Connect with us

Serbest Bölge

Trabzon’da, TEKNOFEST açılışı yapıldı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin Trabzon’daki etkinlikleri için Medical Park Stadyumu’nda açılış programı düzenlendi. T3 Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Baykar, Cezeri, TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK, TÜBİTAK Mam, Sanko Holding ve Beyazay Derneği yürütücülüğünde 3 gün boyunca sürecek etkinliklerde ulaşımda yapay zeka, engelsiz yaşam teknolojileri, çevre ve enerji teknolojileri, sanayide dijital teknolojiler, uçan araba, biyoteknoloji inovasyon ve helikopter tasarım alanında yarışmalar gerçekleştirilecek. 7 kategorideki yarışmalarda 427 finalist takım ve 2 bin 33 finalist yarışmacı derece için mücadele edecek.

‘MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ KIYMET VERDİĞİMİZ BİR İŞ’

TEKNOFEST Trabzon etkinliklerinin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TEKNOFEST’in tam bağımsız Türkiye iddiasının toplumla en güçlü şekilde buluştuğu dünyanın en büyük teknoloji festivali olduğunu söyledi. Kacır, “Milli teknoloji hamlesi tam bağımsız Türkiye iddiamız için özellikle yüksek teknolojide kendi ihtiyaçlarını kendi imkan ve kabiliyetleriyle karşılayabilen ve sadece kendisi için dost ve kardeş ülkelerin ihtiyacı olduğu anda da onların hizmetine sunabilen bir Türkiye iddiası adına çok kıymet verdiğimiz bir iş. Milli teknoloji hamlesi, savunma sanayinde kendisini en güçlü şekilde ispat ediyor, etmeye de devam edecek” dedi.

‘İHA’LARI BU MEDENİYETE HEDİYE ETTİLER’

Türkiye’nin artık kritik ihtiyaçları için başka ülkelerden yardım alan bir ülke olmaktan çıktığını belirten Kacır, “Bugünün Türkiye’si artık ileri teknolojide en kritik ve stratejik ürünlerini, platformlarını, alt sistemlerini, çekirdek teknolojilerini kendi imkanlarıyla geliştirebilen bir ülke. Bu toprakların evlatları dünyanın en iyisi insansız hava araçlarını bu topraklara ve medeniyetimize hediye ettiler. İnşallah yine bu toprakların çocukları onlardan çok daha ötesi işleri önümüzdeki yıllarda milli teknoloji hamlesi iddiasına sahip çıkarak başarmaya devam edecekler. Bizim TEKNOFEST’i gerçekleştirirken en temel iddialarımızdan biri, savunma sanayisinde bu başarıyı teknolojinin diğer alanlarına hızla yaygınlaştırmak” diye konuştu.

Advertisement

İNSAN SAÇIYLA DENİZ TEMİZLEME ROBOTU

Konuşmaların ardından heyet tasarımları inceledi. Yarışmaya Sanko Okulları’ndan 9’uncu sınıf öğrencileri Efe Bahçıvan ve Mete Kağan Altun, organik madde olan ‘İnsan Saçıyla Deniz Temizleyen Eksdel Ekosisteme Destek Ol Robotu’ tasarlayarak katıldı. Tasarımı ilgi gören Mete Kağan Altun, “Robotumuzun amacı denizlerde müsilaj, petrol, atık yağ ve atık maddeleri temizlemek. Hint okyanusunda bir Japon gemisi kaza yapıyor ve 4 bin ton yakıt denize dökülüyor. Adada yaşayan insanlar saçlarını denize bırakarak denizi temizliyor. Biz de bundan yola çıkarak bir aparat tasarladık ve insan saçını bu aparatın içerisine koyduk” dedi.

Sanko Holding Kurumsal İletişim Direktörü Pınar Ulutaş da TEKNOFEST’in destekçilerinden olduklarını belirterek, “Burada harika bir ortam var. Binlerce öğrenci fikirleriyle yarışıyor ve onların bu enerjisine tanıklık ediyor ve destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Binlerce ziyaretçinin katıldığı TEKNOFEST açılışında Türk Yıldızları da gösteri uçuşu yaptı.

Rumico

Advertisement

Serbest Bölge

Çorum’da dikkat çeken pankart! ‘Altılı masa’ya gönderme

Pankartlarda, “6’lı masa menüsü; yalan çorbası, koltuk kebabı, kandil dolması, SELO kahvaltısı, Washington portakal”, “Leblebi koydum tasa, doldurdum basa basa, ağzınızda kuş tutsanız size oy yok 6’lı masa” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görmek için meydana gelen Kadriye Dağlamaz, “Çorumumuza Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan geliyor. Herkesi coşkuyla karşılıyoruz. Reisimiz başımızdan gitme dik dur. Arkanızdayız” dedi.

Bazı vatandaşlar da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gurur duyduklarını ifade ederek her zaman yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan zincir marketlere çağrı

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Serbest Bölge

Tatilcilerin batan tekne merakı, cankurtaranı canından bezdirdi

Konyaaltı ilçesi Büyük Çaltıcak Plajı’nın yaklaşık 30 metre açığında 5 metre uzunluğundaki sürat teknesini demirleyen Hünkar D., geri manevra yaptığı sırada tekne su almaya başladı. Bunu fark eden Hünkar D., hemen dümeni kıyıya doğru kırdı.

Hızla su alan tekne ardından batmaya başladı. Olayı gören kıyıdaki cankurtaranlar tekne sahibinin yardımına koştu. Cankurtaranlar ve Hünkar D., teknenin batmaması için büyük çaba sarf etse bile başarılı olamadı. Tekne sahibi Hünkar D., cankurtaranlar tarafından kıyıya getirildi.

112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbarla bölgeye Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik ekipleri sevk edildi. Teknenin batmasını önlemeye çalışırken omuzundan yaralanan bir cankurtaran ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazayı Hünkar D., yara almadan atlatırken, teknenin çıkarılması için çalışma başlatıldı.

‘MOTORU TEKNEYE GÖRE ÇOK YÜKLÜYDÜ’

Cankurtaranlardan Özgür Ağar, iskelede görevini yaparken teknenin battığını fark edip yardıma koştuğunu belirterek, “Çok su alıyordu. Motoru tekneye göre çok yüklüydü. Geri geri giderken direk içeriye su aldı. Abiyi biz kurtardık. Ardından deniz polisi ve sahil güvenlik ekipleri geldi”

Advertisement

ŞİŞME DENİZ YATAĞI VE YÜZEREK TEKNENİN YANINA GİTTİLER

Olan biteni meraklı gözlerle izleyen sahildeki bazı tatilciler ise, cep telefonlarıyla kayda girdi. Bazı tatilciler şişme deniz yatağı ve yüzerek yanına kadar gittikleri teknenin durumunu yakından inceledi. Cankurtaranlar ise ikinci bir kaza olmaması için sık sık tatilcileri tekneye yanaşmaması konusunda uyardı.

Rumico

Devamını Oku

Serbest Bölge

Evinin önünde öldürülen komisyoncunun katili çalışanı çıktı

Olay, 11 Ağustos günü öğle saatlerinde Gedik Mahallesi’nde meydana geldi. İş insanı Gülhan Koca evinin önündeyken yanına yaklaşan otomobilden tabancayla 11 el ateş açıldı. Vücuduna isabet eden kurşunlarla yaralanan Koca yakınları tarafından araçla Serik’teki özel hastaneye götürüldü. Koca buradaki müdahalesinin ardından da Antalya’ya sevk edildi. Serik’te yaş sebze ve meyve komisyonculuğu yaptığı öğrenilen Gülhan Koca, aynı gün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, çevredeki güvenlik kamerası görüntülerinden şüphelinin Yıldıray Kanlar olduğu belirledi. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, plaka tanıma sisteminden Kanlar’ın kullandığı otomobilin Sivas- Erzincan karayolu Hafik ilçesi bölgesinde olduğunu tespit etti. Ekipler, Yarhisar köyü yakınlarında otomobili durdurdu. Araçtan inerek araziye doğru kaçmayla çalışan Yıldıray Kanlar, takip sonucu yakalandı. Şüpheli, dün gece Antalya’nın Serik ilçesine getirildi.

SUSMA HAKKINI KULLANDI

Serik İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’nde susma hakkını kullanan Kanlar, adliyeye sevk edildi. Gülhan Koca’nın çalışanı olduğu ve bir süre önce de ayrıldığı belirtilen Yıldıray Kanlar, çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler