Connect with us

Serbest Bölge

Yargıtay, 12 Eylül davası kararını bozdu

Yargıtay, 12 Eylül davası kararını bozdu

Yargıtay, 12 Eylül davası kararını bozdu. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı 12 Eylül darbe davasına ilişkin yerel mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay, 12 Eylül Davası Kararını Bozdu

12 Eylül askeri darbesinin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davanın düşürülmesine dair karar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce bozuldu.Habertürk‘ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, yerel mahkemenin yeni Türk Ceza Kanunu uyarınca sanıklar hakkında ölüm nedeniyle düşme kararı vermesi bozma nedeni sayıldı.

Mahkemenin 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu uyarınca sanıkların ölümü nedeniyle ‘davanın ortadan kaldırılmasına’ karar vermesi gerektiği belirtildi. Bozma kararı uyarınca dava ilk kararını veren Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek. Davanın ilk duruşması 18 Ocak’ta Ankara Adliyesi’nde yapılacak.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararında, “Hükmün gerekçesinde; lehe olan kanunun bozma ilamında da işaret edildiği üzere 765 sayılı TCK hükümleri olduğu belirtildiği halde; hüküm fıkrasında 5237 sayılı TCK ve CMK hükümleri uyarınca karar verilmesi suretiyle gerekçe ile hüküm fıkrası arasında karışıklığa neden olunması kanuna aykırı katılan vekillerinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan hükmün bozulmasına oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Advertisement

DAVA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Mayıs 2017’de 12 Eylül askeri darbesine ilişkin; Kenan Evren ile Ali Tahsin Şahinkaya hakkındaki davanın, sanıkların ölmüş olmaları nedeniyle düşürülmesine karar vermişti. Evren 9 Mayıs 2015’te, Şahinkaya 9 Temmuz 2015’te hayatını kaybetmişti.

Serbest Bölge

Bahçeli’den temel ihtiyaç ürünleri için indirim çağrısı

Bahçeli'den temel ihtiyaç ürünleri için indirim çağrısı

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Enflasyonla mücadelede gönül birliğine gidilmesi gerektiğini belirten Bahçeli, şirketlere seslenerek, temel ihtiyaç ürünlerinde yüzde 2-5 aralığında indirim yapılması çağrısında bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

MHP lideri Bahçeli, ”Cumhur İttifakı Türkiye’yi kem gözlerden, karanlık emellerden fedakarca koruyacak, geleceği inşa edecektir” dedi.

Enflasyonla mücadelede gönül birliğine gidilmesi gerektiğini kaydeden Bahçeli, ”Şirketlerimizin, kurumlarımızın temel ihtiyaçların fiyatlarında yüzde 2 ile yüzde 5 arasında indirime gitmeleri milli birlik ve dayanışmamızın manevi harcıdır” diye konuştu.

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Advertisement

”CUMHUR İTTİFAKI TÜRKİYE’Yİ KARANLIK EMELLERDEN KORUYACAK”

”Cumhurun kaderi Cumhuriyet’in kaderidir. Cumhur İttifakı, Türkiye’yi kem gözlerden, karanlık emellerden fedakarca koruyacak, geleceği inşa edecektir. Türkiye’nin çıkmaz sokağa girmesini isteyen çevreler var. Geleceğin mimarı Cumhur İttifakı’dır.

”MERKEZ BANKASI REZERVLERİ ERİDİ YALANINA BEL BAĞLIYORLAR”

Merkez Bankası rezervlerinin eridiği yalanına bel bağlayan zillet ittifakı 128 milyar dolar nerede sorusunu soracaklarına adamlıklarının nerede olduğunu açıklamak mecburiyetindedir.

”EKONOMİDE YENİ BİR HİKAYEYE İHTİYAÇ VARDIR”

Advertisement

Ekonomi, rakam ve grafikten çok daha öte bir alandır. Ekonomide yeni bir hikayeye ihtiyaç vardır. Ne ekonomi eski ekonomidir, ne dünya eski dünyadır. Türkiye ekonomisinin yapısal zaafları vardır ve bellidir ancak hiçbiri çözümsüz görülmemelidir.

İNDİRİM ÇAĞRISI

Enflasyonla mücadelede gönül birliğine gitmeliyiz. Temelsiz fiyat artışlarının frenlenmesi, hayat pahalılığının engellenmesi hususunda herkesin yapacağı fedakarlıklar vardır. Firmalarımızın, şirketlerimizin, kurumlarımızın temel ihtiyaçları fiyatlarında yüzde 2 ile yüzde 5 arasında indirime gitmeleri milli birlik ve dayanışmamızın manevi harcıdır.

KILIÇDAROĞLU’NA ERKEN SEÇİM YANITI

Erken seçim yoktur. Hemen seçim yoktur haydi seçim yoktur derhal seçim yoktur. Bu tavizsiz karar ve irade beyanına sevsen de sevmesen de alışman tavsiyemdir.

Advertisement

ALİ BABACAN’A “KAYYUM” TEPKİSİ

Uzun yıllar bakanlık koltuğunda oturan bir çıkarcı, bizim kayyum gibi iktidarın başında durduğumuzu, krizlerin ortağı olduğumuzu ifade etmiş. Bu devşirme siyasetçinin kimlere taşeronluk yaptığını bilen biliyor. Biz kayyum değiliz, MHP’yiz. Unutmayın ki bir defa satan, her zaman satar. Bu tipler aslında bizim muhatabımız değildir. Kayyumu falan geç, partine doldurduğun askeri ve siyasi casuslarla birlikte geçmişte yönettiğin bakanlıkları hangi örgütlere peşkeş çektiğini adamsan açıkla.”

MANSUR YAVAŞ’A TEPKİ

Grup toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Bahçeli, hafta sonu yapılan Alparslan Türkeş anmasına düzenlenen saldırıya ilişkin yaşanan olayla ilgili konuştu.

Bahçeli, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Bey’in elinin altında geliştiği kanaati hakim. Bundan sonra Mansur Bey dikkat etsin. Artık kendisinin arkasında bir ülkücü nefes vardır. Her gün de takip edeceğim” dedi.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Serbest Bölge

Kars’ta 271 yıllık tabya yok oluyor

Kars’ta 271 yıllık tabya yok oluyor

Kars’ın savunmasında kullanılan ve ‘borazanlı tabya’ olarak da bilinen 271 yıllık Karadağ Tabya, adeta talan ediliyor. Her geçen gün biraz daha yıkılmakta olan tabyayla ilgili herhangi bir önlem alınmaması da dikkat çekiyor.

Kars’ın üst kısmında yer alarak ‘borazanlı tabya’ olarak bilinen Karadağ Tabyası, her geçen gün biraz daha yok oluyor. Gözler önünde yok olan tabyayla ilgili herhangi bir önlem alınmaması da dikkat çekiyor.
1855 Osmanlı Rus Savaşı, 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ve 1918-1920 Osmanlı Ermeni Savaşı’nda Kars’ın savunulmasında kullanılan savaşlarda yıkılmayan tabya, geçen süre içerisinde bakımsızlık ve sahipsizlik nedeniyle yıkılması görenleri de üzüyor.
Türkiye’nin en çok tabyasına sahip, yaklaşık 46 tane tabyayı bünyesinde barındıran Kars, tabyalar şehri olma özelliğiyle dikkat çekerken, tabyaların harabeye dönmesine duyarsız kalınmasına anlam verilemiyor.
Özellikle düşman ordularının geldiğinin duyulması ve önceden önlem alınması üzerine yaptırılan dinleme borusuyla dikkat çeken Karadağ Tabya’nın üzerindeki borazana benzer borulardan birisi de sökülerek götürüldü, sadece bir borusu kalan tabyanın daha ne kadar direneceği  bilinmiyor.
Karadağ Tabyası, Kars’ta bulunan en büyük tabyalardan biridir. Arap ve İnönü Tabyaları ile birlikte bölgede çepeçevre savunma imkanı sağlamaktadır. Tabyada sığınak, Kışla binası, süvari hendeği, hendeği ateş altına alan mazgallar ve irtibat hendekleri mevcuttur. Karadağ Tabyası’nın en önemli özelliği, düşmanın gece sızmasını önlemek için hiçbir tabyada olmayan bir sisteme sahip olmasıdır. Tabya’nın Kışla binasının tonoz kemerli çatısında dökümden yapılmış 100 santimetre çapında ve konik biçimli dinleme borusu bulunuyor.

Rumico

Devamını Oku

Serbest Bölge

Gaziantep’te bebeğe öldüresiye dayak

Gaziantep'te bebeğe öldüresiye dayak

Gaziantep’te 3 aylık bebeği öldüresiye döven zanlının gözaltına alındığı bildirildi. Hastaneye kaldırılan bebeğin ise hayati tehlikesi var.

Gaziantep’te 3 aylık bebek babası olduğu belirtilen kişi tarafından öldüresiye dövüldü.
Dayak anına ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından emniyet güçleri inceleme başlattı.
Gaziantep Valiliği’nce yapılan açıklamada, “Emniyet güçlerimize bildirilen bir bebeğin darp neticesinde yaralandığı olayla ilgili alınan ifadelerde Y.G. isimli şahsın C. G. isimli bebeğini darp ettiğine dair kamera kayıtları bulunduğu anlaşılmıştır” denildi.
Hastanede tedavi altına alınan C.G. isimli bebeğin kafasında tramvaya bağlı yaralanma olduğu ve hayati tehlikesi olduğu bildirildi.
Şüpheli Y. G. ise gözaltına alındı. Zanlının emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Rumico

Devamını Oku

Trendler