Connect with us

Ekonomi

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. Türkiye’de TL’nin değer kaybetmesiyle yaşanan kriz, küresel finans piyasalarını da sarstı. Diğer gelişmekte olan ülkelerin paralarının da ağır baskı altına girdiği belirtildi. Türk Lirası’nın sert düşüşünden kaynaklanan şok dalgaları bütün dünyayı sarıyor. Arjantin, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) kararlaştırılan kredinin vaktinden önce ödenmesini istedi.

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. DW Türkçe‘nin haberine göre, Hindistan’ın para birimi Rupi eski günlerini arar oldu. Uzmanlara göre borsalarda haftalardır devam eden likidasyon, endeksleri sarsmaya devam edecek. Analistlere göre Türkiye’nin ekonomik sorunlarının önemli bölümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikasından kaynaklandığı için ülke içerisinde yapılmış sayılıyor.

Ancak başka genç sanayi ülkeleri de kamu borçlanması, siyasi krizler ve ihmal edilen reformlar yüzünden zor durumda. Düşük faizler dolarla borçlanmayı adeta teşvik etmişti. Ancak 2015 sonlarından bu yana ABD’de faizler yükselmeye başladı.Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yüksek istihdam ve büyüme hızı nedeniyle faizleri daha da yukarı çekmesi bekleniyor. Bu durumda dolar yatırımcıya cazip geliyor, ancak aynı zamanda Brezilya, Arjantin ve Güney Afrika gibi ülkelere de baskı uyguluyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın fitilini ateşlediği gümrük anlaşmazlığının da ticaret savaşlarına yol açmasından endişe ediliyor.

Advertisement

YATIRIMCILAR PARALARINI DAHA GÜVENLİ LİMANLARA AKTARMAYI TERCİH EDİYOR

Deutsche Bank’ın döviz uzmanı Nils Ole Matthiessen “Kalkınmakta olan ülkelerin para birimlerinde artan riskler nedeniyle yatırımcılar paralarını bu ülkelerden çekiyor. Dolar veya frank gibi daha güvenli limanlara aktarmayı tercih ediyor” diyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin dış ticaret uzmanı Volker Treier ise ‘bulaşma tehlikesinden’ söz etti. Ayrıca, Alman ekonomisinin bununla başa çıkabilecek güçte olduğunu belirtiyor. Krizin bulaşma tehlikesini şimdilik önemsiz gören uzmanlar da var. Commerzbank’ın analiz uzmanı Ulrich Leuchtmann şunları söyledi. “Diğer ülkelerin kamu açıklarının Türkiye’ninkinden ve 1980’lerin başlarındaki Latin Amerika ve 1990’ların sonlarındaki Asya krizine yakalanan ülkelerinkinden daha az”.

Portföy yöneticisi Columbia Threadneedle’den Maya Bhandari ise durumun çok daha çabuk negatife dönebileceğini hatırlatıyor. Bhandari, “Sermaye hareketlerinin kontrol altına alınması Türkiye’yi genç sanayi ülkeleri açısından sorun haline getirebilir. Çünkü bu durumda söz konusu ülkeler fon sermayesini kaybedebilir” diyor.

Yatırımcının odaklandığı ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Brezilya ve Hindistan da bulunuyor.TÜRK EKONOMİSİ SAĞLAM BİR TEMELE OTURMUŞ DEĞİL

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi politikası ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışma konusu etmesi yatırımcıya güven kaybettiriyor” denilen haberde, şu görüşlere yer verildi:

Advertisement

“Amerikalı rahip yüzünden ABD ile Türkiye arasında patlak veren krizi Erdoğan ABD’nin ekonomik saldırısı olarak tanımlıyor. Türk ekonomisi zaten sağlam bir temele oturmuş değil. Enflasyon yüzde 15 sınırına dayandı. 6 milyar doları bulan dış ticaret açığı azalmakla birlikte nispeten yüksek sayılır.

Lira yılın başlarından bu yana dolar karşısında yüzde 44 oranında değer kaybetti.”Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs Türk Lirası’ndaki çöküşün Türk bankalarının öz sermayesini tüketebileceği görüşünde. Amerikan bankalarından JP Morgan Türkiye’nin sadece 2019 ortalarına kadar 153 milyar euro borç ödemek durumunda olduğunu hesaplamış.

Bu meblağ Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın dörtte birine tekabül ediyor. 2019 Temmuzunda vadesi dolacak olan 93 milyar euroluk kredinin nasıl finanse edileceği de merak konusu.


MERKEZ BANKASI’NIN BAĞIMSIZLIĞI GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye açısından büyük risklerin söz konusu olmadığını söylüyor. Uzmanlar ise tam aksi görüşteler. Ayşe Rüzgar, TL krizini tek önleme şansın radikal politika değişikliğine gitmek olduğunu söyledi. DZ Bank uzmanı Ayşe Rüzgar, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı güvence altına alınıp ana faiz yüksek oranda arttırılmalıdedi. Ayrıca, maliye bakanı değiştirilmeli” diyor.

ARJANTİN’İN BÜTÇE VE ÖDEMELER DENGESİ AÇIK VERİYOR

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor.Çapraz ateş altındaki bir diğer ülke de Arjantin. Dış borçları 200 milyar doları bulan Arjantin’in bütçe ve ödemeler dengesi de açık veriyor. Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin bu yıl Dolar karşısında yüzde 45 oranında değer kaybeden Peso’yu kurtarma imkânlarının sınırlı olduğu belirtiliyor.

Advertisement

Oysa uzmanlar Macri’nin reformlar başlatmakla ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığını daha da güçlendirmekle isabetli adımlar attığını belirtiyorlar. Arjantin’in tanınmış iktisatçılarından Guillermo Nielsen, “Macri doğru olanı yapıyor ama bunları yapmakta iki yıl gecikti” diyor. İki yıl önce büyüme çizgisine oturan Arjantin ekonomisi yine resesyona sürükleniyor. Hükümet IMF kredilerinin vaktinden önce serbest bırakılmasını istiyor.

Peso’nun yoğun baskı altına girmesinde yüzde 30’a çıkan enflasyon da rol oynuyor. Merkez Bankası bu yüzden faiz oranını yüzde 45’e yükseltti. Yatırım şirketi XP’nin uzmanlarından Alberto Bernal şöyle dedi. “Yüksek faizlerin tek başına enflasyona çare olamayacak. Çünkü tüketici ve işletmecinin yıllardır süren ekonomik kriz nedeniyle zaten kredi kullanmadığını” söylüyor.BREZİLYA REAL’İ SON İKİ YILIN EN DÜŞÜK DOLAR KURUNA İNDİ

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi iki yıl süren ağır resesyonun ardından toparlanmaya başladı. IMF bu yıl enflasyondan arındırılmış büyüme hızının yüzde 1.8’i bulacağını tahmin ediyor. IMF uzmanları asıl sorunun yüksek kamu borçlanmasından kaynaklandığını ve acilen ihtiyaç duyulan mali reformların geciktirildiğini söylüyor.

Ekim ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri de piyasalardaki huzursuzluğu arttırıyor. Brezilya Real’i bu yıl yüzde 20 oranında kur kaybına uğradı. Brezilya Real’i, İşçi Partisi’nin yolsuzluktan hüküm giyen eski Devlet Başkanı Luiz İgnacio. Lula da Silva’yı aday göstermesinden sonra son iki yılın en düşük dolar kuruna indi.

Advertisement

Çoğu Brezilyalı ekonomik durumun kötülüğünden, aşırı harcama yapan ve skandallara adı karışan politikacıları sorumlu tutuyor.DIŞ BORÇLANMA HİNDİSTAN İÇİN SORUN DEĞİL

Türkiye ekonomik krizi diğer ülkelere sıçrıyor. Hindistan yüzde yedilik büyüme hızıyla bütün ülkeleri geride bıraktı. Uzmanlar dış borçlanma ve ödemeler dengesi açığının Hindistan için sorun olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla krizler Hindistan’ı diğer gelişmekte olan ülkeler kadar etkilemiyor.

Ancak Rupi’nin bu yıl yüzde 9 oranında değer kaybetmesi ve enflasyonun yüzde 4.5’a ulaşması para politikasıyla ilgili önlemlerin alınmasını gerektiriyor. Hindistan Merkez Bankası nisan ayından bu yana faizi yarım puan arttırdı.

Rupi değer kaybetmeyi sürdürdüğü takdirde, Başbakan Narenda Modi’nin 2014’teki zaferini önümüzdeki seçimlerde tekrarlaması zorlaşacak. Fiyat artışları öncelikle ülkenin nüfuzlu orta kesimini rahatsız ederken, özel işletmeler de kâr marjlarının düşmesinden endişe ediyor.

AdvertisementEkonomi

TTK’ya 2 bin işçi alımında yüz yüze başvuru olacak mı? Açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Nisan günü Karadeniz doğal gazının devreye alınması töreninde verdiği 2 bin madenci alımında süreç başlıyor. 25 Eylül itibariyle başlayan başvurulan 29 Eylül günü sona erecek.

Başvurular ise Alo 170 ve İş-Kur’un internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Yüz yüze başvurunun yapılmayacağını ifade eden İl Müdürü Okan Şentürk, “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğüne alınacak 2 bin kişinin 1500 kişisi Zonguldak’a, 400 kişisi Bartın’a, 100 kişide Karabük’ün Yenice İlçesine alınacak olup 35 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Başvurular 29 Ekim Cuma günü de sona erecek. Başvuracak olan kişilerin ilçelerin gelmelerine gerek kalmadan Alo 170 iletişim hattından İş-Kur E-Şube üzerinden başvurularını yapabilecekler. İl Müdürlüklerimize Karadeniz Ereğli müdürlüklerimize manuel fiziksel olarak başvuru gerek kalmadan işlemlerini 3 ilimizde de gerçekleştireceklerdir. Bu yönde vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın hiç bir sıkıntı yaşamadan sistem üzerinden gerçekleştirebilecekler” dedi.

Başvuruların Alo 170 ve İş Kur internet sitesi üzerinden yapılacağını ifade eden Şentürk, “Bununla ilgili Sağlık Bakanlığının daha önce alımları oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığının alımları oldu. Belirtilen başvuru hatları üzerinden başvurular yapıldı. Burada da Türkiye genelinde ki başvurularda yoğunluk yaşanmadan herhangi bir mağduriyet yaşanmadığı gibi yapılacak başvurularda da Alo 170 ve internet üzerinden yapılacak başvurularda da sıkıntı yaşanmayacak” ifadelerine yer verdi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Balıkların toplama işlemi başladı! Denizi olmayan kentten somon ihracatı

Tokat’ın Almus ilçesinde tarım arazilerini sulayan, elektrik üretilen ve bölge turizmine katkı sağlayan baraj gölü kafes balıkçılığı ile ön plana çıkıyor. İrili ufaklı 30’a yakın tesisin bulunduğu gölde yılda yaklaşık 6 bin ton balık üretiliyor. Üretilen balıklar başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine Japonya ve Çin’e ihraç ediliyor. Havaların soğuması ile birlikte bazı balıkçılar ürünlerini deniz kıyısındaki çiftliklere gönderiyor ve vinç yardımıyla toplanmasını sağlıyor. Yaklaşık 350-600 gram ağrılığındaki balıklar denizlerde bulunan çiftliklerde 2-3 kilogram ağırlığa geldiğinde ihraç ediliyor.

“4 bin tonu yurt dışına gidiyor”

50 ton üretim yaptıklarını belirten Balık üreticisi Sadullah Sezer, “Buradan denizlere canlı balık gönderiyoruz, oradan da yurt dışına ve yurt içine dağıtımı yapılıyor. Şuanda bizim gönderdiğimiz balığın miktarı 50 tonu buldu. Almus ilçesi bütün olarak tahmini bir rakam verirsek 5 bin tonu buluyordur. Burada büyük küçük olmak üzere 28 tane tesis var. Aramızda yapılan anlaşmayla her hafta bir firma vinç şirketini çağırıp balık çıkarıyor. Elimizde soman alabalık var, buradan denize gönderiyoruz. En başta Rusya olmak üzere Çin, Japonya gibi ülkelere gönderiyoruz. Bizim için en önemli ihracat ettiğimiz ülke Rusya oluyor. Almus genelinde 5 bin ton üretimin yaklaşık 4 bin tonu yurt dışına gidiyor, geriye kalanı iç piyasada kendine yer buluyor” şeklinde konuştu.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Bakan Özhaseki: “Binaların da artık bir kimliği olacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yapıların kontrolünü sağlamak amacıyla ‘Bina Kimlik Sistemi’ni hayata geçirdi. ‘Bina Kimlik Sistemi’ ile kolon kesilmesi, kaçak kat çıkılması gibi durumların önüne geçilecek. Binaların girişlerine asılacak kare kod uygulamalarının akıllı cihazlarla okutulmasıyla yapı hakkında detaylı bilgiye kolayca erişilecek.

Memur, emekli ve asgari ücretliye enflasyon farkı! Merkez Bankası’nın son anketiyle zam hesabı değişti

‘BİNA KİMLİK SİSTEMİ’ UYGULAMASI 81 İLDE EŞZAMANLI BAŞLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda binaların da artık bir kimliğinin olacağını belirterek, “Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzce yapıların kontrolünü sağlamak amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak uygulamaya başladığımız ve belirli periyotlarla denetleyeceğimiz ‘Bina Kimlik Sistemi’ ile kolon kesme, kaçak kat çıkma gibi durumların önüne geçeceğiz. Vatandaşlarımız, telefonlarından QR kodları okutarak o bina hakkında genel bilgi sahibi olabilecekler. Bina sakinleri ise, e- Devlet üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilecekler.” ifadelerini kullandı. Bakan Özhaseki, 144 bin yapıda ‘Bina Kimlik Sistemi’ne geçildiğini bildirdi.

DENETLENEN BİNALARA KİMLİK BELGESİ TAKILACAK

Bakan Mehmet Özhaseki’nin paylaştığı videoda, uygulama ile ilgili değerlendirmelerine yer verilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı Denetim Daire Başkanı Doğan Yorulmaz ise, ‘Bina Kimlik Sistemi’nin AR-GE çalışması sonucu ortaya çıkarıldığını söyledi. Kolon kesilmesi, kaçak kat çıkılması gibi bina içerisinde istenmeyen etkilerin yaşanmaması için belirli periyotlarla kontrollerin yapılacağını ifade eden Yorulmaz, “Denetim faaliyeti sona eren bir binada kimlik belgesi takılması aşamasında ekip arkadaşlarımız dijital kimlik belgesini oluşturuyor, binaya gidip monte ediyor.” dedi. Yorulmaz, 2021’den önceki yapıların da benzer şekilde kimlik bilgileri oluşturulmak suretiyle onların da denetime katılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler