Connect with us

Ekonomi

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. Türkiye’de TL’nin değer kaybetmesiyle yaşanan kriz, küresel finans piyasalarını da sarstı. Diğer gelişmekte olan ülkelerin paralarının da ağır baskı altına girdiği belirtildi. Türk Lirası’nın sert düşüşünden kaynaklanan şok dalgaları bütün dünyayı sarıyor. Arjantin, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) kararlaştırılan kredinin vaktinden önce ödenmesini istedi.

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. DW Türkçe’nin haberine göre, Hindistan’ın para birimi Rupi eski günlerini arar oldu. Uzmanlara göre borsalarda haftalardır devam eden likidasyon, endeksleri sarsmaya devam edecek. Analistlere göre Türkiye’nin ekonomik sorunlarının önemli bölümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikasından kaynaklandığı için ülke içerisinde yapılmış sayılıyor. Ancak başka genç sanayi ülkeleri de kamu borçlanması, siyasi krizler ve ihmal edilen reformlar yüzünden zor durumda. Düşük faizler dolarla borçlanmayı adeta teşvik etmişti. Ancak 2015 sonlarından bu yana ABD’de faizler yükselmeye başladı.Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yüksek istihdam ve büyüme hızı nedeniyle faizleri daha da yukarı çekmesi bekleniyor. Bu durumda dolar yatırımcıya cazip geliyor, ancak aynı zamanda Brezilya, Arjantin ve Güney Afrika gibi ülkelere de baskı uyguluyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın fitilini ateşlediği gümrük anlaşmazlığının da ticaret savaşlarına yol açmasından endişe ediliyor.

YATIRIMCILAR PARALARINI DAHA GÜVENLİ LİMANLARA AKTARMAYI TERCİH EDİYOR

Deutsche Bank’ın döviz uzmanı Nils Ole Matthiessen “Kalkınmakta olan ülkelerin para birimlerinde artan riskler nedeniyle yatırımcılar paralarını bu ülkelerden çekiyor. Dolar veya frank gibi daha güvenli limanlara aktarmayı tercih ediyor” diyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin dış ticaret uzmanı Volker Treier ise ‘bulaşma tehlikesinden’ söz etti. Ayrıca, Alman ekonomisinin bununla başa çıkabilecek güçte olduğunu belirtiyor. Krizin bulaşma tehlikesini şimdilik önemsiz gören uzmanlar da var. Commerzbank’ın analiz uzmanı Ulrich Leuchtmann şunları söyledi. “Diğer ülkelerin kamu açıklarının Türkiye’ninkinden ve 1980’lerin başlarındaki Latin Amerika ve 1990’ların sonlarındaki Asya krizine yakalanan ülkelerinkinden daha az”.

Portföy yöneticisi Columbia Threadneedle’den Maya Bhandari ise durumun çok daha çabuk negatife dönebileceğini hatırlatıyor. Bhandari, “Sermaye hareketlerinin kontrol altına alınması Türkiye’yi genç sanayi ülkeleri açısından sorun haline getirebilir. Çünkü bu durumda söz konusu ülkeler fon sermayesini kaybedebilir” diyor.

Yatırımcının odaklandığı ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Brezilya ve Hindistan da bulunuyor.TÜRK EKONOMİSİ SAĞLAM BİR TEMELE OTURMUŞ DEĞİL

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikası ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışma konusu etmesi yatırımcıya güven kaybettiriyor” denilen haberde, şu görüşlere yer verildi:

“Amerikalı rahip yüzünden ABD ile Türkiye arasında patlak veren krizi Erdoğan ABD’nin ekonomik saldırısı olarak tanımlıyor. Türk ekonomisi zaten sağlam bir temele oturmuş değil. Enflasyon yüzde 15 sınırına dayandı. 6 milyar doları bulan dış ticaret açığı azalmakla birlikte nispeten yüksek sayılır. Lira yılın başlarından bu yana dolar karşısında yüzde 44 oranında değer kaybetti.”Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs Türk Lirası’ndaki çöküşün Türk bankalarının öz sermayesini tüketebileceği görüşünde. Amerikan bankalarından JP Morgan Türkiye’nin sadece 2019 ortalarına kadar 153 milyar euro borç ödemek durumunda olduğunu hesaplamış. Bu meblağ Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın dörtte birine tekabül ediyor. 2019 Temmuzunda vadesi dolacak olan 93 milyar euroluk kredinin nasıl finanse edileceği de merak konusu.

MERKEZ BANKASI’NIN BAĞIMSIZLIĞI GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye açısından büyük risklerin söz konusu olmadığını söylüyor. Uzmanlar ise tam aksi görüşteler. Ayşe Rüzgar, TL krizini tek önleme şansın radikal politika değişikliğine gitmek olduğunu söyledi. DZ Bank uzmanı Ayşe Rüzgar, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı güvence altına alınıp ana faiz yüksek oranda arttırılmalıdedi. Ayrıca, maliye bakanı değiştirilmeli” diyor.

ARJANTİN’İN BÜTÇE VE ÖDEMELER DENGESİ AÇIK VERİYOR

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor.Çapraz ateş altındaki bir diğer ülke de Arjantin. Dış borçları 200 milyar doları bulan Arjantin’in bütçe ve ödemeler dengesi de açık veriyor. Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin bu yıl Dolar karşısında yüzde 45 oranında değer kaybeden Peso’yu kurtarma imkânlarının sınırlı olduğu belirtiliyor. Oysa uzmanlar Macri’nin reformlar başlatmakla ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığını daha da güçlendirmekle isabetli adımlar attığını belirtiyorlar. Arjantin’in tanınmış iktisatçılarından Guillermo Nielsen, “Macri doğru olanı yapıyor ama bunları yapmakta iki yıl gecikti” diyor. İki yıl önce büyüme çizgisine oturan Arjantin ekonomisi yine resesyona sürükleniyor. Hükümet IMF kredilerinin vaktinden önce serbest bırakılmasını istiyor. Peso’nun yoğun baskı altına girmesinde yüzde 30’a çıkan enflasyon da rol oynuyor. Merkez Bankası bu yüzden faiz oranını yüzde 45’e yükseltti. Yatırım şirketi XP’nin uzmanlarından Alberto Bernal şöyle dedi. “Yüksek faizlerin tek başına enflasyona çare olamayacak. Çünkü tüketici ve işletmecinin yıllardır süren ekonomik kriz nedeniyle zaten kredi kullanmadığını” söylüyor.BREZİLYA REAL’İ SON İKİ YILIN EN DÜŞÜK DOLAR KURUNA İNDİ

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi iki yıl süren ağır resesyonun ardından toparlanmaya başladı. IMF bu yıl enflasyondan arındırılmış büyüme hızının yüzde 1.8’i bulacağını tahmin ediyor. IMF uzmanları asıl sorunun yüksek kamu borçlanmasından kaynaklandığını ve acilen ihtiyaç duyulan mali reformların geciktirildiğini söylüyor. Ekim ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri de piyasalardaki huzursuzluğu arttırıyor. Brezilya Real’i bu yıl yüzde 20 oranında kur kaybına uğradı. Brezilya Real’i, İşçi Partisi’nin yolsuzluktan hüküm giyen eski Devlet Başkanı Luiz İgnacio. Lula da Silva’yı aday göstermesinden sonra son iki yılın en düşük dolar kuruna indi. Çoğu Brezilyalı ekonomik durumun kötülüğünden, aşırı harcama yapan ve skandallara adı karışan politikacıları sorumlu tutuyor.

DIŞ BORÇLANMA HİNDİSTAN İÇİN SORUN DEĞİL

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. Hindistan yüzde yedilik büyüme hızıyla bütün ülkeleri geride bıraktı. Uzmanlar dış borçlanma ve ödemeler dengesi açığının Hindistan için sorun olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla krizler Hindistan’ı diğer gelişmekte olan ülkeler kadar etkilemiyor. Ancak Rupi’nin bu yıl yüzde 9 oranında değer kaybetmesi ve enflasyonun yüzde 4.5’a ulaşması para politikasıyla ilgili önlemlerin alınmasını gerektiriyor. Hindistan Merkez Bankası nisan ayından bu yana faizi yarım puan arttırdı. Rupi değer kaybetmeyi sürdürdüğü takdirde, Başbakan Narenda Modi’nin 2014’teki zaferini önümüzdeki seçimlerde tekrarlaması zorlaşacak. Fiyat artışları öncelikle ülkenin nüfuzlu orta kesimini rahatsız ederken, özel işletmeler de kâr marjlarının düşmesinden endişe ediyor.

Ekonomi

Elektrik fiyatlarına zam geldi

Elektrik fiyatlarına zam geldi

Elektrik fiyatlarına zam geldi

Elektrik fiyatlarına zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere Elektrik Üretim AŞ’nin aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi belirlendi. Yeni düzenlemeye göre dağıtım şirketlerine yapılan satışların fiyatı yüzde 37 zamlanmış oldu.

Yerel seçimlerin seçimlerin bitmesi ile birlikte ilk zam haberi elektrikten geldi. EPDK’nın konuya ilişkin kararı Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlandı.Buna göre, EÜAŞ’ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile; görevli tedarik şirketlerine yapılan satışları kilovatsaat başına 12.6335 kuruşdan 17.2700 kuruşa arttırıldı.

Bu düzenleme sonrası elektriğe yüzde 37 zam gelmiş oldu. Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında satışları ise kilovatsaat başına 25.4600 kuruş olarak belirlendi.

Öte yandan 1 Nisan 2019’dan itibaren uygulanmak üzere dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen ve düşük tüketimli abonelerin faaliyet bazlı ve nihai tarifeleri de açıklandı.Elektrik fiyatlarına zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere Elektrik Üretim AŞ’nin aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi belirlendi. Yeni düzenlemeye göre dağıtım şirketlerine yapılan satışların fiyatı yüzde 37 zamlanmış oldu.

Elektrik fiyatlarına zam geldi.

Yerel seçimlerin seçimlerin bitmesi ile birlikte ilk zam haberi elektrikten geldi. EPDK’nın konuya ilişkin kararı Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlandı.Buna göre, EÜAŞ’ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile; görevli tedarik şirketlerine yapılan satışları kilovatsaat başına 12.6335 kuruşdan 17.2700 kuruşa arttırıldı.

Bu düzenleme sonrası elektriğe yüzde 37 zam gelmiş oldu. Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında satışları ise kilovatsaat başına 25.4600 kuruş olarak belirlendi.

Öte yandan 1 Nisan 2019’dan itibaren uygulanmak üzere dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen ve düşük tüketimli abonelerin faaliyet bazlı ve nihai tarifeleri de açıklandı.Devamını Oku

Ekonomi

Türkiye ekonomisi daralacak

Türkiye ekonomisi daralacak. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu yıl sonuna ilişkin küresel ekonomik büyüme tahmininin 0.3 puan düşüşle yüzde 2.8’e, gelecek yıl sonuna ilişkin büyüme tahmininin ise 0.1 puan düşüşle yüzde 2.8’e revize edildiğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi. Raporda Türkiye ekonomisi daralacak denildi. 2019 ve 2020 yıl sonuna ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminleri düşürülen raporda bu yıl sonuna ilişkin büyüme beklentisi yüzde 3.1’den yüzde 2.8’e, gelecek yıl sonuna ilişkin büyüme beklentisi ise yüzde 2.9’dan yüzde 2.8’e revize edildi.2012 YILINDAN BERİ KÜRESEL EKONOMİDEKİ EN SERT AZALIŞ

Raporda, 2019 yıl sonunda küresel ekonomik büyümenin son tahminlere göre gerçekleşmesi durumunda, bunun yıllık bazda 2012 yılından beri küresel ekonomideki en sert azalış olacağının altı çizildi.

Küresel ekonomik büyüme görünümünde geçen yılın aralık ayından bu yana sert bir bozulmanın görüldüğü belirtilen raporda, ancak ilerleyen dönemde küresel resesyonun beklenmediği vurgulandı.

Raporda Türkiye ekonomisi daralacak ibaresinin yanında diğer dünya ülkeleri hakkında da ifadeler kullanıldı.

Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin zayıfladığı, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın da gelişen piyasalardaki etkilerinin görüldüğü kaydedilen raporda, “ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ticaret akışını bastırmış ya da bozmuş olabilir. Fakat esas olarak gelişen piyasalardaki düşük talep, ticaretteki yavaşlamanın temel unsuru oldu” ifadeleri kullanıldı.

ŞOKUN KAYNAĞINI BELİRLEMEK KOLAY DEĞİL

Raporda değerlendirmelerine yer verilen Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton, “Verilerde bu denli geniş çaplı bozulmanın ardından şokun tam olarak kaynağını belirlemek kolay değil. Fakat gelişen piyasalarda azalan talebin küresel endüstriyel üretim ve ticaretteki gerileme döneminin kilit unsuru olduğuna inanıyoruz. Çin ve gelişen piyasalar gelecek 18 ay içerisinde küresel ticaret ve ekonomik görünüm açısından son derece önemli rol oynayacak” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’DE ENFLASYON ÇİFT HANELERDE OLMAYA DEVAM EDECEK

Fitch raporunda, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, Türkiye ekonomisi daralacak dedi. Fitch, geçen yılın son çeyreğindeki ekonomik büyümenin beklentinin altında olduğu belirtti. Fakat bir önceki çeyreğe kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde yeniden büyümenin gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.Raporda,

  • “Kredi büyümesinin pozitif alana doğru ilerlemesi,
  • ocak ve şubat aylarında satın alım yöneticileri endeksinin (PMI) son altı ayın en yüksek seviyesine yükselmesi,
  • endüstriyel üretimin artmasıyla,
  • yüksek frekanslı göstergeler ekonomide dengelenmenin olduğunu gösteriyor”

ifadesine yer verildi.

BÜYÜME, POTANSİYELİNİN ALTINDA KALACAK

Raporda, “Türkiye’nin ekonomik performansının 2020 yılında iyileşerek yüzde 3,0 seviyesinin üzerine çıkması bekleniyor. Buna rağmen, büyüme potansiyelin altında kalmaya, enflasyon çift hanelerde olmaya devam edecek. Türkiye’nin geniş cari açığını finanse etme gereksinimi, olgunlaşmamış politika gevşemesi durumunda, gelecekte kur oynaklığının risk olabileceği anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ DARALACAK

Fitch Ratings’in raporunda Türkiye ekonomisi daralacak. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,1 daralma olacağını bildirdi. Ayrıca, 2020 yılının sonunda ise ekonominin yüzde 3,1 büyüme kaydetmesinin öngörüldüğü belirtildi.Raporda ayrıca Türkiye’de, 2019 ve 2020 yıl sonları itibarıyla sırasıyla;

  • enflasyonun yüzde 15 ve yüzde 10,
  • politika faiz oranın yüzde 20 ve yüzde 15,
  • dolar/TL kurunun ise 5,70 ve 5,90 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.
Devamını Oku

Ekonomi

AVM görünümlü hal geliyor

AVM görünümlü hal geliyor

AVM görünümlü hal geliyor. Sebze-meyve fiyatlarındaki olağanüstü artışın ardından dikkatleri üzerine çeken haller sil baştan yeniden düzenleniyor.AVM Görünümlü Hal Geliyor

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Hal Yasa Taslağı’yla komisyonculuk tamamen kaldırılırken klasik hal sisteminin yerini AVM’leri andıran yeni bir model alacak.

49 yıllığına devlet tarafından verilecek bedelsiz arazilerde, yatırımcı şirketlerce kurulup işletilecek hallerde; sebze ve meyve gibi klasik ürünlerin yanı sıra bal, kaymak, pastırma, sucuk karides satışı yapılabilecek.

Ülke genelindeki 174 halin yerine ihtiyaca göre soğuk hava deposu, laboratuvarı, oteli olan 30 civarında yeni hal kurdurulacak.Yatırımcı şirketleri Ticaret Bakanlığı İhale Kanunu’na tabi olmaksızın belirleyecek.

Çalışmaları süren düzenlemeye göre, yeni hallerin hangi illerde ve hangi arazilere kurulacağına bir komisyon karar verecek.

Devamını Oku

Trendler