Connect with us

Dünya

Trump, iran konusunda açıklama yaptı : Sonuçlarına katlanır

Trump, iran konusunda açıklama yaptı

Trump, iran konusunda açıklama yaptı : Sonuçlarına katlanır. ABD Başkanı Trump, “İran aktivitelerinden vazgeçmeyen kişi ve kurumlar ciddi biçimde sonuçlarına katlanır” açıklamasını yaptı. Trump ayrıca yaptırımların 5 Kasım’da petrol ile devam edeceğini açıkladı.

Trump, iran konusunda açıklama yaptı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Pek çok yabancı şirketin İran piyasasından çekilme hazırlıklarının olduğunu ilan etmesinden mutluluk duyuyorum.  Ayrıca bazı ülkeler, İran’dan petrol ithalatına son verceğini ya da ithalatı azaltacağını bildirdi. Biz tüm ülkeleri İran rejimin yaptığı seçimlerle yüzleşmesi için daha somut adımlar atmak konusunda uyarıyoruz. İran ya küresel ekonomiye tehdit oluşturduğu davranışlarını değiştirecek ya da ekonomik tecritlere(izolasyon) maruz kalmaya devam edecek”

Trump’tan İran yaptırımları kararnamesi 

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik ambargoları  ihlal edenlere yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni bir başkanlık kararnamesi  imzaladı. Trump’ın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların yeniden yürürlüğe  girmesine kısa süre kala imzaladığı yeni başkanlık kararnamesi,Beyaz Saray  tarafından yayımlandı.ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan  tek taraflı olarak  çekilmesi çerçevesinde uygulamaya geçecek yaptırımların ihlal edilmesini önlemeye  yönelik kararnamede şöyle. “İran’ın ABD dolarına ve değerli metallere erişimine. Enerji  sektörüne. ABD’nin kara listesindeki vatandaşlarına. Nakliyat ve gemi yapımı ve  liman operasyonlarına destek verenlere” yaptırım uygulanması talimatı verildi.

Advertisement

Kararnameye göre, “7 Ağustos 2018 ve sonrasında, İran hükumetinin;

  • ABD  doları ve değerli madenleri satın almasına ve temin etmesine yardım eden,
  • sponsorluk yapan,
  • finansal, maddi veya teknolojik destek sağlayanlar” ABD’nin  yaptırımlarına tabi tutulacak.

Ayrıca,

  • İran otomotiv sektörünü ilgilendiren ürün ve hizmetleri satan,
  • tedarik veya transfer edenler yine 7 Ağustos 2018 tarihinden itibaren  yaptırımlarla cezalandırılacak.
  • 5 Kasım 2018 ve sonrasında İran Ulusal Petrol Şirketi, Naftiran  Ticaret Şirketi ve İran Merkez Bankası’na yardım eden
  • Bu şirkete sponsorluk yapan,
  • Bu şirkete finansal, maddi veya teknolojik destek sağlayanlara” da yaptırım uygulanacak.

Kararnamede, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin  (OFAC) yaptırım listesinde yer alan şahıslara destek verenlerinde 5 Kasım’dan  itibaren yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı bildirildi.

Trump, İran’a yönelik yaptırımların yeniden devreye girmesine ilişkin  açıklamasında şunu belirtti. ABD’nin yaptırımlara tamamen uyulmasını sağlamaya kararlı olduğunu  ve İran’la ilişkilerini sonlandırma yanların ciddi sonuçlarla karşı karşıya  kalacağını vurguladı.Bugün imzaladığı kararnamenin 8 Mayıs’ta aldığı kararla örtüştüğünü  belirten Trump, şunları kaydetti:

“Birçok uluslararası firmanın, İran pazarından ayrılacaklarını  açıklamalarından memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler de İran’dan ham petrol  ithalatını azaltacaklarını veya durduracaklarını açıkladılar. Biz bütün ulusları,  İran rejiminin ya tehditkar ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini değiştirmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla, bütün ulusları küresel ekonomiyle yeniden bütünleşmek ya da ekonomik izolasyon yolunda adımlar atmaya davet  ediyoruz.”

Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere. Almanya,  Fransa, Rusya, ve Çin ile birlikte imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı beğenmiyor. “ABD  tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri” olarak nitelendiren Trump,  ülkesini anlaşmadan 8 Mayıs’ta çekmişti.

Advertisement

Dünya

İtalya’da bir sağlık çalışanı sahte kolla Covid aşısı olmaya çalışırken yakalandı

İtalya’da bir sağlık çalışanı sahte kolla Covid aşısı olmaya çalışırken yakalandı

İtalya’da aşısız kişilerin birçok sosyal faaliyetten yasaklanmasının ardından, 50 yaşındaki bir kişinin sahte kol taktırarak aşı olmaya gittiği ortaya çıktı. Aşıyı uygulayacak sağlık görevlisinin yapay kolda damar olmadığını farketmesi üzerine yakalanan kişi ile ilgili soruşturma başlatıldı.

İtalya’da bir kişinin corona virüs aşı sertifikası almak için sahte kol ile aşı yaptırmaya gittiği açıklandı.

Geçtiğimiz hafta İtalya’da uygulamaya konulan aşı zorunluluğu sonrasında ortaya çıkan olay Kuzey Piedmont bölgesinde Torino’ya yakın bir kasaba olan Biella’daki bir aşı merkezinde gerçekleşti.

İtalya’nın aşısız kişileri sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerden men eden corona virüs önlemleri kararı almasının ardından gerçekleşen olayda, sağlık çalışanı olan kişinin kısa bir süre önce aşı olmayı reddettiği için işinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

DIŞ YÜZEYİ İNSAN CİLDİNE ÇOK BENZİYOR

Advertisement

50 yaşındaki adam, aşı olmaya giderek formları doldurup aşı işlemi uygulamasına geçtiği sırada, aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı tarafından fark edildi.
Gömleğinin kolunu sıyırarak aşı olmak üzere olan kişinin kolu ilk önce farkedilmezken, yapay kolun dış yüzeyinin insan cildine çok benzediği vurgulandı.

‘BÖYLE BİR FİZİĞE SAHİP OLACAĞIMI HAYAL EDER MİYDİN?’

Aşıyı uygulayacak kişinin yapay kolda damar olmadığını farketmesi üzerine ortaya çıkan durum ile ilgili konuşan sağlık çalışanı Filippa Bua, “Bir profesyonel olarak rahatsız hissettim” derken, “Kolun rengi beni şüphelendirdi ve ben de adamdan sol kolunun geri kalanını açmasını istedim. İyi yapılmıştı ama aynı renk değildi” diye konuştu.

Yakalanması üzerine 50 yaşındaki sağlık çalışanının, “Böyle bir fiziğe sahip olacağımı hayal eder miydin?” dediği aktarıldı.

Bölge valisi Alberto Cirio, 50’li yaşlarındaki adamın kuzeydeki Biella kentinde polise ihbar edildiğini ve kişi ile ilgili soruşturma başlatıldığını sözlerine ekledi.Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Dünya

Tam güneş tutulması gerçekleşti

Tam güneş tutulması gerçekleşti

2021’in ilk ve tek tam güneş tutulması gerçekleşiyor. Görüntülerin kaydedildiği yer Antarktika. Burası, tam tutulmanın en iyi izlenebildiği tek bölge. Yaklaşık iki dakika süren tam tutulma sırasında Ay, Güneş’in yüzde 99’unu kapladı.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Metrelerce yükseklikten düşüyordu, binanın demirlerine takılarak kurtuldu

Metrelerce yükseklikten düşüyordu, binanın demirlerine takılarak kurtuldu

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir inşaatın en üst katında çalışan işçi, dengesini kaybetmesinin ardından inşaat halindeki binanın demirlerine takıldı. Metrelerce yükseklikten düşmekten son anda kurtulan işçiyi, arkadaşları vinç ve getirdikleri tahta yardımıyla binanın penceresinden içeri çekti.

Rumico

Devamını Oku

Trendler