi ve 200’den fazla kalkış ve iniş ile alındığını belirtti.
Uçan arabayı yapan Profesör Stefan Klein, “Bu sertifika, verimli uçan arabaların seri üretiminin kapısını açıyor.
Bu, orta mesafeli seyahatleri sonsuza kadar değiştirme yeteneğimizin resmi ve nihai teyididir” dedi.
Uçan araba, geçen Haziran’da, Slovakya’nın Nitra ve Bratislava kentindeki uluslararası havaalanları arasında 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmişti.
Şirket yakın zamanda Paris’ten Londra’ya uçmayı planlıyor.

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

Dört başsavcı, ‘aldatıcı’ konum takibi iddiasıyla Google’a dava açtı

Dört başsavcı, 'aldatıcı' konum takibi iddiasıyla Google'a dava açtı

İki partili bir avukatlar grubu, teknoloji devinin kullanıcıların fiziksel konumlarını izlemek için “karanlık desenler” ve aldatıcı uygulamalar kullandığını iddia ederek Google’ı mahkemeye davet etti.

Columbia, Texas, Indiana ve Washington tarafından açılan paralel davalar, Google’ın reklamları hedeflemek ve internet kullanıcıları üzerinde profiller oluşturmak için kullanılabilecek konum verileri koleksiyonuna atıfta bulunuyor.

DC Başsavcısı’nın davası, 2014’ten bu yana Google’ın, kullanıcıların konum izlemeyi nasıl devre dışı bırakabilecekleri konusunda yanıltıcı kamuoyu açıklamaları yaptığını iddia ediyor.

Kullanıcıların Google hesaplarında konum verilerini izlemeyi kısıtlama sözü veren ayarlar sunmasına rağmen, Google’ın, bireysel uygulamalar veya Google’ın ayarlar panelinin diğer alanları gibi belirli diğer ayarların teknoloji devinin toplamaya devam etmesine nasıl izin verebileceğinden bahsetmediği iddia ediliyor.

İddiaya göre, Google’ın ayrıca, bir kullanıcının konumunu belirlemek için IP adreslerini kullanmak veya Google’ın mobil cihazlarda yüklü uygulamaları aracılığıyla konum verilerini toplamak gibi geçici çözümlerle kullanıcıların ifade edilen tercihlerini atlatmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Advertisement

İddiaya göre yasa dışı davranış, şikayete göre, ister bir Android cihaza, bir iPhone’a, bir PC’ye veya bir tablete sahip olsunlar, Google ile etkileşime giren neredeyse tüm mobil kullanıcıları etkiliyor.

Google sözcüsü José Castañeda yaptığı açıklamada, davaların “yanlış iddialara ve ayarlarla ilgili modası geçmiş iddialara” dayandığını söyledi.

Davacılar, Google’ın iddia edilen yasa dışı davranışlarını ve yanıltıcı olduğu iddia edilen uygulamalarla bağlantılı kârları dağıtmasını engelleyen bir ihtiyati tedbir kararı talep ediyor.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Teknoloji

Peru’nun Machu Picchu antik kentinde yeni yapılar bulundu

Peru'nun Machu Picchu antik kentinde yeni yapılar bulundu

Peru’nun Machu Picchu antik kentinde lazer teknolojisiyle donatılmış insansız hava araçları (İHA) sayesinde yeni yapılar keşfedildi.

NBC’deki habere göre, arkeologlar, Machu Picchu’nun merkezinden sadece 8 kilometre uzaklıkta Chachabamba adlı tören alanının eteklerinde ormanın derinliklerinde gizlenmiş taş sunak, 14 hamam ve su kanalı sistemi buldu.

Araştırma ekibinin başı Varşova Üniversitesinden Dominika Sieczkowska, yeni keşfedilen yapılarla ilgili yaptığı açıklamada, “Antik kent Machu Picchu’ya sadece çok ayrıcalıklı insanlar ulaşabiliyordu çünkü burası çok özel bir yerdi. Machu Picchu’ya ulaşmak için önce Chachabamba’da durmanız ve hamamda temizlenmeniz gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

Sieczkowska, lazerle ışık tespiti ve uzaklık tayini teknolojisiyle donatılmış İHA’ları kullanarak, bu önemli yapıların gün yüzüne çıkarıldığını dile getirdi.

Peru’da İnka medeniyetine ait Machu Picchu’yu her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler