Connect with us

Dünya

Trump, iran konusunda açıklama yaptı : Sonuçlarına katlanır

Trump, iran konusunda açıklama yaptı

Trump, iran konusunda açıklama yaptı : Sonuçlarına katlanır. ABD Başkanı Trump, “İran aktivitelerinden vazgeçmeyen kişi ve kurumlar ciddi biçimde sonuçlarına katlanır” açıklamasını yaptı. Trump ayrıca yaptırımların 5 Kasım’da petrol ile devam edeceğini açıkladı.

Trump, iran konusunda açıklama yaptı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Pek çok yabancı şirketin İran piyasasından çekilme hazırlıklarının olduğunu ilan etmesinden mutluluk duyuyorum.  Ayrıca bazı ülkeler, İran’dan petrol ithalatına son verceğini ya da ithalatı azaltacağını bildirdi. Biz tüm ülkeleri İran rejimin yaptığı seçimlerle yüzleşmesi için daha somut adımlar atmak konusunda uyarıyoruz. İran ya küresel ekonomiye tehdit oluşturduğu davranışlarını değiştirecek ya da ekonomik tecritlere(izolasyon) maruz kalmaya devam edecek”

Trump’tan İran yaptırımları kararnamesi 

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik ambargoları  ihlal edenlere yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni bir başkanlık kararnamesi  imzaladı. Trump’ın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların yeniden yürürlüğe  girmesine kısa süre kala imzaladığı yeni başkanlık kararnamesi,Beyaz Saray  tarafından yayımlandı.ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan  tek taraflı olarak  çekilmesi çerçevesinde uygulamaya geçecek yaptırımların ihlal edilmesini önlemeye  yönelik kararnamede şöyle. “İran’ın ABD dolarına ve değerli metallere erişimine. Enerji  sektörüne. ABD’nin kara listesindeki vatandaşlarına. Nakliyat ve gemi yapımı ve  liman operasyonlarına destek verenlere” yaptırım uygulanması talimatı verildi.

Advertisement

Kararnameye göre, “7 Ağustos 2018 ve sonrasında, İran hükumetinin;

  • ABD  doları ve değerli madenleri satın almasına ve temin etmesine yardım eden,
  • sponsorluk yapan,
  • finansal, maddi veya teknolojik destek sağlayanlar” ABD’nin  yaptırımlarına tabi tutulacak.

Ayrıca,

  • İran otomotiv sektörünü ilgilendiren ürün ve hizmetleri satan,
  • tedarik veya transfer edenler yine 7 Ağustos 2018 tarihinden itibaren  yaptırımlarla cezalandırılacak.
  • 5 Kasım 2018 ve sonrasında İran Ulusal Petrol Şirketi, Naftiran  Ticaret Şirketi ve İran Merkez Bankası’na yardım eden
  • Bu şirkete sponsorluk yapan,
  • Bu şirkete finansal, maddi veya teknolojik destek sağlayanlara” da yaptırım uygulanacak.

Kararnamede, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin  (OFAC) yaptırım listesinde yer alan şahıslara destek verenlerinde 5 Kasım’dan  itibaren yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı bildirildi.

Trump, İran’a yönelik yaptırımların yeniden devreye girmesine ilişkin  açıklamasında şunu belirtti. ABD’nin yaptırımlara tamamen uyulmasını sağlamaya kararlı olduğunu  ve İran’la ilişkilerini sonlandırma yanların ciddi sonuçlarla karşı karşıya  kalacağını vurguladı.Bugün imzaladığı kararnamenin 8 Mayıs’ta aldığı kararla örtüştüğünü  belirten Trump, şunları kaydetti:

“Birçok uluslararası firmanın, İran pazarından ayrılacaklarını  açıklamalarından memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler de İran’dan ham petrol  ithalatını azaltacaklarını veya durduracaklarını açıkladılar. Biz bütün ulusları,  İran rejiminin ya tehditkar ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini değiştirmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla, bütün ulusları küresel ekonomiyle yeniden bütünleşmek ya da ekonomik izolasyon yolunda adımlar atmaya davet  ediyoruz.”

Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere. Almanya,  Fransa, Rusya, ve Çin ile birlikte imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı beğenmiyor. “ABD  tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri” olarak nitelendiren Trump,  ülkesini anlaşmadan 8 Mayıs’ta çekmişti.

Advertisement

Dünya

NASA’dan UFO itirafı! İlk kez doğruladı, ihbar yağıyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin Terörle Mücadele, İstihbarat ve Yayılmayla Mücadele Alt Komitesi, tanımlanamayan hava olayları ve UFO görüntüsü olduğu iddia edilen kayıtlar hakkında halka açık bir toplantı gerçekleştirdi. 1969 yılından bu yana bu konuda halka açık bir oturum gerçekleştirilmediği için toplantıda konuşulanlar ilgiyle takip edildi. NASA ve Pentagon’dan da üst düzey isimlerin katıldığı halka açık toplantıda söz alan ABD Temsilciler Meclisi üyesi Andre Carson, UFO’ların potansiyel bir milli güvenlik tehdidi olduğunu belirtti ve “Bugün daha iyi biliyoruz. Açıklanamıyor, bu doğru ama gerçekler. Araştırılmaları gerekiyor. Ayrıca ortaya çıkardıkları tehditlerin de hafifletilmesi gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’dan da bir açıklama geldi. NASA, son yıllarda artışa geçen ‘tanımsız hava olayı’ ihbarlarını incelediğini doğruladı.

NASA’NIN ÇALIŞMALARI EKSİK NOKTALARI TAMAMLAYACAK

ABD’de geçen yıl yayınlanan raporlarda, 2004 yılından bu yana 140’dan fazla “tanımlanamayan hava olayı” ihbarının yer aldığı açıklandı. Halka açık toplantıda da pilotlar ve hizmet yetkilileri tarafından bildirilen vakalar ile birlikte ihbar sayısının 400’e çıktığı belirtildi.ABD’de geçtiğimiz yıl tanımlanamayan hava olayları ve tanımlanamayan hava araçlarını araştırmak için özel bir birim kuruldu. Pentagon’dan yapılan açıklamada birimin dünya dışı yaşamı araştırmak için kurulmadığı, diğer ülkelere ait olası yeni teknolojilerin takibinin yapılacağı açıklanmış ve bu teknolojilerin ABD hava sahasını ihlal edip etmediği hakkında çalışmalar yapılacağı belirtildi.

‘Bu ilaç umut olabilir’

NASA kaynakları, Pentagon’da oluşturulan özel birime desteğini artıracağını açıkladı. Karar temsilciler meclisinde yapılan toplantının ardından geldi. NASA’da görevli kaynak konu hakkında,“Tanımlanamayan hava olaylarının tespit edilmesi için bizim ne gibi yardımlarımız olabileceği değerlendiriliyor. Bu konu hakkında birden fazla resmi kurumla temas halindeyiz”dedi. NASA’nın sağlayacağı destek sayesinde Pentagon’da kurulan özel birimin çalışmalarında eksik kalan noktaların tamamlanacağı belirtildi.

Advertisement

PENTAGON NASA’DAN GÖRÜNTÜ İSTEDİ

Yapılan açıklamada, NASA arşivinde bulunan görüntülerin özel birime fayda sağlayıp sağlamayacağının değerlendirmeye alındığı ve bu amaçla görüntülerin yeniden izleneceği belirtildi. Pentagon’da kurulan özel birim NASA’nın bazı uzay görevlerinde mekik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerin de talep etti.

Alıntı Metni

GÖRÜNTÜLERİN ÇOĞU ORDU TARAFINDAN KAYDEDİLDİ

Geçtiğimiz yıl Pentagon tarafından yayınlanan raporda 2004’ten bu yana askeri pilotların gördüğünü söylediği onlarca Tanımlanamayan Uçan Cisim / Unidentified Flying Object – UFO tespit edildiği belirtilmişti.Raporda verilen bilgilerde “Tanımlanamayan Uçan Cisim” vakalarında tam olarak ne olduğunun anlaşılması için yeterli veri bulunmadığı, ancak olayların büyük kısmında fiziksel nesnelerin kaydedildiği açıklanmıştı.

Yapılan açıklamada görgü tanıklarının yaptığı bildirimlere de yer verildi. En az 18 olayda “fark edilebilir bir itiş gücü olmaksızın” uçan ve “olağandışı” hareketler sergileyen cisimler olduğu belirtildi. Raporda, ‘Bazı tanımsız hava araçlarının rüzgarda sabit kaldığı, rüzgara karşı hareket ettiği, ani manevralar yaptığı veya fark edilebilir bir itiş kaynağı olmaksızın yüksek bir hızda hareket ettiği görüldü’ denildi.

Advertisement

Tanımsız hava olaylarına ilişkin görüntülerin artmasının ardından yetkililer harekete geçti ve Pentagon’da bu konu hakkında özel bir araştırma birimi kuruldu.

Alıntı Metni

Dünyaya en yakın yıldız sisteminin 4.37 ışık yılı mesafede olduğunu belirten bilim insanları, bu mesafeyi aşacak dünya dışı bir medeniyetin varlığına ilişkin bir işaret olmadığını belirtiyor.

İdam mahkumunun ölüm minibüsü ile turu!
ABD’li turistin Yunanistan tatili kâbusa döndü
Content Video – NASA’dan UFO itirafı! İlk kez doğruladı, ihbar yağıyor

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Son dakika… 22 yolcu taşıyan küçük uçak kayboldu

Asya ülkesi Nepal’de bir küçük uçak kayboldu. Yetkililer, bir özel şirketin sahibi olduğu jette 22 yolcu bulunduğunu açıkladı.

Radarla bağlantısı kopan küçük uçak, turizm merkezi Pokhara’dan ülkenin batısındaki Jomsom’a doğru havalanmıştı.

Uçağın ait olduğu Tara Air şirketinden bir yetkili, kaybolan araçtakilerden dördünün Hindistan, ikisinin de diğer ülke vatandaşları olduğu bilgisini verdi. Geri kalan yolcuların hangi ülkeden olduğu şimdilik bilinmiyor.

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’e ev sahipliği yapan Nepal’de çoğunlukla dağcıları taşıyan küçük jetlerin kaza yaptığı biliniyor.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Ruslar Donbas’ta ilerliyor!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, Rus ordusunun tüm dikkatini verdiği Donbas bölgesindeki kazanımları artıyor.Rusya’nın bir süredir saldırdığı ve kritik önem taşıyan Severodonetsk kentini kuşatmaya yakın olduğu belirtildi. Luhansk bölge valisi Serhiy Hayday, 10 bin Rus askerinin Donbas bölgesinde olduğunu belirtirken, Severodonetsk’teki Ukrayna güçlerinin teslim olmamak adına çekilmek zorunda kalabileceği ifade ediliyor.

Rus güçleri topçu ateşiyle ilerlemeyi sürdürürken, Rusya dün Lyman kentinde kontrolü sağladığını duyurdu. Lyman büyük bir kent olmamasına rağmen stratejik bir konumda bulunması nedeniyle önem taşıyordu. Rus güçlerinin buradan Slovyansk kentine doğru ilerlemesi bekleniyor. Bununla birlikte Rus güçlerinin ana hedefinde hala Severodonetsk yer alıyor. Son kazanımlarla birlikte Moskova’nın son haftalardaki en büyük ilerlemesini kaydettiği ifade ediliyor. Donbas’a odaklanan Rusya, Harkov ve Dnipro kentlerini de vurmaya devam ediyor.

‘DURUM ÇOK ZOR’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise, Donbas’taki durumun çok zor olduğunu ifade ederken, Avrupa ülkelerini yaptırımlar konusunda anlaşamamaları nedeniyle eleştirdi. Dünyada yaşanan gıda sıkıntısına da dikkat çeken Zelenskiy, Ukrayna’nın tahıl ihracat arzının neredeyse yarısının şu anda durdurulduğunu belirterek, “22 milyon ton tahıl depolarda bekletiliyor” dedi.

PUTİN’DEN BATI’YA SUÇLAMA

Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi yaptı. Scholz ve Macron’un görüşmede derhal ateşkes ve Rus birliklerinin Ukrayna’dan geri çekilmesi çağrısı yaptığı belirtildi. İki liderin, ayrıca Putin’e Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile ciddi ve doğrudan müzakerelerde bulunma, soruna diplomatik çözüm çağrısında bulunduğu kaydedildi. Aynı şekilde Macron ve Scholz’un, Putin’den, Azovstal fabrikasında teslim olan 2 bin 500 Ukraynalı askerin de serbest bırakılmasını istediği belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada da, Putin’in, Rusya’nın Ukrayna ile müzakerelere devam etme istediğini ilettiği kaydedildi. Rus Interfax ajansının haberine göre de, Putin, Almanya ve Fransa liderlerini Ukrayna’yı silahlandırmama konusunda uyardı. Ukrayna’ya silah tedarikini “tehlikeli” olarak niteleyen Putin, Ukrayna’daki durumun “daha da istikrarsızlaşması ve insani krizin daha da kötüleşmesi riskine” karşı uyarıda bulundu.

BİDEN: PUTİN’İN PLANI GERİ TEPTİ

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna kültürünü “silip yok etmeye çalıştığını” söyledi. Askeri öğrencilere konuşan Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine de değindi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘planının geri teptiğini’ belirtti. ABD lideri, “Rusya Devlet Başkanı, Avrupa’yı ‘Finlandiyalaştırmaya’ çalıştı, ancak bunun yerine tüm Avrupa’yı ‘NATO’laştırdı” dedi.

ULUSAL MUHAFIZLARDAN 115 ASKER KOVULDU!

Advertisement

Rusya’da ‘Rosgvardia’ adı verilen Ulusal Muhafız birliğinde Ukrayna’daki savaş nedeniyle büyük bir çatlak yaşandığı ortaya çıktı. The Guardian’ın haberine göre, Putin’in ‘özel ordusu’ olarak bilinen ‘Rosgvardia’dan 115 asker, Ukrayna’da savaşmayı reddettiği için görevden alındı. Olay, askerlerin yerel mahkemeye toplu dava başvurularının reddedilmesiyle gün yüzüne çıktı.

Rumico

Devamını Oku

Trendler