Connect with us

Dünya

Trump, iran konusunda açıklama yaptı : Sonuçlarına katlanır

Trump, iran konusunda açıklama yaptı

Trump, iran konusunda açıklama yaptı : Sonuçlarına katlanır. ABD Başkanı Trump, “İran aktivitelerinden vazgeçmeyen kişi ve kurumlar ciddi biçimde sonuçlarına katlanır” açıklamasını yaptı. Trump ayrıca yaptırımların 5 Kasım’da petrol ile devam edeceğini açıkladı.

Trump, iran konusunda açıklama yaptı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Pek çok yabancı şirketin İran piyasasından çekilme hazırlıklarının olduğunu ilan etmesinden mutluluk duyuyorum.  Ayrıca bazı ülkeler, İran’dan petrol ithalatına son verceğini ya da ithalatı azaltacağını bildirdi. Biz tüm ülkeleri İran rejimin yaptığı seçimlerle yüzleşmesi için daha somut adımlar atmak konusunda uyarıyoruz. İran ya küresel ekonomiye tehdit oluşturduğu davranışlarını değiştirecek ya da ekonomik tecritlere(izolasyon) maruz kalmaya devam edecek”

Trump’tan İran yaptırımları kararnamesi 

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik ambargoları  ihlal edenlere yaptırım uygulanmasını sağlayacak yeni bir başkanlık kararnamesi  imzaladı. Trump’ın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların yeniden yürürlüğe  girmesine kısa süre kala imzaladığı yeni başkanlık kararnamesi,Beyaz Saray  tarafından yayımlandı.ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan  tek taraflı olarak  çekilmesi çerçevesinde uygulamaya geçecek yaptırımların ihlal edilmesini önlemeye  yönelik kararnamede şöyle. “İran’ın ABD dolarına ve değerli metallere erişimine. Enerji  sektörüne. ABD’nin kara listesindeki vatandaşlarına. Nakliyat ve gemi yapımı ve  liman operasyonlarına destek verenlere” yaptırım uygulanması talimatı verildi.

Kararnameye göre, “7 Ağustos 2018 ve sonrasında, İran hükumetinin;

  • ABD  doları ve değerli madenleri satın almasına ve temin etmesine yardım eden,
  • sponsorluk yapan,
  • finansal, maddi veya teknolojik destek sağlayanlar” ABD’nin  yaptırımlarına tabi tutulacak.

Ayrıca,

  • İran otomotiv sektörünü ilgilendiren ürün ve hizmetleri satan,
  • tedarik veya transfer edenler yine 7 Ağustos 2018 tarihinden itibaren  yaptırımlarla cezalandırılacak.
  • 5 Kasım 2018 ve sonrasında İran Ulusal Petrol Şirketi, Naftiran  Ticaret Şirketi ve İran Merkez Bankası’na yardım eden
  • Bu şirkete sponsorluk yapan,
  • Bu şirkete finansal, maddi veya teknolojik destek sağlayanlara” da yaptırım uygulanacak.

Kararnamede, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinin  (OFAC) yaptırım listesinde yer alan şahıslara destek verenlerinde 5 Kasım’dan  itibaren yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı bildirildi.

Trump, İran’a yönelik yaptırımların yeniden devreye girmesine ilişkin  açıklamasında şunu belirtti. ABD’nin yaptırımlara tamamen uyulmasını sağlamaya kararlı olduğunu  ve İran’la ilişkilerini sonlandırma yanların ciddi sonuçlarla karşı karşıya  kalacağını vurguladı.Bugün imzaladığı kararnamenin 8 Mayıs’ta aldığı kararla örtüştüğünü  belirten Trump, şunları kaydetti:

“Birçok uluslararası firmanın, İran pazarından ayrılacaklarını  açıklamalarından memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler de İran’dan ham petrol  ithalatını azaltacaklarını veya durduracaklarını açıkladılar. Biz bütün ulusları,  İran rejiminin ya tehditkar ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini değiştirmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla, bütün ulusları küresel ekonomiyle yeniden bütünleşmek ya da ekonomik izolasyon yolunda adımlar atmaya davet  ediyoruz.”

Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere. Almanya,  Fransa, Rusya, ve Çin ile birlikte imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı beğenmiyor. “ABD  tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri” olarak nitelendiren Trump,  ülkesini anlaşmadan 8 Mayıs’ta çekmişti.

Dünya

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Sarı Yelekliler'in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı. Fransa’nın başkenti Paris’teki sarı yeleklilerin gösterilerinde 3’ü polis 30 kişi yaralandı. Öte yandan, Sarı Yeleklilerin ülke çapında düzenlediği gösterilerde ​gözaltına alınan kişi sayısı 950’yi geçti.

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Fransız polisi, göstericileri dağıtmak için biber gazı, tazyikli su ve sis bombası kullandı.

Yoğunluklu olarak Champs-Elysees Caddesi ve civarındaki ara sokaklarda süren protestolara müdahaleler sırasında 3’ü polis 30 kişi yaralandı.

BİNE YAKIN GÖZALTI

Fransa’da düzenlenen gösterilerde gözaltı sayısının bine yaklaştığı belirtildi.

BFMTV televizyonun haberinde, bugün Fransa genelinde “sarı yeleklilerin” yaptığı protesto gösterilerinde polis tarafından gözaltına alınan kişi sayısının 950’yi geçtiği bildirildi.

Daha önce Fransa İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, bugünkü gösterilere 31 bin kişinin katıldığı ifade edilmişti.

BFMTV’ye konuşan bir kaynak ise protestocu sayısının 76 bini geçtiğini, yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığını söyledi. Aralarından 720’nin tutuklandığı kaydedildi.

Devamını Oku

Dünya

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya'da düştü

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Devamını Oku

Dünya

Google maps güneydoğuyu kürdistan olarak gösterdi

Google maps güneydoğuyu kürdistan olarak gösterdi

Google Maps Güneydoğuyu kürdistan olarak gösterdi. İnternet arama motoru Google’da ‘maps’ diye arama yapanlar, Türkiye’nin güneydoğusunu ‘Kürdistan’ içinde gösteren bir harita ile karşılaşıyor.

Google Maps Güneydoğuyu Kürdistan Olarak GösterdiSözcü‘nün haberine göre internet arama motoru Google’da İngilizce ‘harita’ (Maps) araması yapan kullanıcılar, ilk sırada “Kürdistan” kelimesi ile karşılaşıyor.

Bu linke tıklandığında ise Türkiye’nin güneydoğusunun Kürdistan haritası içinde gösterildiği görülüyor.

Harita incelediğinde Osmaniye’nin doğusundan itibaren Türkiye’nin tam 27 şehrinin ‘Kürdistan’ın içerisinde bulunduğu gözleniyor.

GÖRÜNTÜLENME EDİNİP DÜNYA TRENDİNE SOKULMUŞ

Habere göre bu durumun arkasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) merkezli internet siteleri var. Google’da ‘Büyük Kürdistan Haritası’ ismi ile dolaşıma sokulan görselin şimdiye kadar 1 milyon 300 binden fazla görüntüleme aldığı gözlendi.

Devamını Oku

Trendler