Connect with us

Politika

Trump ile Erdoğan niçin kavgaya tutuştu?

Trump ile Erdoğan niçin kavgaya tutuştu

Trump ile Erdoğan niçin kavgaya tutuştu? Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde son dönemde artan gerilimi değerlendiren vatandaş ve uzmanlar ne dedi? Uzmanlar, Türk toplumundaki Amerika karşıtı tutumlarının kıvamıyla ilgili ipuçları aradı. Ayrıca, iki ülke arasındaki zıtlaşmanın ne kadar ileri gidebileceği konusunda tahminlerde bulundu.Trump ile Erdoğan niçin kavgaya tutuştu?

Maryam Tursunova birkaç yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelerek yerleşmişti. Maryam Tursunova, verdiği demeçte 15 Temmuz’daki darbe girişimine kadar Türklerin ABD’ye karşı tarafsız bir tutum sergilediklerini söyledi. Ayrıca, şimdiyse Amerikan karşıtlığının had safhada olduğunu söyledi. Tursunova, “Ülkedeki güvenilir medya kaynakları, Amerikalıları sıklıkla eleştiriyor ve bu haberler, vatandaşların tutumunu etkiliyor” diye konuştu.

Tursunova, ABD’nin Türkiye’ye getirdiği yaptırıma ilk tepkinin Türk lirasının değerindeki düşüş olduğuna dikkat çekti. Tursunova, “İnsanlar olası ekonomik sorunlarla karşılaşabilecek olmasından endişeli ve bu durum, ABD’ye karşı olumsuz tutumu daha da körüklüyor” ifadelerini kullandı.

Bu arada günlük yaşamda Türk vatandaşlarının Amerikalılara karşı hala iyimser bir tutum içinde olduğu görülüyor.

Ankara’da yaşayan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanı Timur Ahmetov şöle konuştu. Ahmetov, ABD’nin iki Türk bakana uyguladığı yaptırımlarının lokal ve sembolik olduğundan emin olduğunu söyledi. Sputnik’e konuşan Ahmetov, “Bu iki bakanın yurtdışında büyük aktifleri ya da iş ilişkileri bulunmuyor. Amerikalılar bu adımla Türkiye’ye baskıyı arttırabileceklerinin sinyalini veriyor, fakat şimdilik anlaşmayı tercih ettiklerini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Ahmedov, Washington ve Ankara’nın NATO üzerinden etkileşime devam ettiğini, kısa bir süre önceyse Suriye’nin kuzeyinde de işbirliği sağladığını hatırlattı.


İstinye Üniversitesi‘nden Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın ise verdiği mülakatta şunları söyledi. ABD’nin papaz Brunson davasıyla ilgili Türkiye’ye getirdiği yaptırımın Ankara, Moskova ve İran arasındaki ilişkileri bozmak için bir bahane olduğunu söyledi. “Papaz ile ilgili hikâye 2 yıldır devam ediyor. Ancak şimdi, tam da Türkiye, Rusya ve İran Suriye çözümü konusunda verimli bir işbirliği yaparken. Amerikalılar yaptırım uyguluyor” diyen Caşın, ABD’nin Ankara’ya F-35’lerin tedarikini askıya almasının. Tam da Türkiye’nin Rusya’yla S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili anlaşmaya vardığı döneme denk geldiğine dikkat çekti.

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler